12. listopadu 2008

Ruská třetí cesta

Vynikající článek Radima Lhotáka na Délském potápěči! Cituji:

"Spojení katolické církve s mocí světskou, idea dvou pilířů Evropy vyjadřující vládu víry a meče, odklon od jediné spásné role božího království k nastolení nového společenského řádu na zemi, ruku v ruce se silnou třídou vyvolených vládců, nuže tento autoritativní, utrhačný a ryze světský rys katolicismu přivedl křesťanskou Evropu k totalitním režimům mnohem dokonalejším, mnohem životaschopnějším, než byl despotismus ruské revoluce. Jeho vrcholem je současná plutokracie celého euroatlantického společenství. A není nic na tom, že katolická církev během sekularizace a rozmachu trhové dekadence ve svém vlastním prostoru již duchovní království ztratila. Zuby nehty se drží alespoň triviálních dogmat „bratrství v Kristu“ a především svojí těžce hájené světské zahrádky, která jí byla vymezena jako existenční příděl v rámci parcelace hmotného bohatství z titulu zákonných opatření moderního státu a jeho přerozdělování potřebným. Její neschopnost účinně promluvit do globálního nihilismu a sjednat nápravu upadající morálky i kultury je očividná.

Pravoslavný patriarchát se naopak od světských věcí distancoval tak, jak to odpovídá původním ideálům křesťanství, a tím nebyl dost silný, aby dokázal čelit nelidskému materialismu přicházejícímu ze západu. Pravoslavná církev se nespojila s ruskou aristokracií na podporu nové buržoazie, nepřizpůsobila se jako slizký a zchytralý had liberálnímu proudu v myšlení lidí, aby dala vzniknout kapitalismu a parlamentní demokracii. Trvala na svém pohrdání světskými statky a tím umožnila, že ruská aristokracie ve svém boji proti lůze trestuhodně selhala. Jen tak mohl vzniknout leninský Svaz sovětských socialistických republik a následná etapa komunistického běsu, jímž právě Rusko nejvíce utrpělo.

Jak zlovolné, nechápavé a proradné jsou všechny apely, které míří varovným prstem na Ruskou hrozbu válečné expanze a vyvolávají rusofobní nálady. Jediná opravdu vážná hrozba doutná za vlnami Atlantiku, čpí z amerického opojení silou a neuměřené industrie, z amerického nedostatku národní identity, s níž hlásá globální světový řád pod taktovkou oligarchů a dravčí mentality. Pokud Amerika něco opravdu postrádá, tak je to její vlastní kultura, její těžce nabyté a staletími hájené hodnoty, a strach ze ztráty národního svébytnosti, kterou vlastně vůbec nikdy neměla."

33 komentářů:

 1. Ano, to jsem četl. Opět další slátanina ve stejném duchu, na thema vyspělé Rusko a zaostalý Západ.

  OdpovědětVymazat
 2. Uf, to je překvapení!! Takové elementární nepochopení textu bych zrovna od Tebe čekal na posledním místě!

  OdpovědětVymazat
 3. V cem je to slatanina? A pokud vim, autor tam nic o vyspelosti/nevyspelosti nepise. Jak znam Radima Lhotaka, jako zaryty antipokrokar takove vyrazy ani neuznava :-))

  OdpovědětVymazat
 4. Ad os: přesně tak. Vůbec nechápu, jak právě TP došel k takovému závěru. Zřejmě si přečetl namátkou jednu větu z každého odstavce...:-\

  OdpovědětVymazat
 5. Jistě, o vyspělosti/nevyspělosti se tam lautr nic nepíše, hned zkraje...

  Je-li vlastním zdrojem lidskosti duše, znamená to, že charakter národa určuje jeho duchovní rozměr, kulturní vyspělost, v níž duchovní hodnoty převažují nad hodnotami materiálními. Západní nadcivilizace svůj duchovní obsah dávno ztratila, otázka zní, zda ho ve své liberálně demokratické formě vůbec někdy měla, zda lze mluvit o nějaké kultuře po té, co se vymanila s lůna katolické církve a sekularizovala do podoby racionálně tržní burzy otrocké existence lidského individua.

