10. ledna 2009

Kdo je troll

Michaela vznesla správnou otázku: "Kdo je troll"? Faktem je, že v poslední době se toto slovo začalo zneužívat jako nadávka pro ty, kteří poruší nepsaná pravidla ohnivé debaty (flame war) a zachovají se amorálně: udají protistranu, zneužívají její identifikační údaje apod. Je otázkou, zda by se pro ně neměl používat přesnější výraz. V užším slova smyslu je trollem ten, kdo se snaží znemožnit debatu, např. tapetováním.

14 komentářů:

 1. V užším slova smyslu je trollem ten, kdo se snaží znemožnit debatu, např. tapetováním.
  Není to "spammer"?

  OdpovědětVymazat
 2. A co když někdo znemožňuje debatu s odkazem na domnělé poklesky diskutujících ("s tebou se bavit nebudu, protože jsi udělal to a to") Je troll?
  Podle mne jste tu účelově zavedli (Pecina zavedl) neúměrně široké pojetí trolla tak, abyste ospravedlnili cenzuru vám nepohodlných názorů, případně komentářů kritizujících určitou uzavřenost vašich světů a směšnou zahleděnost. Bojíte se zpětné vazby (zvlášť někteří), bojíte se jakéhokoliv náznaku kritiky (zvlášť někteří). Osobně si trolla představuju dost jinak. Přeci i člověk kritizující nechce znemožňovat debatu, ne? Jen má pocit, že je v zatuchlé místnosti potřeba otevřít okno a někdy to možná dělá tak neurvale, že utrhne kliku, no, to je fakt. Hranice trollovství je určitě zajímavá a rozhodně je zajímavé i to, jak lze nálepku trolla, zneužívat k likvidaci nepohodlných názorů či nepříjemných reakcí. Zvlášť v prostředí, kde se všichni poplácávají jen po zádech. To vám zrovna VÁM přeci nemusím vysvetlovat :).

  OdpovědětVymazat
 3. Jasně jsem vysvětlil, že mi nevadí (a nikdy nevadily) Michaeliny názory, ale její absolutně neakceptovatelné, diskusi znemožňující chování k druhým. Kamkoli přijde, tam diskusi škodí.

  OdpovědětVymazat
 4. Spammer tak činí kvůli kommerci. Tapetář buď z blbosti, nebo jako troll.

  OdpovědětVymazat
 5. Pokud jsou domnělé, tak je to nemorální, ale není to trolling. Ignorance však nikomu neubližuje.

  Co když však ty poklesky jsou skutečné? Co když ta odvážná kritika byla v jednom textu spojena s urážkami? Co pak?

  Co se týká "komentářů kritizujících určitou uzavřenost vašich světů a směšnou zahleděnost", určitě jsou vítané, ale pokud se neustále opakují, stanou se stereotypními, nudnými a začnou obtěžovat.

  Rozhodně bych nechtěl, aby na LW vládl nějaký jiný Klan, jen s jiným zaměřením. Proto chci mít zdejší prostředí co nejvíce otevřené, od nacionalistů po anarchisty. Vodník a Tomáš Pecina měli jiný názor, a proto jsme se na redakční politice neshodli. Podle mého názoru je fan klub dokonale umrtvující prostředí.

  OdpovědětVymazat
 6. Vy tu vidíte někoho, kdo přínosně narušuje něčí fan klub? To máme hodně jinou optiku. Já vidím jen trolla, který se nemůže smířit s nedostatkem vlastního osobního kouzla a intelektu, a pokouší se vzbudit zájem o svou osobu hysterickými výstupy, přičemž je mu naprosto lhostejné, když mu druzí vysvětlují, že pro ně zajímavý není a nejlépe by udělal, kdyby jim dal pokoj.

  OdpovědětVymazat
 7. A aby nedošlo k mýlce v osobě, řeč je o otravném trollovi Michaele. MM je už v jiné kategorii, kam jste ho, k mému velkému ulehčení, zařadil už i vy sám a jeho výstupy mažete bez analysy.

  OdpovědětVymazat
 8. Naštěstí si Pecino může každý přečíst na tomto blogu kolik hysterických výstupů jsem předvedla já a kolik vy. Aby to bylo spravedlivé můžete vrátit i všechny komentáře, které jste mi tu zcela bezdůvodně smazal. I po té bude s přehledem zlatá medaile vaše.

  OdpovědětVymazat
 9. P. Pecino, Magna Maxima jsem smazal na Vaši žádost a po analyse; rozhodně to není žádný automat.

  Co se týká Michaely, ta když chce, tak dokáže napsat velice zajímavé příspěvky. Mají totiž jakýsi imanentní charme.

  OdpovědětVymazat
 10. Mají totiž jakýsi imanentní charme.
  Ano, pro Vás. Je to Váš subjektivní pocit a zároveň Váš blog. Nicméně za svoji osobu, co se M&MM týče, souhlasím zcela stprocentně s T.P.

  OdpovědětVymazat
 11. Imanentní šarm mají i splašky estheticky působivým způsobem tekoucí stokou. Ubezpečuji vás, že jakmile nějaký "charme" u tohoto trolla objevím, ozvu se.

  OdpovědětVymazat
 12. Ad Peters: Rozhodně bych nechtěl, aby na LW vládl nějaký jiný Klan, jen s jiným zaměřením.
  Tak to tu v žádném případě nehrozí. Jak Vám nepřestávám opakovat, to, že Sprchu ovládl Klan, bylo mimo jiné (ne-li na prvním místě) proto, že proti Klanu nevznikl žádný Protiklan. Naše názory jsou dost rozrůzněné na to, aby bylo o čem diskutovat. S Vámi nebo s Tomášem Pecinou se neshodnu téměř na ničem, přesto se navzájem netrollujeme - a to se netajím s tím, že část vašich názorů považuji za vlastizrádné! Nemyslím, že zde musíte garantovat názorovou pestrost tím, že sem pustíte trolly. I zavilí sionisté umí diskutovat slušně - viz eretz.cz.

  OdpovědětVymazat
 13. a to se netajím s tím, že část vašich názorů považuji za vlastizrádné

  S tím se, pokud mohu prosit, raději taj, zejména před orgány činnými v trestním řízení. Budu míst dost problémů s hanobením národa, rasy a přesvědčení kvůli tomu, že mě Krystlík cituje v předmluvě své knihy, proti které momentálně sepisují knihkupci petici.

  OdpovědětVymazat
 14. Holt malé české poměry. Neorthodoxní názory každého vytočí.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>