26. listopadu 2008

Prohlášení prezidenta republiky po skončení jednání Ústavního soudu dne 26. listopadu 2008

I když GP několikrát napsal, že nepovažuje Lucernu wikipedie za diskusní blog, dovolím si pokus o otevření menší debaty na pár otázek, týkajících se dnešního rozhodnutí ÚS ve věci Lisabonské smlouvy, resp. Klausovy reakce na něj.

1. ÚS nejednal o celé smlouvě, ale jen o konkrétní části. A vydal rozhodnutí. Klaus přesto s "politováním" konstatuje, že se ÚS s jeho argumenty "náležitě nevypořádal."

2. ÚS údajně přesunul smysl jednání z právního smyslu do politické roviny. Když je se soudci nespokojen, proč tedy takové navrhoval?

3. Nakonec se VK zdá paradoxně největším požehnáním pro ratifikaci LS v ČR (jak napsalo kdysi Jiné právo). Kdyby totiž k podání žádosti o přezkoumání nedošlo, mohl ji prezident nepodepsat za relativně snesitelné (i když silné) palby kritiky. Pokud Parlament LS ratifikuje a Klaus by ji nepodepsal teď, po vynesení rozhodnutí Ústavního soudu, bude v pozici jedince, jehož jednání nemá obdoby. Každopádně si ty dveře myslím zavřel sám a diskutabilní je i jeho následná kritika.

3 komentáře:

 1. S komentářem počkám na písemné vyhotovení nálezu. Sice jsem to poočku na ČT24 sledoval, ale papír je papír :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Ač s Klausem v některých bodech jeho zahraničně-politického světonázoru souhlasím (Kosovo, Gruzínsko-osetínská krize), jeho chování se dá opravdu popsat jen slovy "arogantní vrtošivý stařík". Viz. druhý jmenovaný bod, kdy Klaus bez jakéhokoliv zardění napadá soudce, které sám jmenoval. Osobně se i začínám přiklánět k podpoře Lisabonu, i přes jeho nedostatky. Pořád lepší Evropa nějaká, než Evropa žádná (a tak i rozdrobená mocenskými konflikty mezi kamarádíčky Německa, Francie, USA, či Ruska), která by v polisabonském vakuu takřka nevyhnutelně následovala.

  OdpovědětVymazat
 3. Že ÚS rozhodne pro soulad LS s ústavním pořádkem bylo vzhledem k politické orientaci soudců jasné od samého počátku, bez ohledu na všechny vznesené i nezvznesené argumenty proti.

  Klausovi lze vyčítat, že byl kdysi pro vstup do EU či že LS nakonec podepíše. Že se snažil veřejnost na obsah LS upozornit touto formou není na škodu, ale ani to moc nepomůže.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>