20. března 2008

Skvělý rozhovor s Havlem

Vyšel v LN. Vyjímám: "Řekl bych, že éra prezidenta Putina přinesla nový typ diktatury, nebezpečný už jen svou nenápadnou podobou. Je zvláštní, jak se v něm snoubí to nejhorší z komunismu i z kapitalismu." "Proč mají Rusové tak velký odpor proti té radarové kouli v Brdech? Koule jim samozřejmě nevadí, ale vadí jim, že má být u nás, tedy v prostoru, o jehož bezpečnosti mají přece rozhodovat oni." "Lidé s agresivně-nacionalistickou rétorikou jsou v Rusku úspěšní právě proto, že vyvolávají a zároveň spoléhají na pocit ohrožení, obklíčení a obecného zneuznání. Nutno dodat, že tento pocit vznikl dříve, než v Rusku zvítězil komunismus."

"Ostatně hovořit o české povaze jako o něčem geneticky daném není dobré. Existují jen historicky formované a z generace na generaci přenášené modely chování."

"Zdeněk Mlynář, znalec stranických poměrů, mi kdysi vysvětloval, že v komunistickém systému platí jeden univerzální princip: když se někdo dostane do funkce, tak první, koho musí odstranit, jsou ti, kterým za tu funkci vděčí, a pak se musí rychle obklopit naopak těmi, kteří budou vděčni za své posty jemu."

92 komentářů:

 1. A hlavně diskuze pod článkem je dobrá. Lidé již toho šmejda dokonale prohlédli. Nejlepší komentář:

  Ten pán vidí v Rusech příčinu svého neštěstí. Rusové vyhráli válku a Havlovi přišli o majetek. Dovedete si vůbec představit, jak musel mladý V.H. trpět při pomyšlení kolik héééreček by bylo, kdyby byl tím, kým vlastně celý život byl - hejskem z lepší rodiny. Ten pán není dramatikem, jde o rozeného herce, i nyní i hraje, nejspíš dalajlámu. Hrál si i v disentu, někdy pravda s ohněm, ale vždy v mezích zákona a mírného pokroku. Kdy už konečně vyjde pravda najevo?

  OdpovědětVymazat
 2. Jen znovu opakuji to, co uz tu jednou napsal Vodnik: "nikdy jsme nebyli v ruske sfere vlivu, ani v jejich mocenskem hledacku, byli jsme ve sfere vlivu zlocineckeho SSSR, do ktereho nas vehnala zrada zapadnich spojencu" (i kdyz s tim "vehnanim" bych osobne trochu polemizoval)

  Rusum vadi radar asi tak proto, jako by Americanum vadil rusky radar dnes na Kube. To je alfa a omega.

  Pan Havel byl vzdy svou snahou o demokracii a bojem proti autoritativnim rezimum dojemny az k placi. Ale jen do te miry, kdy se to hodilo jeho zajmum nebo zajmum tech, za ktere momentalne kopal/kope.

  Nikdy jsme z jeho ust neslysel kritiku napriklad gruzinskeho autoritativniho systemu, Pochopitelne, ten je proamericky a ostre protirusky.

  Je to v poradku, ja osobne (stejne jako mnoho lidi) napriklad nevidim problem v Pinochetove diktature, ale mam problem s diktaturami jinymi. Nicmene je dulezite hrat s odkrytymi kartami. Ne si hrat na moralniho guru a potom kritizovat urcite politicke systemy ciste poplatne a ucelove, nebo vymyslet novotvary typu "humanitarni bombardovani."

  OdpovědětVymazat
 3. OS :-)
  Vase sdeleni je mi srozumitelne:-)

  zduraznil bych silu prohlaseni:
  Rusum vadi radar asi tak proto, jako by Americanum vadil rusky radar dnes na Kube. To je alfa a omega.

  Potvrzuje to KRIZE kdyz si zkusili Rusove dat par raket na Kubu a situace se bude opakovat az nekdo najde odvahu si postavit rakety v nektere ze stredo ci jiho Americkych republik.
  Na reakce vlady USA se teste :-)
  Moznost ze s tim nekdo prijde neni vyloucena.
  God bless You

  OdpovědětVymazat
 4. Ten pán vidí v Rusech příčinu svého neštěstí. Rusové vyhráli válku a Havlovi přišli o majetek.
  To je omyl: válku vyhráli Sověti, ti mohou být viděni jako příčina Havlova neštěstí. Pokud Havel tu příčinu vidí v Rusech, dopouští se stejného zkreslení jako Doležal, Peters a celá řada českých elit.

  OdpovědětVymazat
 5. Prosím, odpověz mi: Okupovali české země Němci nebo nacisté?

  OdpovědětVymazat
 6. Za sebe mohu říct:

  Němci, kteří vyznávali nacistickou ideologii. Nelze oddělovat jedno od druhého. Samozřejmě, že bez nacismu by Německo do ničeho takového nešlo, ale třeba u českých Němců, kteří chtěli "zpět do Říše", na mě působí jako výraznější ta složka němectví.

  Pravdou je, že se u nás Sovětský svaz nikdy nepokoušel o ruskou (a nejen tu, tj. i ukrajinskou, kavkazkou, běloruskou atd.) kolonizaci, tak jak to činil v přímo okupovaných zemích jako např. v baltských státech, kde do nechalo nedozírné následky dodnes.

  Jak nakonec nacismus prospěl Německu a komunismus Rusku si můžeme udělat obrázek sami, ale pravdou je, že nacismus se i přes všechny své internacionalistické tendence chápal jako "německý světový názor", komunismus se oproti tomu zas tak s ruským národem nikdy nepojil.

  OdpovědětVymazat
 7. Nacismus byla doktrína o nadřazenosti německého národa, resp. germánské rasy. V tom případě to skutečně splývá: české země okupovali němečtí nacisté.

  Kommunismus je naproti tomu doktrína třídní, internacionální, neidentifikuje se s žádnou národností, rasou nebo kulturou. Proto ČSSR okupovali Sověti, nikoli Rusové (jakkoli nepochybně celá řada Rusů v sovětské armádě sloužila).

  OdpovědětVymazat
 8. Předpokládám, že to jsou opět mongolští Rusové, kdo zase eskaluje mezinárodní napětí...

  OdpovědětVymazat
 9. Od kdy se ideologie posuzuje podle vlastních proklamací? V takovém případě je kommunism vyšší formou demokracie než je demokracie buržoasní. Ve skutečnosti Rusko annektovalo nebo se aspoň pokusilo většinu území, které ztratilo po WW I, od Finska přes Polsko po Besarábii.

  V Sovětské armádě bylo kolem 80 % Rusů, byť se to postupně snižovalo. "In theory, the Soviet Army was supposedly Soviet, in practice it was an agent of brutal russification. All commands, manuals and training were in Russian and apart from an occasional (and well-publicised) exception, all senior officers were
  Slav." (PDF) Jak se toto liší od standardní carské praxe? Nijak.

  Od kdy se souverainním státům nesmí dodávat zbraně?

  OdpovědětVymazat
 10. Od kdy se ideologie posuzuje podle vlastních proklamací?
  Ne (jen) podle nich, ale (také) podle toho, jak se projevují tyto proklamace dotyčných ideologií v praxi. A praxe v obou těchto konkrétních případech ty proklamace víceméně beze zbytku potvrzuje.

  Od kdy se souverainním státům nesmí dodávat zbraně?
  Nepřehánějte to s tím hraním si na vola, prosím Vás o to! Zatím k Vám budu ohleduplný a nebudu na tuto histrionskou ehm, ehm, "řečnickou" otázku reagovat.

  OdpovědětVymazat
 11. Tvůj argument, Vodníku, je nesprávný ze dvou základních důvodů:

  1. Nacismus proklamuje ideu nadřazenosti tzv. arijské rasy, nikoli nadřazenost němectví. Plnohodnotným nacistou se mohl stát Nor, ale nikoli např. Polák nebo černoch.

  2. Ačkoli komunisté nikdy otevřeně ruskou hegemonii nepřiznali, je nutné zkoumat vztah mezinárodních ústředen marxistického hnutí – tzv. komunistických internacionál – k vedení KSSS. Pokud by druhé bylo podřízeno prvnímu, dalo by se hovořit o tom, že ruská dominance v mezinárodním komunistickém hnutí byla toliko incidentní. Dobře ovšem víme, že pravdou byl opak, takže nemohou obstát tvrzení o tom, že komunismus je svou podstatou nadnárodním hnutím: šlo o instrument ruské politického vlivu a ruského imperialismu.

  Dobře to vidíme na současném Rusku: ačkoli Putin používá nacionalistickou a nikoli třídní rhetoriku, oslovuje přesně tutéž skupinu obyvatelstva jako komunisté.

