30. listopadu 2009

Švýcaři nechtějí minarety

Nejvíce xenofobní národ z celé Evropy se vyslovil v referendu a wildersovci všech zemí se spojili v halasném jásotu. Nemám, co bych k tomu mohl ještě dodat, tento článek vystihuje můj postoj téměř dokonale.

13 komentářů:

 1. S článkem souhlasím. Jen bych si dovolil upozornit na jednu věc. Je zajímavé srovnat zcela odlišné výsledky průzkumů před referendem a jeho samotný výsledek.

  Podle mne to vystihl Viliam Černák, když napsal: "Pokiaľ príde na pretras téma, ktorá je strážená neviditeľnou aurou politickej korektnosti, ľudia neraz hovoria v rozpore so svojím vedomím a svedomím."

  OdpovědětVymazat
 2. Ano, myslím, že má pravdu. Já se nakonec těm lidem nedivím. Mně by se taky líbilo, kdyby byly Čechy české atd., ale na rozdíl od těch Švýcarů jsem akceptoval, že tento svět je ztracený (zásluhou západních vlád v 60. - 80. letech) a vnímám jeho positiva jako např. pestrost populace, produktů a tedy i modliteben. Je třeba s touto skutečností pracovat. Zavírat před ní oči, jako naznačují výsledky tohoto referenda, považuji za stejně pitomé, jako politicky korrektní zamlžování skutečných existujících problémů a třenic.

  OdpovědětVymazat
 3. Vazeni panove, to referendum ani jeho vysledek nemaji co delat s nejakymi minarety, je to symbolicke gesto nesouhlasu se soucasnou formou imigrace a integrace pristehovalcu v Evrope. Vypsani a vitezstvi takoveho referenda nepovazuji za laciny boj proti islamu ale spise za dalsi z rady cennych signalu politickym elitam.

  Clanek je celkem dobry prehled ruznych aspektu toho problemu. Take si myslim, ze neni nutno nejak "lacino" bojovat proti Islamu, ale je treba hledat nejakou rozumnou imigracni a integracni politiku, ktera bude maximalizovat uzitek a minimalizovat naklady Evropanu a bude v souladu s nejakym jejich etickym kodexem (ted mluvim stejne frazovite jak dole kritizuji).

  Imigrace muze byt imho mene problemem a vice prilezitosti resit demograficke problemy starnouci evropske populace ktera uz dnes neni schopna ufinancovat vlastni socialni a duchodovy system a dost casto nema vzdelani a dovednosti aby prosperovala v dnesnim svete a ufinancovala budoucnost. Ta dnesni situace ale predstavuje vic problem nez prilezitost.

  Na konci uz autor asi potreboval na zachod nebo na prednasku, tak to rychle zakoncil vetou, ktera je imho sbirkou frazi bez obsahu, ale vim, ze mezi Potapeci je takova mluva celkem bezna a popularni (vzpomenme "dejinne poslani Ruska"),tak mozna jen nerozumim jejich internim pojmum. :-)

  OdpovědětVymazat
 4. V.p.Kreutzfelde, ta poslední věta z toho článku zní frasovitě pouze pro svou virtuálnost a téměř nullovou chanci na realisaci. Souvisí to trochu s problémem adventu, diskutovaném vedle. Budu-li parafrasovat, tedy jestli Evropa nezačne slavit Vánoce zase jaksepatří - tj. jako Narození Spasitele, půlnoční bohoslužbou, které předchází čtyřidetidenní adventní půst (dárky a hody jakožto přídatná akcidentalia) - nemůže být o žádném zachování civilizace řeč.

  Jinak podle mého názoru je Váš pohled na celou problematiku příliš ekonomický. Václav Klaus by Vám dal v tomto ohledu jistě za pravdu, ale ve hře je víc faktorů, které já osobně považuji za důležitější.

  OdpovědětVymazat
 5. Vazeny pane Vodnik, Vase odpoved dobre ilustruje, proc je ta posledni veta a vubec vsechny podobne vety obsahujici pojmy jako "hodnoty, hrdost, zachovani civilizace" je bez konkretni definice zcela prazdna a bez obsahu, prazdne platno na ktere si kazdy promita sve vlastni sny a fantazie.

  Jeden si pod tim predstavuje slaveni Vanoc, jiny rasovou cistotu, dalsi zas svobodu venovat se sodomii a nekdo dalsi treba navrat majetku Zidum ci sudetskym Nemcum. No ale mozna panove z Potapece maji nejakou svoul vlastni pracovni definici kterou ja neznam, protoze se tam podivam jen obcas.

  Ano, ja jsem zminil jen jeden konkretni priklad (imigrace jako nastroj k zaplaceni duchodu a socialnich podpor) ve snaze zaplnit to prazdne platno.

  OdpovědětVymazat
 6. A co řeknete tomu, že pro mne je absurdní požadavek, abych na vánoce (úmyslně píši s malým v) oslavoval křesťanské bludy. To už jsou mi milejší ti mohamedáni, ti ode mne nic takového (možná zatím) nepožadují. Minarety jsou mi ukradené, na jednu stranu mi k ničemu nejsou, na druhou stranu když můžou dělat kravál křesťané se svými kostelními zvony, nevidím důvod, proč by se totéž nedovolilo muezínovi.

  A ten článek je plný xenofobie a psal ho dost nevzdělaný člověk, který vůbec netušil, za jakých okolností se dostali alžírští (zdaleka nejpočetnější skupina) uprchlíci do Francie.

