8. března 2008

Guy Peters: Přesná analysa II

Republikánský kandidát na presidenta, John McCain, napsal o Rusku: "A decade and a half ago, the Russian people threw off the tyranny of communism and seemed determined to build a democracy and a free market and to join the West. Today, we see in Russia diminishing political freedoms, a leadership dominated by a clique of former intelligence officers, efforts to bully democratic neighbors, such as Georgia, and attempts to manipulate Europe's dependence on Russian oil and gas. We need a new Western approach to this revanchist Russia. We should start by ensuring that the G-8, the group of eight highly industrialized states, becomes again a club of leading market democracies: it should include Brazil and India but exclude Russia. Rather than tolerate Russia's nuclear blackmail or cyberattacks, Western nations should make clear that the solidarity of NATO, from the Baltic to the Black Sea, is indivisible and that the organization's doors remain open to all democracies committed to the defense of freedom. We must also increase our programs supporting freedom and the rule of law in Russia and emphasize that genuine partnership remains open to Moscow if it desires it but that such a partnership would involve a commitment to being a responsible actor, internationally and domestically.
More broadly, America needs to revive the democratic solidarity that united the West during the Cold War. We cannot build an enduring peace based on freedom by ourselves. We must be willing to listen to our democratic allies. Being a great power does not mean that we can do whatever we want whenever we want, nor should we assume that we have all the wisdom, knowledge, and resources necessary to succeed. When we believe international action -- whether military, economic, or diplomatic -- is necessary, we must work to persuade our friends and allies that we are right. And we must also be willing to be persuaded by them. To be a good leader, America must be a good ally."

4 komentáře:

  1. Od válečného štváče McCaina morální apel vcelku stojí za to. Naštěstí již dnes spousta lidí ví, odkud vítr vane, a k čemu neokonzervativní politika (jejímž je McCain koněm) ve skutečnosti směřuje, přese všechny deklarace o "boji proti náboženskému fanatismu".

    Ono je vůbec úsměvné sledovat, jak USA pod současnou americkou vládou bojují například proti islámskému fanatismu - spojenectvím s wahhabistickou SA, nebo rozbitím Srbska podporou muslimské teroristické organizace (UCK) a amnestií jejích zločinů kosovským "vyhlášením nezávislosti".

    McCain, pokud zvítězí bude pokračovat v expanzionistické politice a ba co víc, ještě jí zesílí. V případě Ruska však evidentně narazí. Nekonzervativci rozpoutali bouři, která je zatím stále v dáli, nicméně mohla by znamenat jejich definitivní konec.

    Já osobně si to přeji

    OdpovědětVymazat
  2. When we believe international action -- whether military, economic, or diplomatic -- is necessary, we must work to persuade our friends and allies that we are right. And we must also be willing to be persuaded by them. To be a good leader, America must be a good ally."


    toto jsou nic nez krasna slova, nebot az dosud si vsechny vlady USA delaly co chtely a na nazory jinych nikdy nehledeli, pokud nebyly totozne s jejich ..
    rozdel a panuj se McCainovi nepodari realisovat ani jako presidentovi, pokud ze svych svetovladnych snah vlada nesestoupi o stupinek nize, aby byli schopni naslouchat hlasum a prani jinych.
    Zaplatit uplatit nebo vojensky porazit je neco jineho nez presvedcit a ziskat na svoji stranu silou ideii!!!
    Snahu o navrat na mezinarodne uznavanejsi pozici o kterou se Rusko zacina snazit nelze zastavit ci zlikvidovat silackymi vyroky ktere McCain predvadi.
    Dalsi masaz mozku, ktere Evropanum a ostatnimu svetu pripada dost slaboduche, ale mozna ze na rednecky kolem McCaina opetne studenovalecnicke proslovy plati:-(

    OdpovědětVymazat
  3. Opravdu je McCain neokonservativec? Podle mne se od nich (od Bushe a spol.) distancuje.

    Neokonservativci nebojují proti "islámskému fanatismu", nýbrž proti "islámskému terrorismu". A to je rozdíl. Navíc díky za připomenutí, že to nejsou křesťanští fanatici.

    Mezi "terroristickou organisací" a "bojovníky za svobodu" je často rozdíl jen v osobě posuzovatele. Cf. Hamas, Hizballah etc.

    Podle mne by McCain šel rozhodně jiným směrem než Bush. Např. vyhlásil konec unilateralismu. McCain má značné zkušenosti v zahraniční politice.

    OdpovědětVymazat
  4. Dosud žádná vláda USA nebyla unilateralistická. Výjimkou je teprve Bushova.

    Rusko zastavit nelze, ale lze ho zadržet. O tom byl článek Tymošenkové.

    OdpovědětVymazat