23. prosince 2008

Nový křesťanský web

Filip Sklenář mne požádal, abych napsal recensi na jeho nový web. Zaujalo mne už jeho programmové prohlášení. Filip si předsevzal, že bude vyvracet tyto mýthy:
 1. římskokatolická církev učila, že země je placatá;
 2. křesťanství potíralo vzdělanost;
 3. do základů klášterů se zazdíval[y] živé panny;
 4. protestantští reformátoři byli z moderního pohledu v něčem lepší než ti, proti kterým bojovali.
Vzhledem k tomu, že jsem mučedník placatosti Země na wiki, měl bych si o tom nastudovat víc. Potíráním vzdělanosti se myslí činnost křesťanů v novověku, např. ve vztahu k Brunovi či Galileimu. Fama o zazdívání živých panen je zřejmě ze Svátka. Tomu bych nepřikládal větší váhu.

S poslední thesí souhlasím. Možná mne příliš ovlivnil TGM, ale Chelčický, Komenský a vůbec Jednota bratrská byla morálně výše než její odpůrci. Česká verse původní wikipedie je ve vztahu ke křesťanství nepoužitelná, protože vinou Dodona a Cynika je to jen vykuchaná verse katholického katechismu. S jejich falšováním reality mám vlastní bohaté zkušenosti.

K dějinám křesťanství a theologii jsem se několikrát vyjádřil již v roce 2005:
 1. Do které židovské sekty Ježíš patřil? (71)
 2. Mythologická škola aneb Ježíš nikdy nežil (8)
 3. Diskriminace žen, ženatých a homosexuálů římsko-katholickou církví (7)
 4. Je Církev matkou pokroku? (25)
 5. Kdo je katholíkem? (3)
 6. Ještě jednou k judaismu (14)
 7. Do které židovské sekty Ježíš patřil II (20)
 8. Důkazy Boží neexistence (48)
 9. Jak vznikl judaismus (8)
 10. Důkazy Boží neexistence II (34)

19 komentářů:

 1. No teď jste mě trošku předběhl, ale když jsme u toho, aspoň krátce (dělám salát, končím úklid atd.). Zejména s tím "programovým prohlášením" je to trošku unfair, protože tady mě chytáte za slova míněná v nadsázce. Ale budiž. Co se týče protestantů, byli rozhodně méně vzdělaní, rozhodně fanatičtější a z našeho dnešního pohledu většími odpůrci toho, co chápeme jako svobodu myšlení a vyjadřování. To, co si bylo možno dovolit ve století XIV. říkat, myslet, malovat, bylo v řekněme XVI. a XVII. už nemyslitelné, a to působením právě protestantů. Tuto otázku vidíme dnes dost zkreslenou optikou. Např. Husa můžeme dnes vidět jako symbol boje za svobodu slova, ale je jisté, že Hus, ne nějaký katolík, by požadoval upálení Boccaccia. Upálení Bruna, Galileova věc, to bych sem vůbec nemíchal - faktem je, že skvělé (podle jeho vlastních slov) "vyvrácení" Koperníka Biblí napsal právě Komenský (v katolických řadách nikdo tak blbý nebyl)... Dále, ke spekulacím o Ježíšově sektářské příslušnosti, tam je podstatné to, že nemáme skutečné prameny, ale až ta evangelia. Jinak se těším na případnou zajímavou debatu...

  OdpovědětVymazat
 2. S poslední thesí souhlasím. Možná mne příliš ovlivnil TGM, ale Chelčický, Komenský a vůbec Jednota bratrská byla morálně výše než její odpůrci.

  Téměř bych soudil, že si dějiny náboženství romantisujete. Mně je protestantismus blízký, ale jen proto, že zdůrazňuje morální odpovědnost jednotlivce, protestantský Bůh není tak nesnesitelně chápavý a milosrdný jako katholický. Jiná věc je, zda byli čeští protestanti skutečně morálně nadřazeni většinové církvi, na což odpovědět neumím.

  OdpovědětVymazat
 3. Ad Tomáš Pecina. Jednota Bratrská byla z moderního pohledu (alespoň ve svých počátcích) fanatická a zuřivá sekta, kterou bychom zakázali. Každý z nás by měl raději za souseda úplně kohokoliv (třeba někoho z inkvizice, toho šlo aspoň uplatit) než bratra Řehoře. :)

  OdpovědětVymazat
 4. Dodám do třetice k téhle věci (a omluva za roztržitost): nikdo mě jistě nepodezřívá se sympatií ke katolicismu, ale to nic nemění na faktu, že máme v historickém povědomí renonc: ten Tálibán, to byli právě protestanti.

  OdpovědětVymazat
 5. Mou kritiku Vašeho textu neberte úkorně, nýbrž jako vyznamenání. Kdyby mi přišel nezajímavý, tak ho ignoruji.

  Co se týká protestantů, je velkou chybou házet do jednoho pytle lutherány a kalvinisty. Mám však problém v tom, že o lutheránech skoro nic nevím a nedokážu o nich nic zjistit. Kalvinisty znám dobře, zejména baptisty.

