20. března 2008

Nehorázný Paroubek

Předseda ČSSD, Jiří Paroubek, na dotaz České televise prohlásil: „Já si myslím, že Tibet je po mnoho generací integrální součástí Číny, takže je věcí Číny, jakým způsobem ty věci řeší.“ Tedy genocida v Čečně či Tibetu je nám zcela lhostejná, protože jsou integrální součástí Ruska, resp. Číny (od roku 1720).

Tato optika je naprosto nehorázná. Lidská práva jsou universální, platí pro všechny lidi na celém světě a žádná vláda nesmí jejich minimální standard omezit. Představme si, že by Hitler holocaust omezil na území Německa. Podle Jiřího Paroubka by to bylo zcela v pořádku! Navíc Tibet je integrální součástí Číny asi stejně jako české země Německé říše.

K tomu též kommentáře Bohumila Doležala a Martina Komárka.

10 komentářů:

 1. "Já si myslím, že Tibet je po mnoho generací integrální součástí Číny"
  x
  Tato optika je naprosto nehorázná.

  To je optika každého, kdo se snaží nějakou zemi vmést do sféry něčího vlivu, že pane Peters ?
  Aneb klanění a uctívání USA je v pořádku, ale když se Rusové chovají stejně, najednou je to špatně.
  Double optika :-), nešilháte ? :-)

  OdpovědětVymazat
 2. Nešilhá. Když dva dělají totéž, není to totéž. Jak jsme se dozvěděli na Vrbě, USA jsou dobro, Rusko je zlo. Jestliže tedy Rusové chrání integritu svého území, je to odporný imperialismus, mongolská rozpínavost a východní zaostalost; jestliže Amerika přepadne souverainní stát, je to šíření demokracie, svržení diktátora popř. humanitární bombardování. Quod licet Jovi non licet bovi...

  OdpovědětVymazat
 3. Když už nějaké historické paralely, má podle mého názoru spíše smysl srovnávat vztah Tibetu a Číny ke vztahu předválečného Československa a Sudet. Bylo to území, na kterém bylo obyvatelstvo jiného národa (říkali jim skopčáci), ale bylo strategicky nepostradatelné (kvůli těm kopečkům). No a teď to celé vynásobte deseti včetně velikosti a strategické důležitosti kopečků a máte Čínu a Tibet.

  OdpovědětVymazat
 4. Ne, to nesedí. Sudety nikdy žádnou autonomii neměly.

  O strategickém významu Tibetu nic nevím. A i kdyby byl, to se přeci dá zařídit neutralisací toho území à la Finsko; netřeba hned začínat s genocidou místního obvyvatelstva.

  OdpovědětVymazat
 5. Bylo to území, na kterém bylo obyvatelstvo jiného národa (říkali jim skopčáci), ale bylo strategicky nepostradatelné (kvůli těm kopečkům).

  Neříkali jim skopčáci, vzdělaný anonyme, nýbrž skobčáci – kvůli hákovému kříži – a to až od 30. let.

  OdpovědětVymazat
 6. Strategický význam má Tibet nesmírný, s Finskem nelze srovnávat vůbec, žádná genocida se nekoná.

  Mnoho lidí si myslí, že nepokoje byly vyvolány bídou v Tibetu. Pravý opak je pravda - do společnosti, která byla tradičně chudá a žila na hraně přežití, se najednou dostalo příliš mnoho peněz, které vedly k vytvoření kriminálních struktur nepředstavitelného rozsahu.

  Je to naprosto bizarní záležitost, ale lidská hloupost a pověrčivost je nekonečná. Číňané jsou ochotni platit nepředstavitelné peníze za divnou věc - je to tak hnusné, že se mi to nechce popisovat, přečtěte si to tady:
  http://en.wikipedia.org/wiki/Caterpillar_fungus

  OdpovědětVymazat
 7. Anonymousi
  cha cha cha

  Pravý opak je pravda - do společnosti, která byla tradičně chudá a žila na hraně přežití, se najednou dostalo příliš mnoho peněz, které vedly k vytvoření kriminálních struktur nepředstavitelného rozsahu.
  -------------------------------
  neplati to i pro dnesni CR?
  O kolik je dnes vetsi kriminalita v provnani s tim co bylo pred 20 lety a drive?
  Take proto ze se tam mate tak "strasne moc dobre" ?
  Kdyz jsou nekde boure a nepokoje je dobre zkoumat zda ne proto "ze se tam maji az moc dobre, ze nevedi roupama co delat" ?
  Timet je asi opravdu neco super extra pokud jde o zachazeni ze strany okupanta a take pokud jde o resistenci obyvatelstva:-(
  A to uz tam stacili nastehovat supem z Ciny mnoho Cinanu takze PRY dnes tvori pres 30 % obyvatelstva Tibetu.
  A uz jsou tam doma(nucene) a uz je Tibet NAVZDY Cinsky :-(
  cha cha cha
  :-(

  OdpovědětVymazat
 8. Tak to je opravdu jenom prý. Ve skuečnosti je naprostá většina (asi 90 %) obyvatel Tibetu tibetské národnosti, navíc na ně neplatí omezení počtu dětí, stejně jako na ostatní národnostní menšiny. Jestli je dnes někdo diskriminovaný, jsou to Hanové.

  OdpovědětVymazat
 9. nejen v Tibetu ale i v druhe problematicke "provincii" ma Cina problemy
  Xinjiang: China's 'other Tibet'
  By Lydia Wilson in Xinjiang, western China
  http://english.aljazeera.net/NR/exeres/5FAE9CCA-59AC-4A39-8E32-2A273DB0CD58.htm

  Ani tam to nema nic spolecneho s rostoucim blahobytem.
  Az najdu odkaz dam Vam to sem, na startu to v Tibetu samozrejme bylo jen par represivnich ouradu a armada, ale Cina tam zacala cpat vystehovalce a o procentech jsou dohady. Ze by jen 10%? a ti staci uhlidat ohlidat?

  Pripomina to situaci kdyz po valce sebrali Rakusanum jizni Tyrolsko. Vesnice jen Rakusane-Tyrolaci, pouze starosta, posmistr a policajti Italove :-(
  I ten slavny Havlickuv Brixen takto dopad :-(
  Precislit jako Albanci v Kosovu je jedina "mirova" methoda:-(
  samozrejme ze i na srovnani proc na Tibet ne jako na Kosovo existuji uvahy a clanky, viz tento nazor z Bruselu:
  http://www.brusselsjournal.com/node/3110

  OdpovědětVymazat
 10. Václav Černý ve svých Pamětech tvrdí, že to byli Skopčáci, "lidé s kopců": "Ale já jsem přece některé ty Němce znal, od samého dětství znal, totiž ty udřeně shrbené „skopčáky“ z Orlických hor, z vesniček a strání přes dva vrchy od nás: jejich život byl jen dřina, od nepaměti, záda nenarovnali, jako ti horáci naši, totéž živobytí, totéž lpění na hroudě z kamenů, jenže tihle nesrozumitelně brebentili. A vstal v sousedství Hitler, slíbil jim práci, uvěřili mu nadšeně, zabral je, dal jim práci skutečně, peníze se objevily na horách, libovali si — plných několik měsíců. A byla tu válka a musili do ní, na hory začaly chodit seznamy padlých, ráji byl konec. Ale krom nehorázné skopčácké hlouposti se nedopustili ničeho, opravdu ničeho. Pročpak také tihle musili pryč, do těch jejich kopců přece nikdo nechtěl a také do nich dlouho nikdo nešel, a bez nich se ta jejich políčka vrátí v úhor a hvozd!"

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>