  OdpovědětVymazat
 6. Ale jo, ja nemel na mysli, zda se tam slovo "vyspelost" vyskytuje nebo ne, ale ze autor nerika nic o tom, zda je Zapad ci Rusko vyspele ze by takova vyspelost/nevyspelost mela dopredu nekoho povysovat, nebo naopak srazet. Je to relativni pojem

  OdpovědětVymazat
 7. Takže si to shrňme:

  Západ svůj duchovní rozměr, kulturní vyspělost ztratil... jaká je jeho naděje že by ji opět získal? Inu..

  Pokud existuje nějaká reálná naděje na uzdravení naší nemocné civilizace, hledejme ji na druhé straně, na východě, v třetí cestě, která se nám může otevřít ve slovanském náručí pravoslavné víry a tradičního patriarchátu, v dosud vstřícné, velkodušné a neumírající svaté Rusi. Snad nepodlehne, tak jako jiné národy Evropy (náš český nevyjímaje), zničujícímu tlaku liberálně demokratického šílenství,

  A tomu se říká relativita věcí, no jak myslíte....

  OdpovědětVymazat
 8. Relativni nazyvam pojmy "vyspely" a "zaostaly", kazdy preferuje neco jineho. Pro nekoho je meritkem vyspelosti konzumni spolecnost, jiny preferuje spiritualitu. Kdo je rozsoudi? Nikdo.

  OdpovědětVymazat
 9. Já rozumím co chcete říci, ale proč se tam tedy mluví o "uzdravování nemocné společnosti"... nebo vám snad přijde že to je také relativní, že někomu vyhovuje být nemocný a "zachraňování" je takový neutrální výraz pro přechod mezi dvěma stejně hodnotnými stavy?

  Opravdu mi budete tvrdit že to je celé takové nehodnotící, na jedné straně patriarchální vztah vytvářel smysluplnou i duchovně podloženou hierarchii ve společnosti a nutno ho považovat za veskrze lidský. a na druhé vytrhl poddaného rolníka z rodinné pospolitosti a učinil z něj položku disponibilní zásoby, lidský a nákladný zdroj, materiální jednotku, s níž buržoazní kapitalista nemá žádný lidský vztah ani slitování.... a že tvrdit "no když vám ten nelidský stav vyhovuje, nikdo vás nenutí abychom vás z něj zachraňovali" není hodnotící a povyšování/ponižování?

  Prosimvás, to je opravdu směšné.

  OdpovědětVymazat
 10. na

  "zachraňování"

  ale

  "uzdravování" je takový neutrální výraz

  v tom prvním odstavci, pochopitelně...

  OdpovědětVymazat
 11. Petersi, lehce offtopic: na Psu dnes opět článek o zavraždění carské rodiny, s odkazy na dva další, z nichž jeden opakuje to, že mezi vrahy byl i Imre Nagy. Možná byste měl sledovat i jiné zdroje než wilipedii.

  OdpovědětVymazat
 12. Tak jste si to vysvětlili i beze mě, což je povzbudivé…

  Čestné označení "slátanina" si text IMHO zaslouží už pro tuto ultrapitomou větu: "Pokud Amerika něco opravdu postrádá, tak je to její vlastní kultura, její těžce nabyté a staletími hájené hodnoty, a strach ze ztráty národního svébytnosti, kterou vlastně vůbec nikdy neměla."

  OdpovědětVymazat
 13. TP: Mně ta věta ultrapitomá nepřipadá. O něčem by se dalo polemisovat, ale v zásadě s ní souhlasím.

  Nevím, co jsme si bez Tebe vysvětlili, já jsem se k tomu nijak vysvětlujícím způsobem nevyjádřil a ještě nevím, zda to udělám.