  Co se týče protestantů, byli rozhodně méně vzdělaní, rozhodně fanatičtější
  Luther i Melanchton byli vzdělaní velice.

  z našeho dnešního pohledu většími odpůrci toho, co chápeme jako svobodu myšlení a vyjadřování
  To jsou všichni náboženští fanatici, včetně katholické protireformace.

  To, co si bylo možno dovolit ve století XIV. říkat, myslet, malovat, bylo v řekněme XVI. a XVII. už nemyslitelné, a to působením právě protestantů.
  Kalvinism je stejně jako ostatní monotheistická náboženství (judaism či islám) nepřátelský k výtvarnému umění (ale i k jinému, např. k divadlu), to je známý fakt.

  Např. Husa můžeme dnes vidět jako symbol boje za svobodu slova
  To leda blbci, kteří věří Jiráskovi / Vávrovi. Zde mohu potěšit p. Zemana s jeho fetišem autopsie: Výklad viery, desatera a páteře jsem četl v originále. Bylo to těžší než číst něco polsky. :-)

  OdpovědětVymazat
 6. "do základů klášterů se zazdíval[y] živé panny"

  Tohle by křesťan s pannou neudělal.

  OdpovědětVymazat
 7. Takový Pius V. byl papež talibánského charakteru.

  Tohle by křesťan s pannou neudělal.
  Proč ne?

  OdpovědětVymazat
 8. Zazdil by ji až potom, ..., ale to už by nebyla panna.

  OdpovědětVymazat
 9. To si nemyslím. Fanatici jsou většinou asexuální.

  OdpovědětVymazat
 10. Ad FS:

  Zapomínáte, že fanatismus je hybnou silou dějin. Navíc je to Vaše hodnocení trochu příliš zatíženo současným viděním. Tehdy byli z našeho pohledu fanatiky všichni věřící.

  OdpovědětVymazat
 11. Koukal jsem na ty Petersovy odkazy, z velké části to vidím dost podobně. A co se týče toho fanatismu, pane Pecino, je to udržitelné tvrzení tváří v tvář existenci Dekameronu nebo Božské komedie? Každopádně, chlapi, pánové, gentlemani, já dnes padám únavou na nos. Děkuju za pozornost, za post, přeju dobrou noc, pokračovat můžem po svátcích, které samozřejmě rovněž vinšuju co nejhezčí. :)

  OdpovědětVymazat
 12. Přidám svou troškou do mlýna: Giordano Bruno nebyl upálen za své objevy v astronomii, nýbrž za své filosoficko-náboženské hereze. S G.G. to taky bylo jinak, než si lidi myslí. Jinak to vlastně bylo téměř se všemi církevními osobnostmi, které jsou nyní vnímány negativně. Kdyby se takový Hus dozvěděl, co se o něm naše děti učí ve školách, hodně by se divil. Já hodnotím Husa docela kladně. On sám (a já taky) by ale vůbec kladně nehodnotil ty, kteří se jím zaštiťovali, tj. husity. Myslím, že Hus by s nimi nechtěl nic mít jako s barbary, zloději, lupiči a vrahy.

  Něco málo pravdy na tom, že církev utlačovala vzdělanost, může být. Co je ale hlavní: Církev ke vzdělanosti významně přispěla: Uchovala písmo a vzdělanost po pádu římské říše a mnoho jejich kleriků bylo významnými vědci a učenci- z té ohromné spousty vyjmenuji např. středověké kronikáře, Dobrovského, Mendela... A znáte tohoto? http://en.wikipedia.org/wiki/Roger_Joseph_Boscovich

  OdpovědětVymazat
 13. Z protestantů mám svým způsobem slobost pro letniční, ale obvykle mi přijde protestantismus příliš nudný. Pravdou je, že to neberu ani tak podle samotné víry, ale spíš podle obrazu věřících (čímž se do toho mohou promítat další věci).

  AHL71

  OdpovědětVymazat
 14. U letničních křesťanů je moje sestřenice a působí to na ni vysloveně destruktivně.

  OdpovědětVymazat
 15. zaujal mne PODEZŘELÝ bod 3 uváděný panem píítrsem ze Sklenářova programu.
  Všichni kantolíci ale i jinak konfesijní, co ujížděj na thematu zazdívání/nezazdívání či jiném ubližování/neubližování pannám a ženštinám ze strany Církve Svaté obecně, zkrátka co to maj jako problém k řešení vysoko v programu, haha, jsou podle mého homosexuálové.
  Je mi jedno zda je někdo takový nebo makový /mám mezi homosexuály i dobré a chytré známé, ale nevím nevím, jak je to potom se spasením pana Slenáře ve světle posledního vývoje tezí Svateho Otce ohledně homosexuálů.

  OdpovědětVymazat
 16. Vida, tedy důkaz, že gay nejsem. :-)

  OdpovědětVymazat
 17. no však také jde o pana Sklenáře a jeho spasení, nikoli o pana píítrse, neboť je to Sklenářův program s tím freudovským bodem, nikoli program pana píítrse...

  MM

  OdpovědětVymazat
 18. Filip Sklenář to, že je gay, nijak neskrývá. Takže jsem Váš point nepochopil, milý Magne.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>