22. března 2008

Vzpomínky na Daniela Landu

Generační pocit sepsal Pavel Bělobrádek.

22 komentářů:

 1. Už z úvodu: "LP z roku 1990 byla pro nás mnohé zjevením. Styl Punk’n’Oi, který jsem poprvé slyšel z kompilace Rebelie, byla úplně něco jiného než Horňák, Muchová, Katapult, nebo Citrón." je jasné, že autor byl, pokud jde o hudební rozhled mimo tehdy, a je i teď. Což je jeden důvod, proč to stojí za hovno. Druhý je ten, že o Landovi nic neví. Matásek dobře ví, proč se teď o minulosti nechce bavit. Landa je hloupější, tak jen lže.

  OdpovědětVymazat
 2. Medvídku, já vím, že se v hudbě dost vyznáte, ale pochopte, že ten člověk mluví za mainstreamového posluchače. V diskussi bylo několik zajímavých názorů, nicméně válná většina posluchačů Orlíku na jejich koncerty nechodila.

  OdpovědětVymazat
 3. Ale pane Urbane, tady přece nejde o to, jestli se v hudbě vyznám já, jako spíš o to, jestli je rozumné použít odkaz na článek člověka, který Monitoru skočil na špek jménem "punk´n´oi". Navíc jsem měl dojem, že jej také máte za jeden z pilířů svého přesvědčení, že jeden pán není nacista, ale jen nacionalista. Ale diskusi jsem u toho nečetl, napravím to.

  OdpovědětVymazat
 4. Tak teda nevím, které názory Vám v té diskusi (omlouvám se, ale nemám ani na vulgární pravopis, ani na vaši ortografii, takhle se mi to líbí nejvíc) připadají zajímavé. Výpovědní hodnotu má ale třeba toto: "Landu považuji na české scéně za jednoho z mála zpěváků zpívajících rock, jehož texty mají hlavu a patu a nutí člověka přemýšlet" Ne že by to bylo s českým rockem nějak úžasné, ale že by zrovna Landovy texty nutily přemýšlet (abych nebyl zase obviňován z apriorní zaujatosti tak předem upozorňuji, že mám jedno jeho CD - můj osobní výběr do auta, ale nikoli kvůli textům, ale kvůli motorovému rytmu, při němž se dobře řídí).

  OdpovědětVymazat
 5. Myslel jsem ty protilandovské. Ale odkaz na ně nedám, protože, byť jsou pravdivé, nějak se mi toto inkvisitorství příčí. K thematu též Bohumil Doležal.

  Nicméně se zdá, že fenomén Daniela Landy je věc, která odráží hlubinné problémy české společnosti.

  Proč by Punk'n'oi měl být špekem? Byla to nejzásadnější deska roku 1990.

  Jinak Landovy názory skutečně do hloubky neznám, to uznávám. Nevím, proč by mne měly zajímat. Je to umělec, nikoliv politik.

  Pravopis PČP 1983 je OK; rozhodně je lepší než vulgární.

  OdpovědětVymazat
 6. Podívejte, já bych také za normálních okolností Landův politický názor nerozebíral. Všimněte si, že tak vždy činím pouze tehdy, když někdo začne z nějakého důvodu tvrdit, že není to, co si myslím, že je.

  Pokud jde o "punk´n´oi", tak za prvé: autor píše o stylu pno. Což je samozřejmě nesmysl. Protože i když docházelo ovlivňování mezi punkem a oi (koneckonců, ne že by skinheadi byli schopni vymyslet originální styl) a v obou skupinách je řada "přeběhlíků", připadá mi jako nesmysl vytvářet uměle unifikovanou desku.
  Pokud jde o hudební význam této desky - v tom se asi neshodneme také, co se dá dělat. Já se prostě domnívám, že to žádná bomba nebyla. Doporučuji třeba přečíst recenzi v Rock a Popu z té doby, tedy z doby, kdy ještě muži byli praví muži, ženy pravé ženy a malá chlupatá stvoření z Alpha Centauri byla pravá malá chlupatá stvoření z Alpha Centauri, a Rock a Pop vypadal jako noviny, nikoli jako Bravo, šéfoval mu Jiří Černý a i Rolling Stone či New Musical Express mu mohl závidět. Jedině snad mohu uznat, že to mohlo mít význam pro mainstreamového posluchače jako pana Bělobrádka, který do té doby znal jen toho Horňáka.

