17. listopadu 2008

Přesná analysa zahraniční politiky

Bohumil Doležal.

6 komentářů:

 1. Nesmysl, Doležal jako vždy opět straší Ruskem a vytahuje na povrch Mnichov (což má být snad důkaz proč na věčnost "nevěřit" evropským mocnostem a důvod líbat nožky strýčka Sama). Ten člověk nedokáže pochopit, že politika není o hledání kamaráda, který na nás bude hodný (takový neexistuje), ale pouze o bránění zájmů ČR, ty leží přirozeně v utužování naší pozice ve střední Evropě, potažmo v Evropě samotné - naší přirozené geopolitické šachovnice, ne v izolaci od ní. Ačkoliv taktéž anti-západoevropský a anti-ruský, názor Milana Zeleného byl v tomto ohledu mnohem konstruktivnější (http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/milan-zeleny.php?itemid=4406)- pro zachování jakési quasi-suverenity ČR nenavrhuje ideu "proti všem zlým Evropanům," ale vytváření více integrované Mitteleuropy bez Německa.

  OdpovědětVymazat
 2. Střední Evropa bez Německa je jeden velký nesmysl, nicméně souhlasím s tím, že Doležal argumentuje irelevantně.

  OdpovědětVymazat
 3. Zelený: "Již tři čtvrtiny české veřejnosti dnes nemají obavy z Ruska, tak jako Benešovo Československo se nebálo Sovětského svazu. Tento zcela falešný pocit bezpečí dnes vyplývá z příslušnosti k NATO (tehdy z obdivu k vítězství SSSR). Není však možné udržet obranyschopnost NATO jeho rozšiřováním a již vůbec ne omezováním role USA." Přesně.

  OdpovědětVymazat
 4. Pokud si naši politikové myslí, že je Rusko nebezpečím pro ČR, měli by proti němu něco dělat. To něco jistě není instalace radaru pro rakety dlouhého doletu jednou z velmocí. Místo toho bychom měli mít konečně použitelnou armádu v prostoru jménem Česká republika, vlastní letectvo a vlastní protivzdušnou obranu.

  Jenže tento radar má být namířen proti Iránu, Severní Korei, blíže nespecifikovaným "teroristům", kteří dokáží z hřbetu velblouda odpálit po domácku zkonstruovanou balistickou střelu jadernou hlavicí, píšou to všude v novinách:) Proč tedy neděláme skutečně proti Rusku a místo skutečné obrany ho jen "nasíráme"?

  OdpovědětVymazat
 5. Představa, že se můžeme zajistit proti Rusku, je nesmysl, který zastávala Gruzie a jak dopadla. My mu maximálně můžeme jeho sousto znechutit.

  OdpovědětVymazat
 6. Souhlasil bych, castecne, s cnemem.

  S tou vyhradou ze nejde v nasi soucasne situaci ani tak o armadu (tam ted staci abychom byli schopni se ucinne zapojit do NATO/EU/OSN operaci), ale hlavne o energie.

  Snizit energetickou zavislost na Rusku, o to jde. Ne nejakym teatralnim gestem ale postupnou drobnou praci, investicemi do prislusneho vyzkumu atp. A kdyz uz jsme v te EU, tak tohle prosazovat i na evropske urovni, resp. najit pro to spojence, klidne ad-hoc, mezi evropskymi zememi...

  Prakticke priklady: tudy spis ano IKL , tudy radeji ne Temelín nakoupí jaderné palivo od ruského TVEL

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>