1. listopadu 2008
Liberálně konzervativní nesmysl
Radim Lhoták správně diagnostikoval toto spojení ohně a vody: "Jako výsměch všem snahám o sebereflexi z poslední volební porážky vyznívá už pouhý termín, jímž ODS naznačuje svoji obrodu pro příští etapu vládnutí: Hledání liberálně konzervativní politiky. Tak liberální nebo konzervativní? Liberální demokracie nebo aristokracie? Revoluce nebo tradice? Rovnostářství nebo přirozená hierarchie? Anarchie nebo řád? Plebejské instinkty nebo nadhled patricijů? Feminismus nebo patriarchát? Názory v levotě stínů a moci pánů jeskyně nebo pravé vědění a světlo na hoře? Pánové a dámy, chápete vůbec, o čem tady mluvíte?"
Přihlásit se k odběru:
Komentáře k příspěvku (Atom)
"Sloučení" liberalismu a konservativismu v jedné straně je možné pouze tak, že tato strana atrahuje protestní hlasy proti virtuálnímu nebo skutečnému "nebezpečí komunismu", přičemž, což je kuriosní, některé z těchto hlasů patří i socialistům, kteří ovšem mají obavy z praktické realisace socialistické politiky v provedení ČSSD.
OdpovědětVymazatNestandardní polarisace české společnosti na socialisty a ty ostatní ovšem nemůže trvat donekonečna, tudíž nelze než dovodit, že ODS v sobě obsahuje záruku vlastní destrukce, asi jako "biologické hodiny" omezující počet dělení obsažené v buňce nebo MTT datového paketu.
Ano, zřejmě jsme svědci počátku stěpení ODS na konservativní Bémovu část a liberální Topolánkovu část, ale není to jednoznačné, protože Topolánek se bojí nebo nechce spojit s Pravdou a láskou, což je však, podle mého názoru, jeho jediná chance.
OdpovědětVymazatI když Bémova frakce je větší, nemá zdaleko vyhráno. Musí se rozhodnout, zda bude neokonservativní (Bendl) nebo paleokonservativní (Benda).
Otázkou je, kam se přikloní neoliberálové (Zahradil). Podle mne k neokonservativcům.
Bém se zatím neprojevil jako vůdčí osobnost a Topolánek je momentálně vnímán jako "prohrávající karta", takže dost pochybuji, že půjde o tyto dva leadry.
OdpovědětVymazatAno, to je otázka.
OdpovědětVymazatJediné principiální řešení je Klausův návrat s případným odštěpením další frakce, ačkoli to lze tentokrát vynechat, osud US je dost výstražným příkladem.
OdpovědětVymazatZdá se, že Topolánek boduje a Bém si to nespočítal. Tak byl opatrný a přesto prohraje. Dobře mu tak, prázdné nádobě.
OdpovědětVymazatTopolánek pro poslední Respekt:
OdpovědětVymazat"ODS už má ve svém organismu geneticky zakódováno několik problematických věcí: strana je poměrně složitě vnitřně strukturovaná už tím, že má svoji vyloženě křesťanskodemokratickou část, dále téměř libertariánskou nebo neoliberální část a mezitím je liberálně konzervativní střed."
A tohle je taky úžasné:
"... všichni žijí svůj velký sen, že je možné pomocí volebního systému namodelovat situaci, kdy si to v rámci konkurenčního boje rozdají dvě velké strany. S tím já nesouhlasím. Stačí si vzpomenout, jak se nám nevyplatilo volební inženýrství v roce 2006, kdy jsme přišli rozhodnutím Ústavního soudu o sedm mandátů jenom díky naší snaze majorizovat proporcionální systém."
Ostatně soudím, že člověk, který je schopen v dané situaci prohlásit, že "dostal ODS na úspěšnou trajektorii", je politickou mrtvolou v pokročilém stadiu rozkladu.
OdpovědětVymazatPan Peters o něco výše napsal: "I když Bémova frakce je větší, nemá zdaleko vyhráno. Musí se rozhodnout, zda bude neokonservativní (Bendl) nebo paleokonservativní (Benda)."
OdpovědětVymazatObávám se, že Marek Benda (a toho má p. Peters, předpokládám, na mysli, už dávno - bohužel - není paleokonservativec. Byl-li kdy vůbec... V současnosti prý (!!!) stojí pevně na straně vlády, a není to jen z utilitárních důvodů. Obávám se, že i on je typickým neokonservativcem, třebaže křesťanským.
lb.
Benda se tradičnímu konzervativismu dost vzdálil, Nečas ještě více.
OdpovědětVymazatopět nechápete která bije, ideologie Klausovy nové strany se nebude řídit vašimi teoretickými rozbory, ale hospodářskou situací maloburžoazie, očekávám obdobu prvorepublikových národních socialistů, tzn. nacionalistické kraválisty s lehkým sklonem k fašizování, ovšem podobně jako oni by nemuseli překročit Rubikon - ale to záleží na hloubce krize.
OdpovědětVymazatpresne tenhle rozpor me bije do oci uz leta. a nejen do oci, povazuji se za liberala a jsem silne antikonzervativni - z tohoto duvodu jsem ods dost dobre nikdy volit nemohl, neb liberalne-konzervativni deleni povazuju za minimalne stejne dulezite jako pravo-leve. a proto si take myslim, ze vize dvou stran na prave casti politickeho spektra neni nesmysl
OdpovědětVymazatDíky. Přesně tak to vidím i já.
OdpovědětVymazata proto si take myslim, ze vize dvou stran na prave casti politickeho spektra neni nesmysl
OdpovědětVymazatJistě, jen začínám mi obavy, že za "liberálně-konservativní" se prohlásí obě dvě :-)