  OdpovědětVymazat
 14. Amerika má vlastní kulturu a má vlastní, "těžce nabyté a staletími hájené" hodnoty. Opak může tvrdit jen (ultra)pitomec.

  OdpovědětVymazat
 15. Na toto thema jsme kdysi vedli polemiku na Sprše. Ano, v tom nejširším slova smyslu Amerika kulturu (podle definic) má. Chybí ji však jedna podstatná dimense, čímž se pro spoustu pozorovatelů mění v pakulturu.

  "těžce nabyté a staletími hájené" hodnoty
  Já bych ty úvozovky přehodil...;-)

  OdpovědětVymazat
 16. Pokud si budeme pojmy definovat svévolně, dokážeme cokoliv.

  OdpovědětVymazat
 17. Nejkulturnější jsme totiž my.
  Třeba teď nám TV servíruje záznam koncertu Michala Davida a Drupiho.

  OdpovědětVymazat
 18. "Pro nekoho je meritkem vyspelosti konzumni spolecnost, jiny preferuje spiritualitu."

  Hlavně, že nám noví Rusové ukazují, jak jim nejde o konzum, ale o spiritualitu...

  OdpovědětVymazat
 19. Ad Starý pán: o.k., to je jediná relevantní námitka - zda má současný Rus, homo post-sovieticus, blíž k té předrevoluční ruské duchovnosti, o níž píše Radim Lhoták, a nebo k těm okcidentálním hodnotám, k nimž už zřejmě vzhlížel i homo sovieticus, které tam po pádu kommunismu vtrhly invasivně jako rakovinný nádor. V Rusku jsem nebyl, zprávy, které odtamtud mám, se rozcházejí: že je tam materialismus a korrupce se zdá být stejně zřejmé jako ohromný duchovní revival. Teď jde o to, kolik je těch a kolik oněch. A jak vypadá to spektrum přechodu mezi oběma krajními póly.

  K té vyspělosti jen okrajovou poznámku: předpokládám, že Radim Lhoták, jako guénonista, bude zřejmě pokládat raně středověkou evropskou kulturu za stejně vyspělou. Bohužel, pak tato kultura napřímila energii, čas a schopnosti jiným směrem a dosáhle oné "vyspělosti", jež se měří počtem (kvantitou) tun vyrobené oceli, kilometrů železnic, počítačů nebo aut v domácnosti a k tomu, dejme tomu, i nemocničních lůžek. Za to zaplatila desorientací a ztrátou duchovního obsahu.

  Není bez zajímavosti, že kultury, které stále stále ještě věnují nějaký ten čas a energii na duchovní aktivity, jsou vesměs "zaostalé" (v tom počtu tun oceli nebo počítačů v domácnosti). Taky tam mají řadu analfabetů, ale jak psal Coomaraswamy, pokud grammotnost slouží k četbě sentimentálních braků, krváků, pornografie (o okultních, pseudofilosofických satanských pavědách nemluvě), bylo by pro lid lépe, kdyby číst neuměl vůbec. Bohužel se tento rozdíl stále stírá: okcidentální civilisace je rakovina, která prorůstá a rozkládá tradiční civilisace jako zhoubný nádor zdravé tkáně. V Rusku tento boj zřejmě právě probíhá - na organismu, který má za sebou 70 let bolševické hrůzovlády, jež o jednak oslabila, ale zároveň i "immunisovala". Jak to dopadne?

  OdpovědětVymazat
 20. Vodníku, o "předrevoluční ruské duchovnosti" lze dnes jen spekulovat. Bůh ví, jestli to s ní nebylo jako se "slovanskou holubičí povahou". Nové Rusy vidím na vlastní oči, ani nemusím jet do Karlových Varů. Víš, o Američanech se říká, jak jsou arogantní a hluční a omezení, ale ještě jsem neviděl, že by se u nás chovali tak pičácky jako Rusové.
  A odpusť si trapné omlouvání Rusů fenoménem "homo sovieticus". Ona asi nebyla náhoda, že se jím Rus stal.