  Proto Československo okupovali Rusové, a až ve druhé řadě Sověti, tzn. obyvatelé ruského impéria.

  OdpovědětVymazat
 12. Ad Tomáš Pecina:

  1. Tím se to nevylučuje. Němectví je prostě konkrétním případem germánství, potažmo árijství, v nacistických očích pak jistě tím nejušlechtilejším! - Holanďani např. byli někdy rasově ušlechtilí a ozdobou SS, jindy poněkud podřadní, určení k hrubším pracem a osídlování východních území (podíváš-li se na obrazy Adriana Brouwera nebo Pietra Bruegela, dáš jistě nacistům za pravdu). Poněmčování Čechů bylo konkrétním případem arisace Slovanů. Kdyby se Hitler objevil v Norsku, byla by NSNAP jinou variantou téže obecné národně-socialistické ideologie.

  2. Je bizarní tvrdit, že kommunismus byl nástrojem moci národa, který se stal jeho největší obětí. Odpadlá kosmopolitní verbež z nejrůznějších národů (ano, i pár z Rusů se tam našlo) se s pomocí okcidentální ideologie a západního kapitálu pokusila zavraždit ruskou duši - teprve následující léta/desetiletí ukáží, zda se jí to skutečně podařilo. Rusové se s těmito vrahy svého národa, kultury, víry a cara (až na dekadentní nebo zdegenerované výjimky) nikdy neztotožnili. Ti, co to zažili a nebyli vyvražděni, vymřeli. Z těch, co se narodili později a nezažili cara a pravoslavnou Rus, se jich samozřejmě stále víc (podle rodinných poměrů) mohlo s tím režimem ztotožnit. Velký skok dopředu v tom znamenala Velká vlastenecká válka. To už ale nebyli Rusové, vyrostlí v Církvi a křesťanských hodnotách, v úctě k carovi, v pokoře a víře, nýbrž homo sovieticus. Že pak centrála této po světě se rozlézající nadnárodní rakoviny sídlila stále v Rusku a její metastase v jednotlivých zemích jí byly poslušné, nečiní tuto rakovinu nikterak ruskou.

  Teprve tři čtvrtě století po revoluci si sovětští občané - jak Rusové aj. národnosti, tak příslušníci rodu homo sovieticus - mohli vybrat, s čím se chtějí ztotožnit. Muslimové se přihlásili k islámu, Rusové k pravoslaví, homo sovieticus k SSSR, mezi mládeží bude nemálo těch, kteří se hlásí k rock'n'rollu, Star Wars, kolečkovým bruslím, liberální demokracii, zkrátka k pozlátku globalisujícího Západu - i když jich zas tolik asi nebude, jen mají mimořádnou pozornost západních medií (když Kasparov a jeho pět a půl souznějících duší protestují proti Putinovi), protože je - předpokládám jako Ty, Peters, Doležal a další - považují za ty nejpokrokovější a nejvyspělejší elementy ruské společnosti. A pak jsou všelijaké mixáže: bývalí kommunisté (=homo sovieticus), hlásící se k pravoslaví (=Rusku) - příklad za všechny je Putin. A budou možná i případy opačné. Co bude výslednicí toho všeho? Který trend nebo která kombinace převládne? Nelze říci. Každopádně je apriorní ztotožňování dnešního Ruska se SSSR stejně zavádějící, jako ztotožňování sovětské Říše Zla s ruským národem.

  OdpovědětVymazat
 13. Ano, tato tvoje theorie je mi známa a hluboce s ní nesouhlasím, maje za to, že kosa tvého idealismu naráží na kámen historické reality.

  Ruská duše, pokud tento pojem snese objektivisaci, v sobě zahrnuje tři prvky: vztah k ruské zemi, k ruskému impériu (ztělesňovanému dříve carem, později Stalinem a nyní Putinem) a k ruské – pravoslavné – církvi. Mezi carismem a stalinismem (a nyní putinismem) je zřejmá kontinuita, není to tak, že by homines sovietici byli pouhým nádorem na těle zdravého ruského národa.

  Samozřejmě, že věřící Rusové měli tisíc důvodů komunisty nenávidět (už proto, že ti jim barbarsky zničili храм Христа Спасителя v Moskvě, jednu z nejkrásnějších sakrálních staveb světa – ekvivalent zbourání římské basiliky Sv. Petra a Pavla), ale ve skutečnosti a v konečném efektu komunismus akceptovali jako vehikl ruského imperialismu, což pro ně je přinejmenším stejně důležitá hodnota.

  Co bude s Ruskem dál, rovněž netuším, naivní liberalismus importního provedení tam prokázal spektakulární nefunkčnost, všichni, zdá se, tam chtějí nějakou formu autoritářského režimu: obávám se, že pro většinu Rusů je vrcholem a nedostižnou metou jejich národní historie období stalinismu… Z toho jsem – sám ethnicky z jedné čtvrtiny Rus, jak možná víš – docela nešťastný.

  OdpovědětVymazat
 14. ad OS. Mýlíte se. Pouť Čechů do Moskvy v roce 1867 Vás usvědčuje z omylu. Navíc nechápu to rozlišování mezi Ruskem a SSSR. RSFSR snad neexistovala? Byla utlačována Nerusy?

  Rusum vadi radar asi tak proto, jako by Americanum vadil rusky radar dnes na Kube.
  Ano, přesně. A chceme, jsme v ruské sféře zájmu? Je otázkou národní bezpečnosti, abychom nebyli. Na to vlastizrádci z Ne základnám zapomínají.

  Výsledkem růžové revoluce snad nebyla demokracie? Jisté to není, ale rozhodně to byl krok správným směrem. Jinak Jižní Osetie má právo připojit se k Rusku, o tom nepochybuji.

  Proto nikde nevidím Havlovu nekonsistentnost.

  OdpovědětVymazat
 15. Zajímavé je, že je mnohým lidem sympatičtější než-li Putin formace, jejíž podstatnou součástí je Národně-bolševická strana.

  OdpovědětVymazat
 16. Эдуард Вениаминович Савенко je takový pankáč a provocateur, co je na něm špatného?

  OdpovědětVymazat
 17. Limonov řekl, že jeho idolem je Alain de Benoist.

  OdpovědětVymazat
 18. Guy Peters: Prosím odpusťte si ty stigmatizující "vlastizrádce". Jestli chceze nazývat lidi kolem Ne Základnám šmahem za vlastizrádce, pak nevidím rozdíl mezi touto demagogií a demagogií, která radar považuje za nový rok 1968.

  Já nevidím, že bychom spadali do ruské sféry vlivu. Rusko nemá zájem učinit z České republiky svou kolonii, či předsunuté stanoviště. Naše zahraniční politika by měla být v zásadě multilaterální a pragmatická. Nevidím důvod pro hysterický antiamerikanismus, ale jsem pro to, aby se vliv USA a Ruska v Evropě vzájemně vyvažoval, postavení amerického radaru ve střední Evropě by tuto rovnováhu sil vychýlilo k USA.

  Bereme z Ruska většinu ropy a zemního plynu, čím je chcete nahradit?

  Ad rok 1867..to snad nemyslíte vážně. Dělat z jednoho data ihned důkaz ruské rozpínavosti do střední Evropy a důkaz, že jsme byli v ruské sféře vlivu? nevím, nevím

  Ta pouť byla reakcí na frustraci z R-U vyrovnání v roce 1867, čeští intelektuálové si slibovali jakýsi zásah Ruska. Sice byli velmi vřele přivítáni, ale car netoužil po žádné výraznější akci, nevím tedy, proč to považujete za nějaký výraz snahy Ruska začlenit české země do své sféry zájmů.

  OdpovědětVymazat
 19. Pokud Ne základnám podporuje ruskou zahraniční politiku, tak jsou pro mne vlastizrádci, protože české národní zájmy zrazují ve prospěch ruských.

  Rusko nemá zájem učinit z České republiky svou kolonii, či předsunuté stanoviště.
  Jak to víte? Já si myslím pravý opak.

  Naše zahraniční politika by měla být v zásadě multilaterální a pragmatická.
  To si může dovolit velmoc. My jí nejsme. Pokud jsme si chtěli hrát na multilaterální zahraniční politiku, tak jsme neměli bourat Rakousko, je mi líto.

  ale jsem pro to, aby se vliv USA a Ruska v Evropě vzájemně vyvažoval
  Já ne. Mělo by to mnoho negativních důsledků, navíc takový stav je vysoce nestabilní.

  postavení amerického radaru ve střední Evropě by tuto rovnováhu sil vychýlilo k USA.
  Ano a to je mým vroucným přáním.