  A pokud byste chtěl namítnout, že význam té desky spočíval v tom, že byla první, tak bych Vás rád opravil: první deska Visacího zámku vyšla už předtím.

  OdpovědětVymazat
 7. Děkuji za odkazy ve Vašem posledním příspěvku. Jen nevím, jestli z nich vyvozujeme stejný závěr. Podle mě to jen potvrzuje můj názor, že je to vymaštěnej pitomec. Junga čtou lidi v osmnácti, ne ve čtyřiceti nebo kolik mu je. No ale bezva, aspoň vím, že zanedlouho na ČT2 někdy po fotbale Baník-Sparta bude Landův rozbor Junga...

  OdpovědětVymazat
 8. Medvidku:-)
  kdyby doslo ve Vasich sdelovacich prostrecich k situaci ze by se redaktor dotazal 18 a 80 leteho mladika na Junga co by na tom bylo spatne?
  PS.
  jde o dotaz ne o slovni hricku,neb nejen redaktori ale i docela vobycejni lidove maj nazory rozdilne v 18 a 80ti:-)
  Snahu na to upozornit a proc takovou konfrontaci nazoru redakce predklada ? Oni to vi urcite:-) Stejne jako Vy bazirujete na 18ti:-)a ke kolika ze mate vyhrady? ke 40? :-)nejaky duvod jiste take mate :-)

  OdpovědětVymazat
 9. Landova tvorba byla po celou dobu jeho kariéry charakteristická konsistentní myšlenkovou prázdnotou a absolutní povrchností. Totéž platí pro jeho promo akce typu Ordo Lumen Templi.

  OdpovědětVymazat
 10. Astře,
  šlo mi o to, že je to znakem jisté retardovanosti, jestliže se někdo s Jungem setká AŽ ve čtyřiceti. Navíc to celé vypadá spíš jako pohá "promo akce", jak píše Tomáš Pecina. Zřejmě Landa dostal radu, že by se měl vykašlat na tu svou křesťanskou mystiku, protože přestává být módní, navíc už skoro nikdo nevěřil, že jde o jeho originální nápad, jak původně tvrdil. Tak asi zkouší alchymii, navíc spolu s Jungem - haha, navíc má asi špatného poradce, protože k Landovi a jeho kultu síly by se spíš hodil Adler.

  Ale stejně mi nejde o to, že by neměl právo na to, plácat ty bludy do mikrofonu, jen si myslím, že na to jsou jiné TV programy - třeba Nova. Nebo Óčko - to je taková česká MTV.

  OdpovědětVymazat
 11. ...že je to znakem jisté retardovanosti, jestliže se někdo s Jungem setká AŽ ve čtyřiceti.
  ----------------------------------
  vedle v dome zije jedna prijemna ale smutna pani ucitelka, manzel mel havarii a nebylo kdo by se o nej staral, tak sla predcasne do penze aby se o neho mohla starat. Poznal ji az vic nez po roce, az do tedka si pomalu vzpomina a rozpomina na ruzne lidi, veci, prihody :-(
  A porad nosi pokryvku hlavy, ma diru do hlavy a pomalu se mu to rovna a jak se mu to rovna tak si vzpomina... a jak si vzpomina...

  Neni to s tim Landou nejak podobne? Sorry ze se Vam do toho micham, ja pamatuji jen Landovskeho, z CSSSR i z Oesterreichu, ale u toho neslo o Junga, tedy alespon jsem nezaznamenal.

  OdpovědětVymazat
 12. Ad medvidek kadilek - O.T.: dostals ode mne mail?

  OdpovědětVymazat
 13. Podívejte, já bych také za normálních okolností Landův politický názor nerozebíral.
  Zřejmě mám pravdu: "Nicméně se zdá, že fenomén Daniela Landy je věc, která odráží hlubinné problémy české společnosti."

  Pokud jde o "punk´n´oi", tak za prvé: autor píše o stylu pno. Což je samozřejmě nesmysl.
  No dobře. Myslel tím alternativní hudbu, která byla zjevením proti officiální pop music.

  připadá mi jako nesmysl vytvářet uměle unifikovanou desku.
  Nebyla unifikovaná, Tři sestry tam nedominovaly. Byla to antologie dvou genres.