  OdpovědětVymazat
 7. LK:
  bez konkretni definice zcela prazdna a bez obsahu, prazdne platno na ktere si kazdy promita sve vlastni sny a fantazie.
  Anebo potenciální plnost obsahů, podle toho, z kterého úhlu na to koukáte. Slavení Vánoc byla z mé strany pars pro toto návratu ke křesťanským hodnotám; tato civilisace duchovně z křesťanství vyrostla a stála na něm (třebas stále víc na jeho burleskní náhražce) po celou dobu své existence. To, že svoboda homosexuálních manželství nebo nějakých majetkových restitucí nejsou součástí žádného nosného duchovního ethosu, to jistě nemusím zdůrazňovat. Ekonomický aspekt je také jen "jedním z", postrádám u něj ovšem ten nosný duchovní kontext, tradiční doktrínu.

  Jan:
  Co si osobně slavíte nebo neslavíte Vy doma, je mi šuma fuk. Já zde mluvím o Evropě jako o civilisaci, která se zbavila živného duchovního substrátu a kommunism ho rozhodně nenahradil.

  OdpovědětVymazat
 8. Ja si tez myslim, ze krestanstvi je jednim z dulezitych korenu evropske civilizace pane Vodnik, jenze to ten clanek jen vzdalene implikuje, zatimco ta Vodnikova "potencialni plnost obsahu" (vy uz kecate jak blahe pameti MM) dava prostor i pro jine vyklady, jak ukazuji nazory jinych a nasla by se rada dalsich dalsich vykladu.

  Jendou z hodnot, na kterou muze byt Evropa hrda a na ktere zavisi i zachovani jeji civilizace (abych pouzil ty pojmy z posledni vety clanku pana Kaisera), je i liberalni demokracie (svobodne volby limitovane obcanskymi pravy kdyz uz prudim s temi definicemi).

  Pak i sodomie nebo ateismus mohou byt odvozenymi hodnotami Evropy. Posledni veta clanku pana Kaisera ale pouze dava prilezitost cmarat po prazdnem platne, nikoliv nalezt cestu zpet k hodnotam (jakym?).

  Neminim to jako utok na ten clanek, ten je imho dobry zaklad k nejake diskuzi, urcite lepsi, nez treba co na tohle tema dlouhodobe pise Ondrej Neff.

  OdpovědětVymazat
 9. vy uz kecate jak blahe pameti MM
  Tak to se omlouvám, ta věta má skutečně poněkud magnusovský šmrnc.

  Já si nemyslím, že si na to prázdné plátno můžete dosadit demoliberalism s jeho sodomií a tržní morálkou. To je svět, ve kterém žijeme a tedy by nebylo k čemu se vracet. Ba dokonce - to, že to demoliberalism není, je poslední jasná věc: z konopí musíme ven (a o tom je ta poslední věta). Jak a kam, tedy co to je, na tom se zřejmě skutečně asi nedohodneme (což je ostatně jen dalším indikátorem toho, jak jsme coby Evropa v prdeli a vůči islámu inferiorní). Já jsem přesvědčen, že je to křesťanství, ovšem pravé (které paradoxně základem Evropy po většinu její historie nebylo), Potápěči se myslím většinou domnívají, že by se mělo jít ještě dále do historie, k pohanství. Každopádně se musí jednat o hodnoty duchovní, nějaký ethos, a ten demoliberalism zcela zjevně není schopen poskytnout

  OdpovědětVymazat
 10. Vodníku, ale jak si tu "tradiční doktrínu" představujete? Třeba takhle? Pálením kondomů na hranici a podobně?
  Značná část lidí (zvláště pak v ČR) naštěstí nic takového k životu nepotřebuje, umí se chovat slušně i bez toho.

  OdpovědětVymazat
 11. Tradice je komplexní fenomen, kde kondomy hrají opravdu podružnou roli, navrch ve velmi úpadkové formě v oblasti římskokatholické doktríny. Nutit děti se učit modlit, to je značně pofidérní a illusorní a já osobně pravděpodobnost nějakého návratu k Tradici v Evropě považuju za blížící se nulle.

  Značná část lidí (zvláště pak v ČR) naštěstí nic takového k životu nepotřebuje, umí se chovat slušně i bez toho.
  "Nepotřebuje" to (subjektivně) značná část lidí v západním světě vůbec, proto mu věštím brzký zánik. "Slušné chování" je pak pojem velmi relativní, to jistě chápete...

  OdpovědětVymazat
 12. Pravděpodobnost je jiná věc. Jestli jsem to správně jsem pochopil, představujete si Evropu, kde bude mít silné slovo křesťanská doktrína. Já dovozuji, že to nutně bude Evropa, kde bude mít autoritu katolická církev (katolíků je v Evropě pořád 2x víc než protestantů). Toho se děsím a ptám se, jak takovou věc chcete zaručit a vyhnout se přitom zhovadilostem, které jsem uvedl.

  OdpovědětVymazat
 13. Já bych viděl nejradši Evropu pravoslavnou, jakou byla na začátku své existence, ale jako římskokatholická by snad mohla nabídnout nějaký odklad, lhůtu, ve které by "se uvidělo". Ale znovu zdůrazňuji, že je to zcela illusorní. Nic takového nelze nařídit shora, to bychom dopadli velmi špatně. Jak jste sám poznamenal, většina lidí nějakou víru nebo tradici nepotřebuje; že by se většina lidí "obrátila", to by byl nějaký zázrak, protože nevidím nic, co by k tomu mohlo směřovat.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>