  Bereme z Ruska většinu ropy a zemního plynu, čím je chcete nahradit?
  Proč nahradit? Stačí diversifikovat. Na těžbě surovin je založen nynější ruský hospodářský zázrak. Je to takový Kuvajt Evropy.

  Dělat z jednoho data ihned důkaz ruské rozpínavosti do střední Evropy
  OK, tak se podívejte na polské a maďarské dějiny.

  ale car netoužil po žádné výraznější akci
  Spíš na to neměl. Byl před 10 lety na hlavu poražen v krymské válce.

  OdpovědětVymazat
 20. S vlastizradou bych brzdil, to je samozřejmě úmyslný trestný čin a velmi pochybuji, že by 99 % nezákladnářů jednalo s úmyslem podporovat ruskou expansi do střední Evropy.

  Májíčka znám mnoho let, naposledy jsem s ním měl delší diskusi loni v létě, když jsme řešili alternativu žaloby proti bezpečnostní policejní blokádě celých Hradčan v době Bushovy návštěvy, a uvědomuji si, že jeho trockismus může in extremis způsobovat, že se octne na posici terorismu, nicméně nic takového za normálních okolností nenastane.

  Démonisační kampaň v MfD je pro něj vynikající self-promo.

  OdpovědětVymazat
 21. Já jsem dokonce pro pluralitní světovou politiku. Myslím, že je třeba, aby se Evropa stala jednou plnohodnotnou stranou této politiky. Velmocemi světové politiky nyní jsou s různou silou USA se spojenci (hlavně Izrael, také V. Británie, Austrálie, Pákistán a další), Rusko (bez nadregionálně významných spojenců), Čína (se svou ekonomickou i lidskou silou spojence prakticky nepotřebuje :-) ), nejednotný arabský/muslimský svět a podobně nejednotná (středozápadní) Evropa.

  Bylo by velmi špatné, kdyby se evropská politika rozbila na satelity velmocí a malé státy, které do hry velmocí nemohou zasáhnout. Evropa má potenciál stát se pro Česko , nicméně zatím se ho nedaří naplnit. Nevím, do jaké míry za to můžou USA (myslím, že mají, Peters mi to vyvrací), ale velkou měrou k tomu přispívá chování současné české vlády, která záměrně v různých případech jedná bilatelárně místo hledání společné evropské pozice.

  Ale právě v době, kdy Česku a většině Evropy nehrozí reálné nebezpečí ruské či arabské invaze (vojenské, nebo jen mocenské), bylo by velmi vhodné pracovat na posílení evropské pozice.

  OdpovědětVymazat
 22. Přímý úmysl mají bezpochyby jen nekteří z nich. Ale nepřímý?

  OdpovědětVymazat
 23. ad Tomáš Pecina: Ne, pravděpodobně se nenajde v hnutí Ne základnám nikdo, kdo by chtěl podporovat ruskou expanzi do střední Evropy, důvod je zjevný: žádná se totiž nekoná, takže to nikoho kromě vás prostě nenapadne.

  OdpovědětVymazat
 24. To šlo v roce 1937 říci zase z opačné strany.

  OdpovědětVymazat
 25. Přímý úmysl mají bezpochyby jen nekteří z nich. Ale nepřímý?

  I ten vyžaduje vědomost o možnosti způsobit škodlivý následek, a toto jsou pacifisté, kteří křičí "Nechceme v ČR žádný radar/rakety/základny/vojáky".

  OdpovědětVymazat
 26. Ne, pravděpodobně se nenajde v hnutí Ne základnám nikdo, kdo by chtěl podporovat ruskou expanzi do střední Evropy, důvod je zjevný: žádná se totiž nekoná, takže to nikoho kromě vás prostě nenapadne.

  O tomhle napsal velmi přesně Bohumil Doležal, že problém je v tom, že Rusko si dodnes osobuje právo mluvit do toho, bude-li v Česku nebo v Polsku americká základna, kdežto v případě takového Norska by ho to ani nenapadlo.

  Cílem české zahraniční politiky musí být těmto pretensím čelit, proto instalaci amerických základen na českém území podporuji, byť je mi jasné, že to bude mít nežádoucí vnitropolitické důsledky.

  OdpovědětVymazat
 27. ad Tomáš Pecina: takže žádná expanze, jenom nechtějí, aby je někdo z našeho území ohrožoval. Celkem pochopitelné, to bychom se s nimi mohli shodnout.

  Jinak ty negativní vnitropolitické důsledky už jsou tady, a bude hůř.

  OdpovědětVymazat
 28. takže žádná expanze, jenom nechtějí, aby je někdo z našeho území ohrožoval. Celkem pochopitelné, to bychom se s nimi mohli shodnout.

  To jsou přece spojité nádoby, resp. nepřímá úměra: Čím víc amerického vlivu, tím méně ruského, a naopak. Ruská expanse nehrozí proto, že si ji Rusové nemohou dovolit, což je jedině dobře – jinak by to tady mohlo za pár let vypadat jako na Kavkaze.

  OdpovědětVymazat
 29. az dojemna shoda :-)
  ppPecina i pan Blogu na thema "Ruske nebezpeci"!
  Mimo Vas dvou a s Vami Vasich 30% do kterych statisticky patrite, je tech 70% naroda nejak blbejch ze to nebezpeci z Ruske strany nevidi?
  A Vy ho vidite v cem? Tedy mimo v tom (Pecina) ze k Norsku a zakladne tam by se Rusove nevyjadrovali? Opravdu? ja myslim ze mozna ano, kdyz se dotykaji nad polarnim kruhem a jsou na dotek :-)
  Copak Rusko neni obkliceno zakladnami a bude jeste lepe az budou v CR a Polsku?

  Just otazka: co az si NEKDO postavi radar ci zakladnu v nejake stredo - ci jihoAmericke republice?
  Treba Cinane udajne na sledovani Venezuelskeho Chavese, nebot ten si odkoupil par raket od Korejcu, kteri se za potraviny pro hladovejici lid zreknou vojenskeho programu?

  Bude take nasledovat rok tanecku, nez se stredoemericky Topolanek prokecne ze to je proti Americkemu vlivu? Ze uz nikdy nechteji byt bananovou republikou a berou si priklad z Cechu, kteri jiz nikdy nechteji byt pod Ruskym vlivem ?

  Ja na rodil od Vas ten Rusky vliv nevidim, nevnimam, ale zato i na tu dalku silne vnimam prani 70% narodu, nepatrit NIKOMU!
  jak proste:-) ze to nevidite?

  OdpovědětVymazat
 30. Ad Tomas Pecina (mam rozbity pocitac, pisu pres nouzovy program bez diakritiky).

  Mezi carismem a stalinismem (a nyní putinismem) je zřejmá kontinuita, není to tak, že by homines sovietici byli pouhým nádorem na těle zdravého ruského národa.
  To jsem nikde nepsal. Tou rakovinou minim bolsevickou ideologii, uvedenou do praxe hrstkou kosmopolitnich parasitu a dekadentni inteligence. Homo sovieticus je rusky clovek, zdeformovany touto chorobou. Jedna se tedy o tutez kontinuitu jako u malomocneho pred a po onemocneni leprou (ten druhy je smrtelne nebezpecny, ten prvni vubec)

  ... ve skutečnosti a v konečném efektu komunismus akceptovali jako vehikl ruského imperialismu, což pro ně je přinejmenším stejně důležitá hodnota.
  Nekteri akceptovali (homines sovietic), jini neakceptovali. Nekteri akceptovali, ale konvertovali, jini neakceptovali, ale odpadli. Situace je slozita a vase (Tvoje, Petersovo a Dolezalovo) straseni Ruskem je zavadejici a paranoia tim u prosteho lidu hraje do ruky Americanum.

  obávám se, že pro většinu Rusů je vrcholem a nedostižnou metou jejich národní historie období stalinismu…
  Nemam pocit, ze je to vetsina, to by volili Zjuganova.

  sám ethnicky z jedné čtvrtiny Rus, jak možná víš
  Nevim. Divim se, ze se Peters s Tebou, ctvrtinovym tatarskym degeneratem, tak pratelsky bavi...:-O

  OdpovědětVymazat
 31. Zřejmě jsem použil nesprávný pojem. Vlastizrada je definována jako účast na vojenských akcích válečného nepřítele, např. v ústavě USA: "Treason against the United States, shall consist only in levying War against them, or in adhering to their Enemies, giving them Aid and Comfort. No Person shall be convicted of Treason unless on the Testimony of two Witnesses to the same overt Act, or on Confession in open Court."