  Já se prostě domnívám, že to žádná bomba nebyla.
  To je asi subjektivní percepce, takže nemá valného smyslu se o tom bavit. Pořád si myslím pravý opak.

  Doporučuji třeba přečíst recenzi v Rock a Popu z té doby
  Mno, až někdy budu mít cestu do Národní knihovny . . .

  Nic proti Visáčům, ale jejich deska takový appeal neměla. První deska Plexis a první deska Tří sester vyšla také někdy v té době. Ale to bude tím, že znám až jejich druhou desku Start 02.

  OdpovědětVymazat
 14. Z těchto Vašich výroků:
  "Pokud jde o "punk´n´oi", tak za prvé: autor píše o stylu pno. Což je samozřejmě nesmysl.
  No dobře. Myslel tím alternativní hudbu, která byla zjevením proti officiální pop music.


  Já se prostě domnívám, že to žádná bomba nebyla.
  To je asi subjektivní percepce, takže nemá valného smyslu se o tom bavit. Pořád si myslím pravý opak.

  Nic proti Visáčům, ale jejich deska takový appeal neměla. První deska Plexis a první deska Tří sester vyšla také někdy v té době. Ale to bude tím, že znám až jejich druhou desku Start 02."

  je celkem zřejmé,že Váš hlavní problém je v tom, že ač neustále zdůrazňujete, že Vás masy nezajímají, tak tady Vám ta masovost čouhá z holínek po ruském vojákovi z Mimoně.

  Pokud jste před tou trapnou kompilací neměl ponětí o české alternativní hudbě od rock´n´rollu méně propagovaného než Olympic, přes PPU, punk a novou vlnu (nezapomeňte, že Pražský výběr také vydal desku už před revolucí), a oči Vám musela otevřít ta zhůvěřilost, nad kterou si "insideři" z alternativních kruhů odplivávali, pak opravdu nemá smysl se o ničem bavit. Snad si aspoň kupte DVD Hudba 85 v Levných knihách, ať netrpíte tím bludem, že Rebelie byla nějakým milníkem. Jedině snad tím, že Monitor na ní slušně vydělal (díky mase Petersů). Že došlo k takovému zásahu do jednoho textu, za který by se styděli i Američani, to je Vám taky jedno, že?

  OdpovědětVymazat
 15. A teď musím sám opravit svou trapnou chybu. K tomu nechutnému zásahu totiž došlo až na hardcorové Rebelii II.

  OdpovědětVymazat
 16. Co byste chtěl? Bylo mi 16. A ano, Pražský výběr jsem neposlouchal, na to jsem byl příliš mladý. Z alternativní hudby jsem znal jen Hrdiny nové fronty.

  Nová vlna byl i Oceán. :-)

  ta zhůvěřilost, nad kterou si "insideři" z alternativních kruhů odplivávali
  No jo, puristé si vždycky mysleli, že jsou něco lepšího.

  Snad si aspoň kupte DVD Hudba 85 v Levných knihách, ať netrpíte tím bludem, že Rebelie byla nějakým milníkem.
  Podívám se.

  Jedině snad tím, že Monitor na ní slušně vydělal (díky mase Petersů).
  Ano, byla to massová deska. Znal ji skoro každý. Proto je významná.

  Že došlo k takovému zásahu do jednoho textu, za který by se styděli i Američani, to je Vám taky jedno, že?
  O tom nic nevím.

  OdpovědětVymazat
 17. Zde je odkaz: Hudba 85 (2005). Když to vyšlo až v roce 2005, tak je Vaše připomínka poněkud nepřípadná.

  OdpovědětVymazat
 18. Já vím, že to nevyšlo v roce 85. Ale to je přece úplně jedno. Stále to jen svědčí o Váší příslušnosti k masám.

  OdpovědětVymazat
 19. Inu, tak už to v postmoderní době chodí. V něčem je člověk massový, v jiném elitní.

  OdpovědětVymazat
 20. Hm, jenže Vy, na základě Vašich internetových komentářů působíte dojmem, že si myslíte, že jediné, v čem nejste elitní, jsou auta a sport...

  OdpovědětVymazat
 21. O auta a sport se vůbec nezajímám, takže o nich nevím nic.

  O hudbu se zajímám, ale valné znalosti o ní nemám.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>