  OdpovědětVymazat
 21. Vídáme každý jiné Rusy: ty bývalé sovětské kágébáky/současné mafioso's, já zas jinou partu (před pár lety tu bylo ještě dost "bílé" emigrace). Američané se v Evropě chovají obvykle velmi slušně, ale o tom Lhotákův článek nebyl.

  A odpusť si trapné omlouvání Rusů fenoménem "homo sovieticus". Ona asi nebyla náhoda, že se jím Rus stal.
  Samozřejmě, že nebyla - způsobila to revoluce, implantovaná ze Západu a provedená neruskými a Rusko nenávidějícími elementy. Když se podívám na český národ po pouhých 40 letech bolševismu (který mu filosoficky byl méně vzdálený než ruskému pravoslaví), tak se ptám, jak by tento národ vypadal, kdyby v 50. letech v gulazích zahynula analogická část Čechů jako Rusů ve 20. a 30. letech.

  OdpovědětVymazat
 22. "Vídáme každý jiné Rusy"
  Aspoň pořádně čti. Psal jsem, že do Karlových Varů nemusím, tedy že asi nemyslím zrovna ty KGBáky. Takže si tu manipulaci odpusť. "Bílá emigrace" - hodně jich má německá jména, že? Nenapadá Tě nic?

  "A odpusť si trapné omlouvání Rusů fenoménem "homo sovieticus". Ona asi nebyla náhoda, že se jím Rus stal.
  Samozřejmě, že nebyla - způsobila to revoluce, implantovaná ze Západu a provedená neruskými a Rusko nenávidějícími elementy."
  Přesně o tom jsem psal a Tys to zase nepochopil... Jde o to, že náhoda nebyla, že se v Rusku komunismus tak uchytil, i když jej podle Tebe Rusům vnutili Židé nenávidějící Rusko (třeba Lenin).

  "Když se podívám na český národ po pouhých 40 letech bolševismu"
  Jedna z těch deformovaných kreatůr jsi Ty. Uvědomuješ si to?

  OdpovědětVymazat
 23. KGBáci nejsou jen ve Varech, myslím, že jich bude dost v celé bývalé kolonii...

  Jde o to, že náhoda nebyla, že se v Rusku komunismus tak uchytil, i když jej podle Tebe Rusům vnutili Židé nenávidějící Rusko (třeba Lenin).
  Kommunismus se "uchytil" i v Číně, Koreji, Vietnamu, Kambodže, Kubě, Albánii, Rumunsku a celé střední Evropě, kam ho paradoxně zavedli zesovětisovaní Rusové, takže Doležal, Peters a další dodnes plácají o "ruském" kommunismu. Lenin byl Žid jen velmi částečně.

  Jedna z těch deformovaných kreatůr jsi Ty. Uvědomuješ si to?
  Ano. Každý si z té doby odnášíme nějakou deformovanost - jeden je lempl, druhý vychcánek, další zase udavač. Jde o to, jak se s tím kdo popere. Znám plno lidí v Česku, kteří se od toho (téměř) oprostili, jiní zůstali udavači po desetiletích ve "svobodném" světě...

  OdpovědětVymazat
 24. "Kommunismus se "uchytil" i v Číně, Koreji, Vietnamu, Kambodže, Kubě, Albánii, Rumunsku a celé střední Evropě"

  To nepopírám. Netvrdím totiž, že Rusové jsou horší než všichni ostatní, ale že jsou stejní. Proto mi nevoní Tvá představa univerzálního spirituálního Rusa. Dej mužikovi pár rublů na týden a bude spirituální jak řemen, protože na nic jiného mít nebude. Dej mu BMW, zlaté řetězy a kokain, a máš z něj novoruského konzumenta.