  OdpovědětVymazat
 32. Nekteri akceptovali, ale konvertovali, jini neakceptovali, ale odpadli. Situace je slozita a vase (Tvoje, Petersovo a Dolezalovo) straseni Ruskem je zavadejici a paranoia tim u prosteho lidu hraje do ruky Americanum.

  To ano. A spolu s nimi i Čechům.

  Nemam pocit, ze je to vetsina, to by volili Zjuganova.

  Z prostého důvodu, že Zjuganov nenavazuje na Stalina, ale na Brežněva. Jediným důstojným pokračovatelem Stalina je Putin.

  Divim se, ze se Peters s Tebou, ctvrtinovym tatarskym degeneratem, tak pratelsky bavi...:-O

  Ty Tatary si moje ušlechtilá slovanská čtvrtina vyprošuje!

  Kromě toho, nemám pocit, že by Peters Rusy pohrdal. Je to země, kde máš – nebo jsi měl – na jedné straně mužiky v láptích, burlaky na Volze, zemljanky, samohonku a všechny ostatní parafernálie strašlivé ruské zaostalosti, a na druhé Puškina, Tolstého, Dostojevského, Bulgakova, Pasternaka, v hudbě Čajkovského nebo Stravinského, ve filmu Tarkovského atd.

  V kultuře můžeš Rusko poměřovat s kteroukoli evropskou zemí, zatímco v mnoha jiných oborech nesnesou Rusové srovnání ani s velmi zaostalými asijskými zeměmi.

  OdpovědětVymazat
 33. Vlastizrada je definována jako účast na vojenských akcích válečného nepřítele, např. v ústavě USA:

  Jste v ofsajdu. Zkuste se pohybovat na poli českého trestního práva.

  OdpovědětVymazat
 34. vase (Tvoje, Petersovo a Dolezalovo) straseni Ruskem je zavadejici a ... hraje do ruky Americanum.
  To ano. A spolu s nimi i Čechům.

  Nesouhlasim s tim, ze americke a ceske zajmy jsou totozne. Radar, ktery ma ucinit cilem evt. ruskeho odvetneho utoku nase uzemi misto americkeho, je toho jednim z dukazu.

  Jediným důstojným pokračovatelem Stalina je Putin.
  Ano, tot v jedne vete vyjadrena essence vaseho omylu...:-(

  Ty Tatary si moje ušlechtilá slovanská čtvrtina vyprošuje!
  O jakem slovanstvi to mluvis? Rusove jsou prece zakukleni mongolove, zeptej se Peterse!

  Kromě toho, nemám pocit, že by Peters Rusy pohrdal.
  To asi ne, na to je moc kultivovany. Ale jeho nazor na Rusy do podrobnosti radeji nechci znat.

  v mnoha jiných oborech nesnesou Rusové srovnání ani s velmi zaostalými asijskými zeměmi.
  Bylo by jiste zajimave rozvest ve kterych, zda zase naopak v jinych oborech vyspele okcidentalni demokracie snesou srovnání s velmi zaostalými asijskými zeměmi, ale to by bylo na jinou debatu k jinem clanku, resp. cele serii clanku...

  OdpovědětVymazat
 35. "V kultuře můžeš Rusko poměřovat s kteroukoli evropskou zemí, zatímco v mnoha jiných oborech nesnesou Rusové srovnání ani s velmi zaostalými asijskými zeměmi." Zcela podepisuji. Jen dodávám, že ruská kultura je mi naprosto cizí, byť uznávám její velikost. Ale to samé platí i pro kulturu čínskou či japonskou.

  OdpovědětVymazat
 36. Radar, ktery ma ucinit cilem evt. ruskeho odvetneho utoku nase uzemi misto americkeho, je toho jednim z dukazu.
  Co je toto za nesmysl? O Rusech si myslím kde co, ale že jsou pitomci, to rozhodně ne.

  Pokud by Rusové navázali na stalinistické tradice konfliktu s USA, tak by si to s USA vyřídili rovnou, nikoliv se zanedbatelnou zemičkou, jíž je ČR.

  Ano, tot v jedne vete vyjadrena essence vaseho omylu...:-(
  Nikoliv, znalost skutečných Rusů. Zatímco Vy žijete v pravoslavných illusích, zkuste se zeptat reálných Rusů z Ruska, zda Stalina považují za kladnou postavu svých dějin. Odpoví Vám ano. Nejen proto, že má relativně na svědomí méně mrtvol než Lenin, ale též proto, že Rusy mrtvoly nezajímají; v Rusku nemá život mužika větší ceny. Podstatné je, že Stalin dal Rusku velikost, kterou ztratili za Lenina. Gorkij je jen pars pro toto.

  OdpovědětVymazat
 37. ad můj off-side. Uznávám, že obviňování Ne základnám z vlastizrady byl omyl. Omlouvám se.

  OdpovědětVymazat
 38. Pokud by Rusové navázali na stalinistické tradice konfliktu s USA, tak by si to s USA vyřídili rovnou, nikoliv se zanedbatelnou zemičkou, jíž je ČR.
  Tato zanedbatelna zemicka se prostrednictvim radaru stane OKEM americkeho obra. Bude treba obra oslepit nez mu zasadi uder, tj. zlikvidovat jeho "oko" evt. i se zemi, na ktere se rozklada.

  Zatímco Vy žijete v pravoslavných illusích, zkuste se zeptat reálných Rusů z Ruska, zda Stalina považují za kladnou postavu svých dějin. Odpoví Vám ano.
  Na to nemohu nic rict, protoze jsem v Rusku nebyl a zpravy odtamtud mam jen prostrednictvim pravoslavnych Rusu. O nejake masove oblibe Stalina se nevyjadroval nikdo z nich. Zato o uzasnem pravoslavnem revivalu (k nemuz se - aspon verbalne - prihlasil i Putin), ktery tezko muze glorifikovat Stalina. A ze udelal Stalin pro Rusy i lecos dobreho? To udelal i Hitler pro Nemce (aspon na cas), jen se to nesmi rikat nahlas. ;-)

  má relativně na svědomí méně mrtvol než Lenin,
  ??? V Gulagu zahynulo IMHO vic lidi nez za revoluce...

  OdpovědětVymazat
 39. Jen dodávám, že ruská kultura je mi naprosto cizí, byť uznávám její velikost.

  Iluse odlehlosti ruské kultury, jíž patrně podléháte, je důsledkem působení českého mythu o ruské zaostalosti na generaci lidí, kteří nebyli ruskému vlivu vystaveni ve škole.

  Všichni, které jsem jmenoval, patří do evropské kultury, a to dokonce i pokud se výslovně odkazují k ruské odlišnosti – máte snad dojem, že Le Sacre du printemps je neevropské dílo? Tak proč bylo s takovým nadšením přijato ve Francii a po ní v celém, jak říká Vodník, Okcidentu? Nebo Pasternak, který okouzlil pro změnu anglofonní svět (byť částečně až zprostředkovaně, díky Leanovi)?

  Otázka vztahu mezi Západem a Východem je mimochodem vůbec nejdůležitějším opakovaným (řekl bych až obsedantním) thematem ruské kultury, ve které resonuje typicky slovanské "Co jsme dali světu?".

  OdpovědětVymazat
 40. O nejake masove oblibe Stalina se nevyjadroval nikdo z nich.

  Významově posouváš. Nepsal jsem, že je oblíbený Stalin, ale že Rusové vidí v období stalinismu vrchol své národní historie.

  OdpovědětVymazat
 41. Bylo by jiste zajimave rozvest ve kterych, zda zase naopak v jinych oborech vyspele okcidentalni demokracie snesou srovnání s velmi zaostalými asijskými zeměmi, ale to by bylo na jinou debatu k jinem clanku, resp. cele serii clanku...

  Na toto pravidelně odpovídám, že je nutné porovnat počty emigrantů proudících směrem Východ-Západ s počtem těch, kteří směřují opačně.

  OdpovědětVymazat
 42. Nepsal jsem, že je oblíbený Stalin, ale že Rusové vidí v období stalinismu vrchol své národní historie.
  To byla odpoved Petersovi, ale ani to, jak to formulujes Ty, jsem neslysel. Ale opakuji: mam pouze zprostredkovane informace.

  Pocty emigrantu, proudicich tim nebo onim smerem, vypovidaji pouze o jednom aspektu nebo jednom souhrnu aspektu, ktery je (jiste na Zapade) vniman jako ten nejdulezitejsi, ale je otazkou zda jim skutecne je. Rozhodne to neni aspekt/souhrn aspektu jediny!

  OdpovědětVymazat
 43. Tato zanedbatelna zemicka se prostrednictvim radaru stane OKEM americkeho obra. Bude treba obra oslepit nez mu zasadi uder, tj. zlikvidovat jeho "oko" evt. i se zemi, na ktere se rozklada.

  Vodníku neblbněte, dokud bude Rusko schopno udržet v provozu několik málo sil s modernějšími střelami někde na Sibiři, může si na USA střílet přes pól a nějakému radaru v ČR se může jen chechtat. Dvojnásob to platí, podaří-li se Rusům udržovat kontinuálně na moři jednu jedinou SSBN Akula/Typhoon nebo Borej.

  Ze současných hlavních jaderných mocností má reálný důvod k obavám z NMD maximálně Čína (nemá střely s více bojovými hlavicemi a její jediná SSBN patří spíš do musea, než na moře).

  OdpovědětVymazat
 44. Pocty emigrantu, proudicich tim nebo onim smerem, vypovidaji pouze o jednom aspektu nebo jednom souhrnu aspektu, ktery je (jiste na Zapade) vniman jako ten nejdulezitejsi, ale je otazkou zda jim skutecne je. Rozhodne to neni aspekt/souhrn aspektu jediny!

  Pak budeš muset přehodnotit svou vlastní emigraci sub specie toho, zda jsi odchodem za vyšší životní úrovní (která má bezesporu řadu dílčích aspektů, v neposlední řadě i svobodu vyznání) neopustil pro povrchní a pozlátkové hodnoty Západu trvalější hodnoty Východu.

  Osobně v tom tyto složitosti nehledám a tvrdím, že Východ momentálně prohrává se Západem v tom hlavním, v ochotě lidí tam žít.

  OdpovědětVymazat
 45. Moje emigrace nebyla emigraci z Vychodu na Zapad. Nicmene jsem skutecne radu aspektu sve emigrace mnohokrat prehodnotil a dodnes toho nelituju, mj. i proto, ze si dnes nedelam o Zapadu petersovske iluse a ze si nepletu kommunisticke kolonie SSSR ve Stredni Evrope s "Vychodem"...

  OdpovědětVymazat
 46. Ad anonymni: může si na USA střílet přes pól a nějakému radaru v ČR se může jen chechtat.
  Prave, ze nemuze. Pokud nejake rakety na USA "pres pol" vystreli, radar v Cesku je uvidi a Americani mohou zareagovat. A to dava Americanum moznost zautocit jako prvni. No a ze se soucasna americka globalni strategie s moznosti preventivniho (i nuklearniho) utoku netaji, to je Vam jiste znamo. Jednoho preventivniho nenuklearniho utoku jsme onehda oslavili petilete vyroci. Nejdemokraticteji zvoleny president pritom rekl, ze je od te doby na zemi bezpecneji. Cha, cha cha...:-((

  OdpovědětVymazat
 47. Prave, ze nemuze. Pokud nejake rakety na USA "pres pol" vystreli, radar v Cesku je uvidi a Americani mohou zareagovat.

  Ano, mohou se třeba začít modlit...

  1. Zda by radar v ČR rakety viděl nevím, nechce se mi to počítat. Hrubým odhadem bych řekl, že ne, ale mohu se plést. Nicméně rakety, vystřelené z libovolné části Ruska Američané uvidí tak jako tak - přehledové systémy mají už nyní (a mají je i Rusové). XBR je střelecký radiolokátor.

  2. Přečtěte si něco o uvažované kapacitě NMD. I pokud by radar v ČR byl technicky schopen navádět antirakety startující dejme tomu někde z Kanady (v principu by to mohlo jít), tak při dnes plánovaném rozsahu NMD prostě Američané nebudou mít nic, čím by dokázali byť jen trochu seriosně míněný útok ohrozit. Těch ruských střel je prostě _moc_ na to, aby se dalo nasadit reálně účinné protiopatření.

  Navíc zcela opomíjíte ty střely, vypouštěné z ponorek, případně nyní zakázané, ale Ruskem v minulosti vyvinuté zbraně, které mohou být navedeny na oběžnou dráhu a poté na libovolné místo Země.

  OdpovědětVymazat
 48. Nemělo by se zapomínat ani na další zemi, s níž v tomto ohledu máme velmi špatné zkušenosti. Švédsko své současné agresivní záměry skrývá pod pláštíkem neutrality, ale jsou to stále stejní blonďatí nadlidé a opilci. Jděte se podívat na přístaviště převozu v Kodani. Navíc se jim podařilo stát se naším dodavatelem letecké techniky, takže až dojde na věc jednoduše nám nedodají náhradní díly, gripeny nevzlétnou, a oni budou moci znovu vykrást Hradčana a vyrabovat Malou Stranu, na níž se nachází sídlo převážné většiny našich ústavních orgánů.

  OdpovědětVymazat
 49. Nemělo by se zapomínat ani na další zemi, s níž v tomto ohledu máme velmi špatné zkušenosti.

  Subtilní, ale rozhodující problém je v tom, že když švédský premiér prohlásí, že jeho cílem je znovu ovládnout střední Evropu, zavřou ho do cvokárny, kdežto když to samé prohlásí ruský premiér, postaví mu sochu.

  OdpovědětVymazat
 50. ad Tomáš Pecina: A teď vážně. Sovjetký ekonomický aparát správně vyhodnotil, že náklady na Československo v době, kdy sice v Rusku bylo ropy a plynu dost, ale ne nekonečně mnoho, převyšují užitek. Od toho okamžiku neměla politická reprezentace patnáctimiliónového průmyslového bumbrlíčka šanci. Rusko se zbavilo periferií a je celkem solidně - v rámci možností - připravené na novou dobu. Na té rovnici se nic nezměnilo, spíše naopak. Rusko je v současné době soustředěno na obranu, a budou to ještě potřebovat.

  V současné době z Ruska proudí suroviny do Evropy. Spojeným státům se to zakýchsi důvodů nelíbí a chtěly by na tom něco měnit.

  Tlak na Rusko ze západu musí nutně vést k jeho sbližování s Čínou, ze které na druhé straně mají určitě hrůzu. Tím méně surovin poteče směrem k nám.

  Prostě, naše zájmy se shodují se zájmy Ruska, a měli bychom také přemýšlet po novém, jak říkal Gorbačov.

  OdpovědětVymazat
 51. ad kommunism v Rusku. Byl sice uveden do praxe hrstkou kosmopolitních parasitů a dekadentní inteligence, to máte plnou pravdu, Vodníku. Ale už naprosto zapomínáte, kdo vyhrál občanskou válku. Kdyby tato hrstka zůstala hrstkou, tak ji bohabojní pravoslavní roznesou na kopytech. Ve skutečnosti obyčejní Rusové měli carismu dost, což jsem Vám kdysi demonstroval i na výsledku svobodných voleb.

  Jenže Vy se fakty nenecháte mýlit. Máte apriorní představu a realita Vás nezajímá. Chápu, že pro orthodoxního je těžké opustit realism, ale zkuste někdy uvažovat nominalisticky; prospěje Vám to.

  OdpovědětVymazat
 52. Československo a NDR (méně Polsko a Maďarsko a ještě méně balkánské satelity) dodávaly SSSR výrobky, které by jinak Rusové museli kupovat ze Západu, protože vyrobit sami je nedokázali (přístroje, některé zbraňové technologie, speciální chemikálie apod.). Když se připočte strategický význam kontroly nad střední Evropou, nemyslím, že by to pro Rusy bylo nevýhodné aktivum.

  Momentálně je pro Rusy Česká republika výhodná jednak jako prostředník při praní špinavých peněz (ČSOB), jednak jako klidná, asylová země (Rusy kontrolované Karlovy Vary), a samozřejmě není bez významu, že Rusové mohou prostřednictvím svých vlivových agentur, které jim tady zbyly (v prvé řadě KSČM, ale také část ČSSD a ODS) vykonávat určitý, omezený vliv na ty organisace, jejichž je Česká republika členem, mj. NATO a EU.

  Nikoli, ve většině aspektů jsou české a ruské zájmy v protikladu.

  OdpovědětVymazat
 53. ad anonym. Sice chytré, ale typicky nesprávné uvažování.

  Všechny kolonie byl vždy ekonomicky nevýhodné. Výjimkou snad byla Indie, kde Britové měli naprosto minimální aparát, a belgické kolonie, kde Belgičané naprosto kašlali na potřeby domorodého obyvatelstva a opravdu jen rabovali. Ostatní kolonie byly potvrzením velmocenského statusu, dosti drahým.

  To samé platí pro ruské ovládnutí střední Evropy. Ačkoliv zde pořád kolují mýthy o českému uranu, SSSR na nás bezpochyby ekonomicky doplácel. Ono například to obilí v roce 1947 nebylo zadarmo.