  OdpovědětVymazat
 25. Ale o tom to přeci je! O tom mluví Lhoták ve svém článku! Rus není o nic lepší než Holanďan, ale zatímco ten "ustrnul" v drmolení modliteb a poklon, onen vybudoval koráby a vozil pepř ze Sumatry. Tvými slovy: dával lidem to BMW a to už před pár sty lety a tím z nich dělal ty novodobé konsumenty. Ten civilisační rozdíl není otázkou pár desítek let nebo bolševismu, nýbrž výsledkem staletého vývoje. Západní Evropa se - obrazně řečeno - rozhodla pro BMW, kokain a zlaté řetězy už pradávno.

  OdpovědětVymazat
 26. "Západní Evropa se - obrazně řečeno - rozhodla pro BMW, kokain a zlaté řetězy už pradávno"

  Jenže to není o dávání a rozhodování se. Stále se snažíš vnutit nějaké vnější faktory, jenže za všechno tohle si lidé mohou sami.

  OdpovědětVymazat
 27. Jenže to není o dávání a rozhodování se. Stále se snažíš vnutit nějaké vnější faktory, jenže za všechno tohle si lidé mohou sami.
  Jestliže si za to mohou lidé sami, tak to je o rozhodování. To rozhodování dlouhodobě vytváří (duchovní) prostředí, "vnější faktor".

  V případě změny duchovní orientace Evropy to bylo rozhodnutí lidí, ne třeba všech a ne vždy a všude, ale v posledku jistě. V případě bolševické revoluce v Rusku je "vnější faktor" IMHO zcela zjevný, nicméně postupně se jistě řada Rusů rozhodla pro sovětismus. Zas: ne všichni, vždy a všude. Řekové viděli i v dobytí Konstantinopole trest za svou hříšnost a za unii s Římem.

  OdpovědětVymazat
 28. i napsal už na začátku. Že nemáš žádný důkaz o spiritualitě pravoslavného mužika, jen mýty, pravděpodobně stejně liché jako ty o holubičí povaze Slovanů. Takže tu oba jen planě tlacháte o něčem, co možná vůbec nebylo. A nezlob se, ale to, že šlechta žere kaviár a mužikovi hodí sem tam kůrku chleba, podle mě není známkou duchovní vyspělosti.

  OdpovědětVymazat
 29. Celá tato debata je, obává se, spíš známkou duchovní vyspělosti (a nedostatku reálných informací) diskutujících. Tolik nesmyslů na tak malém prostoru jsem dlouho nečetl.

  OdpovědětVymazat
 30. žádný důkaz o spiritualitě pravoslavného mužika atd.
  Ta doba zas tak vzdálená není a je dobře zdokumentovaná. Nejde o "mužika", ale o celkového společenského ducha. Když jsi rozhodnut nevěřit tomu, že by "mužik" (který tedy není horší než anglický dělník nebo německý sedlák) mohl žít v duchovně zachovalejším milieu, tak tě o tom nikdo nepřesvědčí. Já o to aspoň usilovat nehodlám...

  OdpovědětVymazat
 31. Ad TP: to je teda škoda, že ses nezapojil a nepoučil nás. Protože pak je tento tvůj kommentář jen takové plácnutí do vody...

  OdpovědětVymazat
 32. Protože pak je tento tvůj kommentář jen takové plácnutí do vody...

  Nemůžeš očekávat, že budu seriosně komentovat text, který pokládám za – opravdu mírně řečeno – snůšku nepravidvých premis a chybných závěrů.

  OdpovědětVymazat
 33. No vidíš, a já ho pokládám za v základě správný, i když připouštím, že o některých postranních aspektech by bylo lze debatovat. Na Lhotákově fundamentálně správném vidění problému to nic nemění. Ani to, že tato "třetí cesta" je jakožto řešení pro Západ zcela illusorní.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>