  Gorbačov se zbavil některých kolonií jednak z velkomyslnosti a jednak proto, že Rusko na jejich udržování již ekonomicky nemělo. Každá sranda něco stojí.

  Nyní sice Rusko obnovuje svůj velmocenský status, ale 10 let bylo úplně na dně. To není právě hladký přechod.

  USA je úplně ukradeno, odkud proudí do Evropy suroviny. Potřebují je totiž taky.

  Čína si nemůže koupit více surovin než opravdu potřebuje. To je trh. Takže pokud Rusko chce udržet svou nynější prosperitu, bez Evropy se neobejde.

  Naše zájmy jsou se zájmy Ruska v naprostém rozporu, protože Rusko nás chce ovládnout a nastolit zde régimes à la Milošević, Mečiar a Lukašenko. To by byla naprosto stejná tragédie jako v roce 1948 či 1968.

  OdpovědětVymazat
 54. První odstavec se týká doby, která prostě už není. Za dolárky si koupí, co chtějí, a bohužel převážně ne od nás.

  Druhý odstavec je celkově zmatený, nemyslím, že by Putin a Medveděv toužili po azylu při pivku v Karlových Varech nebo měli chuť a důvod prát peníze v ČSOB, případné volné finance pravděpodobně také ukládají jinam.

  Poslední odstavec obsahuje nedoložené tvrzení.

  OdpovědětVymazat
 55. ad guy peters:

  Takže z prestižních důvodů tu Rusko chce nastolit Miloševiče. Důkazy pro to nebudou, co by člověk chtěl.

  Strašidla z médií Lukašenko, Miloševič a Mečiar nejsou jedna kategorie, navíc nic takového nebude, takže nemá smysl se zabývat těmito paranoidními vidinami.

  My tu zato máme demokraturu Topolánkovu, udržovanou masivní mediální manipulací, zásahy tajných služeb typu Kubiceho zprávy a přesvědčování sociálnědemokratických poslanců, kterému zjevně nejsou schopni odolávat, a ústavními pojistkami jako je senát a ústavní soud, proti vůli většiny obyvatelstva.

  V čem by mohl být takový Lukašenko horší?

  OdpovědětVymazat
 56. Petersi, právě že to obilí v roce 1947 nebylo zadarmo - nebo máte doklady, že nám jen kvůli Gottwaldovým krásným očím podepsali darovací smlouvu? Nechtěl byste o tom napsat víc?

  A že půlka československé průmyslové (a nemálo i ze zemědělské) produkce 80. let se vyvážela do SSSR na dluh, který se pak dlouze těžko řešil, má být dokladem JEHO ekonomického doplácení?!

  OdpovědětVymazat
 57. Ad Guy Peters: to, ze rudi vyhrali obcanskou valku, nedokazuje vubec nic, snad jen jejich v dejinach bezprecedentni brutalitu. Nebo snad vysledky tricetilete valky u nas dokazuji, ze cesky narod mel protestantismu plne zuby?

  Jenže Vy se fakty nenecháte mýlit. Máte apriorní představu a realita Vás nezajímá.
  :-)))) To mi pise clovek, ktery o par radku niz napsal: "Rusko nás chce ovládnout a nastolit zde régimes à la Milošević, Mečiar a Lukašenko."

  OdpovědětVymazat
 58. Ad Tomas Pecina:
  když švédský premiér prohlásí, že jeho cílem je znovu ovládnout střední Evropu, zavřou ho do cvokárny, kdežto když to samé prohlásí ruský premiér, postaví mu sochu.
  Je to sice vtipne, ale vyjadruje zcela obludny predsudek, kteremu nebudu verit (a budu ho povazovat za poplatny medialni antiruske propagande) , dokud to neuvidim na vlastni oci.

  OdpovědětVymazat
 59. ad Vodník:

  No nevím, ale těžko mluvit o bezprecedentní brutalitě v konfliktu, v němž si obě strany neměly co vyčítat.

  Podle mého názoru - kromě zájmu rolníků, kteří věděli, že bílí jsou jejich nepřátelé, a o rudých to ještě nevěděli - byla rozhodující skutečnost, že bílí byli nejednotní politicky i vojensky, a nezanedbatelná je také zásluha nesmírně schopného organizátora Trockého.

  OdpovědětVymazat
 60. Jisteze nejaka cast Rusu se k rudym pridala, vsak taky minuly tyden ve stredu drzela ruska pravoslavna cirkev Den pokani Rusu za zreknuti se cara. V zadnem pripade ale ta situace nevypadala tak, jak nam to maluje Peters, tj. miliony ruskych muziku, nenavidejicich cara, potencialnich bolseviku, tresoucich se na to aby mohli ovladnout Evropu (najme Ceskoslovensko), kteri si za Stalina prisli na sve a chteji to dnes mit zpatky. Kdyz Sverdlov naridil zavrazdit cara, nemohli pry v Rusku najit Rusa, ktery by na nej vystrelil, musela to udelat tlupa mezinarodnich zlocincu.

  OdpovědětVymazat
 61. Až budou důkazy, tak nám bude ouvej. Zatím jsou jen indicie, které však ihned skončí, jakmile tu bude radar.

  Lukašenko, Miloševič a Mečiar nejsou strašidla z médií, nýbrž zločinci, kteří svému lidu způsobili mnoho utrpení. Slováci a Srbové se jich naštěstí už zbavili; Bělorusy to teprve čeká.

  Samozřejmě, že se Mečiar, který přeci jen působil na Západě, se od Lukašenka, který byl Jelcinově a Putinově stínu, liší. Ale dosti nepodstatně. Když hledáte odlišnosti, najdete je, ale podstatné je, zda shoda převažuje.

  Topolánek je natolik slabý premiér, že hovořit o "demokratuře" není jen šměšné; je to trapné.

  Mediální manipulace Čechům zřejmě vyhovuje. Je to jen naše ostuda, že nemáme jediné solidní noviny. I Dánové je mají.

  zásahy tajných služeb typu Kubiceho zprávy
  To je složitější. Nicméně Paroubkův náhled je paranoidní.

  přesvědčování sociálnědemokratických poslanců, kterému zjevně nejsou schopni odolávat
  A čí je to chyba, že má ČSSD takové poslance? ODS snad?

  ústavními pojistkami jako je senát a ústavní soud, proti vůli většiny obyvatelstva.
  Senát snad není volen? Plně vyjadřuje vůli lidu.

  Složení ÚS je vina Špidly, který nedokázal prosadit zvolení levicového nebo aspoň centristického presidenta.

  V čem by mohl být takový Lukašenko horší?
  To má být vtip? Vždyť i ten Putin je menší despota než Lukašenko.

  OdpovědětVymazat
 62. Uff Petersi, tady jste ujel az tak, ze Vas mozna prijdou z UV KSC ci jak se u Vas komuniste ted pisi- objimat:-)
  Tohle je Vase superbroskvovina:
  ------------------------------
  ...To samé platí pro ruské ovládnutí střední Evropy. Ačkoliv zde pořád kolují mýthy o českému uranu, SSSR na nás bezpochyby ekonomicky doplácel. Ono například to obilí v roce 1947 nebylo zadarmo.
  ------------------------------
  Vasi hruzu z nastoleni Milosevice Vam nebudu komentovat, ale ten blabol o doplaceni jsem si nemohl dovolit nekomentovat.
  To obili jsme jim splatili mnohonasobne. Vetsina produkce ze vsemoznych odvetvi TEKLA DO SOV.SVAZU TEMER ZADARMO
  :-( ne roky ale desetileti!!!
  Lide kteri se vraceli z kontraktu v prumyslu ve kterem jsem pracoval radeji odmitali mluvit, aby se nedostali do problemu. Do odvetvi do kterych jsem videl a ktere navazovaly to bylo stejne. A totez platilo o nevyhodneho obchodu s Cinou, do ktereho jsme byli tlaceni. Mam radu prikladu k nabidnuti.
  Vy si tomu verte ci neverte,opravdu nevim kdo Vam mluvil do duse ci poskytl tak zkreslene informace, ale ztrata NDR, Ceskoslovenska a celeho vychodniho lido-demo bloku to byla pro Sov. Svaz v prve rade ekonomicka rana !Az nasledne politicka.
  PS
  Sakra jste Petersi skoro v centru, nemel by pro Vas byt problem najit nejakeho stareho soudruha, ktery delal v zahranicnim obchode
  a sepsat jeho vypraveni o tom jako to bylo s obchodem na Vychod:-(
  Kdo Vam naockoval takovou broskvovinu jak jsme byli pro Sov.Svaz pritezi ne prinosem ?
  To si netroufali za nasich casu tvrdit ani komuniste, to bylo TABU thema, protoze VSEM to bylo jasne jak to fungovalo!
  Hlasate Lez jako vez, ale hodi se aby se zduraznilo nebezpeci novodobeho Ruskeho imperialismu?
  Oni by zase radi doplaceli jen kdyz by mohli poroucet? Az tak moc o Vas stoji? cha cha cha
  Uz to prosim vickrat nerikejte. Tohle je zcela jine thema nez trvale a prechodne bydliste, tam muzete s Vasim vykladem uspet, ale pokud jde o obchod a obchodni vztahy se Sov.Svazem to si radne zjistete, zatim jste zcela mimo:-(

  OdpovědětVymazat
 63. Nejsem specialista na čs. dejiny. Nevím, kolik Rusové obilí dodali a za kolik. Podle jednoho pramene ho dodali 600 000 tun, podle jiného 200 000 tun kvalitního, 200 000 tun krmného. Byla to náhrada Marshallova plánu, takže to jistě za tržní cenu nebylo. Ačkoliv III. republika byla polodemokracie, leccos možného tam ještě nebylo, tak ani o obilí nebylo možné lhát.

  Na dluh? To je mýthus. Zahraniční obchod v rámci RVHP probíhal prostřednictvím clearingu.

  OdpovědětVymazat
 64. Pokud vím, tak podstata ruského dluhu v 90. letech byla v tom, že závazky RSFSR byly vedeny v konvertibilních rublech, ale my jsme je chtěli vyplatit v US dollarech.

  OdpovědětVymazat
 65. ad guy peters:

  A co je na Paroubkově pohledu, že volby byly ovlivněny zpravodajskou hrou, tak paranoidního?

  K senátu: ano, volen je. To, že zastupuje lid, je právní fikce. Jak dobře víte, právní fikce není a nemůže být pravdivá.

  Právě tak je právní fikce úloha "negativního zákonodárce" ústavního soudu, který fakticky může dělat cokoli se zákony a není boha, který by to napravil.

  ODS není slabá vůbec, obsadila všechny rozhodující funkce ve státě, právě včetně toho ústavního soudu, a budoucí volby to nemohou nijak ovlvnit. I když při příštích volbách ODS prohraje, jejich vliv bude pokračovat. Proto hovořím o demokratuře.

  OdpovědětVymazat
 66. Ad guy peters:

  Ještě jsem zapomněl na ty sociální demokraty: pokud je na ně vyvíjen nátlak, není to také nic demokratického.

  Kapitola sama pro sebe je ústav pro aplikovaný výzkum totality.

  OdpovědětVymazat
 67. Výsledky třicetileté války byly založeny na tom, že jsme byli součástí habsburské monarchie. A tam měli protestanté těžkou menšinu. V českých zemích, to je pravda, podle Pekaře měli katholíci jen 33 %. Ale to není zase tak málo.

  Jak to, že vítězství v občanské válce nic nedokazuje? Ukazuje podporu nebo aspoň lhostejnost většiny obyvatelstva k vítězné straně. Ve Španělsku, kde to bylo skoro půl na půl, měl Franco za sebou přeci jen většinu, a proto vyhrál.

  OdpovědětVymazat
 68. Proč předsudek? Za třicetileté války si Švédové dělali v Čechách, co chtěli. Kdyby to byli Rusové, už by si mysleli, že jim Čechy na věky věkův patří.

  OdpovědětVymazat
 69. ad guy peters: Tak ta vaše statistika náboženského přesvědčení v době třicetileté války je pochybná. Velmi pochybná.

  Většinu na území habsburské monarchie měli analfabeti, kteří pořádně nevěděli, která bije. O konfesní příslušnosti můžeme hovořit jen u elit a u vzdělanější menšiny sedláků. Proto také byly možné tak výrazné změny náboženského složení obyvatelstva. Na začátku třicetileté války však měli protestanti výraznou většinu, i v rakouských zemích, rozhodující bylo stříbro pro žoldnéře z otrocké práce v Jižní Americe.

  OdpovědětVymazat
 70. Mužik vnímal situaci takto: "Bůh je vysoko, car je daleko. Za to ten statkář, ten mi pije krev, a proto mu zakroutím krkem." Do to přišli bolševici: Půda patří mužikům. Kdo by se mohl krátkozrakým mužikům divit, že této lži uvěřili?

  Nějaké zahraniční expanse byly mužikům ukradené. To bylo mimo jeho obzor. Ale celá inteligence byla jednoznačně pro.

  Wiki: "Ivan Plotnikov, History Professor at the Ural State University "M.Gorky", has established that the execution squad comprised the following members: Y.M.Yurovsky, G.P.Nikulin, M.A.Medvedev (Kudrin), P.Z.Yermakov, S.P.Vaganov, A.G.Kabanov, P.S.Medvedev, V.N.Netrebin, and Y.M.Tselms. All were Russians with the exception of Tselms, who was Latvian. Three other Latvians refused at the last minute to take part in the execution." Opět Vaše neúcta k faktům.

  Musím říci, že naprosto nechápu, proč si myslíte, že každý Rus musel být monarchista. Ano, podle standardní carské mythologie byla únorová revoluce dílem zednářů. Jenže každý myslící Rus měl Rasputina plné zuby.

  OdpovědětVymazat
 71. Proč předsudek?
  Odpovidate si zbytkem sveho komentare - vyjadrujete jinym slovy tentyz pohled jako Tomas P.

  OdpovědětVymazat
 72. "Vetsina produkce ze vsemoznych odvetvi TEKLA DO SOV.SVAZU TEMER ZADARMO
  :-( ne roky ale desetileti!!!" Nesmyslný český chauvinistický mýthus. Rusové nám zase dávali skoro zadarmo suroviny, takže nula od nuly pošla.

  OdpovědětVymazat
 73. O te popravci cete si zjistete detaily, Rusove to nebyli. A chybi Vam tam Imre Nagy ;-)...

  Rasputin nebyl car a situace, kterou popisujete, panovala v Rusku po staleti, presto tam k zadne revoluci nedoslo, dokud se neobjevil Lenin s Trockym.

  OdpovědětVymazat
 74. Navíc ta politika nepřátelská k rolníkům nebyla nějaká finta, existovala silná frakce ve straně, která si ji ani později nepřála (tzv. stranická pravice - Bucharin).

  OdpovědětVymazat
 75. A co je na Paroubkově pohledu, že volby byly ovlivněny zpravodajskou hrou, tak paranoidního?
  Ovlivěny, jistě. Nicméně Paroubek používal stejné zbraně, takže má, co chtěl. Nicméně to, že by stejně dopadlo půl na půl, je evidentní.

  To, že zastupuje lid, je právní fikce. Jak dobře víte, právní fikce není a nemůže být pravdivá.
  Nikoliv. Není to fikce. Ba, není to ani domněnka. Je to čistý právní vztah.

  Právě tak je právní fikce úloha "negativního zákonodárce" ústavního soudu, který fakticky může dělat cokoli se zákony a není boha, který by to napravil.
  To je na celý článek. Myslím, že je lepší mít ÚS než Robespirreův Konvent nebo Hitlerův Říšský sněm.

  ODS není slabá vůbec
  Jenže Vy jste mluvil o Topolánkovi. To je zásadní rozdíl.

  Ještě jsem zapomněl na ty sociální demokraty: pokud je na ně vyvíjen nátlak, není to také nic demokratického.
  Pokud si politiku představujete jako nedělní školu, tak prosím.

  Kapitola sama pro sebe je ústav pro aplikovaný výzkum totality.
  Konečně zazní jiný hlas než je reformní kommunism. Proto ústav vítám.

  OdpovědětVymazat
 76. ad guy peters:

  Suroviny byly do jisté doby z dnešního hlediska zadarmo všude, takže jsme schopni poměrně přesně datovat, kdy pro Rusko začal být ten obchod nevýhodný: do ropných krizí na počátku 70. let. Takže jim to docela dost trvalo.

  Ale tanky by sem v roce 74. už neposlali, kdyby se uvažovalo v roce 1968 racionálně, jak chtěli centristé, mohlo to být celé jinak.

  OdpovědětVymazat
 77. Nesmysl. Konfessní identita byla naprosto prvořadá. Pak dlouho nic a pak teprve ty další. Naprosto každý člověk zcela důvěrně věděl, jakého je vyznání.

  Rekatholisace byla taková normalisace. Dragonády platily na každého. Generální vikář pražského arcibiskupství, Juan Caramuel z Lobkovic, byl takový Biľak té doby: "Podle výroků nejučenějších theologů lze jinověrce věšet." Každý měl hlásit, kdo k podezřelým "chodí, s nima mluví a jim psaní nebo cokoliv dodává." Za dopadení kacíře se vyplácelo 100 zlatých na ruku, za stopu vedoucí k jeho dopadení 50 zlatých.

  V rakouských zemích byli protestanté v menšině: Postaral se to o augšpurský náboženský mír.

  OdpovědětVymazat
 78. To jsou závěry nejnovější ruské vědy, nikoliv nepodložené spekulace ruských carských emigrantů: "Таким образом, можно считать абсолютно выясненным вопрос об участии в расстреле: Я.М. Юровского, Г.П. Никулина, М.А. Медведева (Кудрина), П.С. Медведева, П.З. Ермакова и С.П. Ваганова . . . Как видим, расстрел царской семьи был произведен группой, состоявшей почти полностью из русских, с участием одного еврея (Я.М. Юровского) и, вероятно, одного латыша — Я.М. Цельмса."

  Lenin nebyl příčina, nýbrž důsledek. Koneckonců, v roce 1905 to car zvládl. Příčina byla jasná: WW I neboli ruský imperialism. Carism doplatil na svou vlastní podstatu.

  OdpovědětVymazat
 79. Reformní komunismus je v České republice v současné době velmi slabý.

  Mimochodem, když tedy budeme v demokracii hrát s jinými pravidly než v nedělní škole, což bude, jak se obávám, stále více pravda, nelze odsuzovat ani ta 70. a 80. léta, kdy také nějaké ty volby byly. A lidé se stále více bojí dnes také, i když těch, co se bojí, stále ještě není většina. Ale k tomu mají posloužit ti Mašínové.

  OdpovědětVymazat
 80. Navíc ta politika nepřátelská k rolníkům nebyla nějaká finta, existovala silná frakce ve straně, která si ji ani později nepřála (tzv. stranická pravice - Bucharin).
  To nemyslíte vážně, že ne? Продразвёрстка byla co? Продотряды byli nástrojem státního terrorismu.

  OdpovědětVymazat
 81. ad guy peters:

  Ale tak to dělaly v té době obě strany, jinak než po valdštejnsku nebyl v tehdejším Rusku možno armádu zásobovat.

  OdpovědětVymazat
 82. Reformní komunismus je v České republice v současné době velmi slabý.
  V politice. V ideologii je to vedle dědiců III. republiky nejsilnější směr.

  nelze odsuzovat ani ta 70. a 80. léta, kdy také nějaké ty volby byly.
  Jde. Odpůrci régimu chodili natvrdo do vězení, někdy byli i zavražděni (Wonka).

  Ale k tomu mají posloužit ti Mašínové.
  Paranoia. Mašínové jsou symbolem aktivního odporu proti kommunismu a boje s vládnoucí ideologií reformního kommunismu.

  OdpovědětVymazat
 83. Nesmyslný český chauvinistický mýthus. Rusové nám zase dávali skoro zadarmo suroviny, takže nula od nuly pošla.
  ------------------------
  Petersi kdyz Vy jste prichazel na svet tak ja uz mel pred ocima cisla "takže nula od nuly NEpošla"
  !
  Najdete si experty zjistete jaky produkt za kolik sel do Ruska, kolik byl rubl, co to byl "prevoditelny" rubl, a jak to s nami Soveti vyobchodovali.
  A az se budete uplne nudit zajedte si na Vych.Slovensko do byvalych VSZ jak tam prisla "surovina" zadarmo.
  Jak casto cely vlak bratrske zelezne rudy sel rovnou na skladku, protoze tam te rudy bylo mene nez 2 procenta ! To nerikam proto ze na Uralu nebo na Spicberkach meli vysoce obsahovou ale tu bratrske Ceskoslovensko NIKDY nedostalo!
  A takove nekvalitni sracky zadarmo ? Ne zadarmo uctovali si v prevoditelnych rublech a zjistete si kolik byl tento zasrany rubl korun a v jakem pomeru k dollaru a ze si urcovali s kym za kolik a jak budou s nami obchodovat a skym budeme obchodovat Ceskoslovensko!

  Vy na to mate ovsem Cesky sovinismus.
  Tahle fakta a skutecna cisla a ne Vase propagacni reci o "soucasnem" ruskem nebezpeci.
  V techto vztazich potazmo srackach moje generace musela pracovat, kdez nechcete odborniky zpovidat, zkuste sve rodice nebo starsi generaci kteri s tim maji osobni zkusenosti a prestante uz konecne pouzivat
  "český chauvinismus" kdyz se Vam nedostavaji informace.
  A ten oficialni dluh ktery jste nekam zasantrocili ci prodali to uz byl jen dozvuk i kdyz vice nez 100 milliardovy:-(
  ------------------------
  ale jsem pro obchod s Vami. Vy tu budete rozvadet detaily o tom jak a v cem je "český chauvinismus" a ja Vam sezenu fakta jak se Sov.Svazem ale i treba s Cinou obchodovalo za hubicku:-( soudruzskou :-(
  V TOMTO PRIPADE PROSIM NE JAKO ARGUMENT CESKY SOVINISMUS, PROSIM:-)
  Kdyby to byl nekdy jiny vubec mi nebude vadit ze ze sebe dela neinformovaneho blba. Vas si vazim pro radu presnych informaci a pro siri zaberu, kterou tento server prinasi.
  S ceskym sovinismem zachazejte s vetsi rozvahou. Lepite ho jiz temer na FSECHNO :-(
  Ke skode veci :-(

  OdpovědětVymazat
 84. Proboha, kam na to chodíte? Valdštejn to právě dělal jinak, proto byl tak spěšný. Dodavatelům platil. Stříbrem.

  Co se týká bílých, neslyšel jsem o tom, že by rekvisice prováděli.

  OdpovědětVymazat
 85. ad guy peters: No a pokud bude vláda využívat v boji proti "ideologii reformního komunismu", jinými slovy proti lidskosti a humanismu, jež se u lidí starších než jste vy stále ještě vyskytují, výhrůžky tím, že vyznamenávají odporné vrahy, jde o nedemokratické postupy.

  OdpovědětVymazat
 86. Nebyl dodavatel jako dodavatel, dodavatelům sukna a zbraní platil, tedy převážně sobě, ano, jihoamerickým stříbrem. Sedláček, který se stal dodavatelem potravin pro jeho soldatesku, mohl být rád, když vyvázl životem a jenom má sebrali všechno a znásilnili manželku.

  No a podobně se chovali ti vaši bílí hrdinové, mezi těmi také nebyla o Mašíny nouze.

  OdpovědětVymazat
 87. boji proti "ideologii reformního komunismu", jinými slovy proti lidskosti a humanismu
  To by také bylo na celý článek. Reformní kommunism, to je vedoucí úloha KSČ, zbytkové tresty pro oběti kommunismu a zákaz podnikání.

  Kommunisté vraždit mohou, antikommunisté ne?

  Kommunism, i reformní, toť protiklad demokracie. Nikde nerespektoval svobodné volby, nikde mu o podporu většiny nešlo. Koneckonců, sám sebe prohlásil za diktaturu proletariátu, tj. nevzdělané lusy.

  Za třicetilé války si člověk nevybral, to byla obrovská tragédie pro všechny.

  OdpovědětVymazat
 88. Ne, vraždit by neměl nikdo, a měli bychom se snažit o mravy právě z té nedělní školy. Takže i o ty zbytkové tresty, protože pokud uděláte z antikomunismu recept na beztrestnost zločinů, bude za chvilku takových antikomunistů, že nepůjde vyjít na ulici bez revolveru.

  Tím, že se zastáváte těch kreatur, překračujete nejen hranice dobrého vkusu a hranice slušnosti, ale i meze, v nichž může existovat demokracie.

  A k ústavu pro aplikovaný výzkum totality:
  co byste dělal, kdyby za vámi přišel výzkumník a chtěl po vás nějakou politickou službičku, jinak budete mít krycí jméno Pepík a číslu 3,1415.

  OdpovědětVymazat
 89. Yakov Yurovskij byl asi takovym Rusem jako Yakov Sverdlov nebo Lazar Kaganovic.

  OdpovědětVymazat
 90. No, vždyť tam cituji, že Я. М. Юровский byl Žid a Я. М. Цельмс Lotyš. Ostatní však byli čistí Rusové: Г. П. Никулин, М. А. Медведев (Кудрин), П. З. Ермаков, С. П. Ваганов, А. Г. Кабанов, П. С. Медведев a В. Н. Нетребин.

  OdpovědětVymazat
 91. Cerpame kazdy z jinych zdroju. Ostatne konkretni slozeni zbytku popravci cety na cele veci moc nemeni...

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>