11. ledna 2009

Věrolomnost Israele

Z rozhovoru Pavlíny Reš pro Mladou frontu 10. ledna 2009, p. 6:

"Když se v Česku kohokoliv zeptáte, co dělal v sobotu po Vánocích, možná si nevzpomene na jedinou věc. Vy jste byla v Gaze, kde pracujete jako ochranka komisařky OSN, a ten den si pamatujete detailně, že?

Začal jako každý normální den. Přišla jsem do práce, seděla jsem za počítačem a vyřizovala poštu. Pak se ozvala první rána. A z obyčejného dne se stal den válečný. Nejhorší bylo, že nikdo nebyl na nic připravený, nikdo neměl žádné informace.

Ale takhle asi války začínají...

Podle dohody mezi Izraelem a OSN máme být o útocích informováni, abychom mohli zajistit bezpečnost našich lidí. To se nestalo.

* * *

Několikrát jste se vyjádřila kriticky vůči Izraeli. V pásmu Gazy jste žila déle než rok. Opravdu si myslíte, že se Gaza pod vedením radikálního hnutí Hamas může stát mírumilovným státem a sousedem?

To ne. Já absolutně nesouhlasím s tím, co dělá Hamas. Kdyby to bylo v mé moci, jsem pro okamžité zastavení střílení raket směrem na Izrael. Hamas nebere ohled na nikoho. Kdyby jim opravdu šlo o obyčejné lidi, už by dávno přestali. Na druhou stranu Izrael už musel zjistit, že tenhle konflikt nevyřeší silou, a stejně Gazu stále ostřeluje. A situace se jen vyhrocuje. Nejsem na straně Hamasu ani Izraele. Jsem na straně lidí, kteří tam musí žít a umírají tam."

Ani ti největší proisraelští propagandisté s tím nic nesvedou. Bohumil Doležal: "Je pozitivní, že česká média dala v diskusi o izraelském zásahu v Gaze zaznít i hlasu představitelky českých bodyguardů. Paní Pavlína Reš prohlásila v jednom ze svých četných rozhovorů (tentokrát pro MfD): „Když jsem přišla, tak jsem přátelům říkala, že chápu, proč se o tuto oblast (Gazu, bd) bojuje. Je to překrásný kus země.“ Naši bodyguardi budou ovšem muset vyvinout trochu větší úsilí, aby čtenáře přesvědčili, že Izrael chce Gazu dobýt. Izrael chce jen, aby teroristé z Hamásu neostřelovali z Gazy izraelské osady."

37 komentářů:

 1. “The Palestinians must be made to understand in the deepest recesses of their consciousness that they are a defeated people.” --Moshe Yaalon, 2002

  Podobné výroky provázejí Israel už od jeho vzniku. Konflikt nezačal tím, že se Hamas rozhodl střílet rakety na israelské území a Israel se tedy má právo bránit, jak všichni, včetně Rešové papouškují.

  Blokáda Gazy, kterou Israel začal poté, co Hamas (který původně vznikl a byl Israelem podporován jako protiváha k Fatah) vyhrál demokratické volby, je sama o sobě aktem války a konflikt nezačal samozřejmě ani tím.

  Konflikt začal ustanovením Israele jako kolonizátorského, panovačného, a priori aparthaidního státu v oblasti, kde měli židé naprostou menšinu.

  Stačí se podívat na mapy expanse Israele v průběhu jeho novodobé historie a na jeho konsistentní bojkotování různých mírových snah a jeho nedávné válečné zločiny, které spáchal v Libanonu a které páchá nyní v Gaze.

  Ten stát na SV prostě v současné politické a národnostní koncepci/konstelaci nepatří... Již nikdy jako ovce se podle všeho změnilo v už navěky jako vlci... Kdo z čtenářů by vedle sebe chtěl mít souseda, který bude postupně krást vaši půdu, ustanovovat ve vesnici, do které se vera přistěhoval nové pořádky, a když se vám to nebude líbit vyvraždí spolu s vámi půlku vesnice, protože přece jeho dědeček byl v koncentráku. S Hamasem mě nepojí vůbec nic, ale je jasné, že ať je forma jeho odporu jakákoliv, stojí na straně, které byla v tomto konfliktu od počátku odepřena spravedlnost.

  Bez spravedlnosti konflikt nebude nikdy vyřešen (pokud ovšem Israel do té doby nevyvraždí všechny Palestince). Ke spravedlnosti patří navrácení ukradených území, návrat uprchlíků, odstranění nelegálních osad, ustanovení tribunálu na vyšetřování válečných zločinů, kterých se Israel dopustil, atd., atd.

  (Moshe Yaalon byl ministrem obrany Israele)

  OdpovědětVymazat
 2. No Tys tomu dal! Z Tvého kommentáře jsem nabyl dojmu, že nenávidíš Židy, schvaluješ sebevražedné útoky v israelských diskotékách a přeješ si nový holokaust. Dokaž, že tomu tak není, jinak neodvolám. Podepsán: Filip Sklenář

  OdpovědětVymazat
 3. Sklenář někoho ještě zajímá? A existuje vůbec? Mi to přijde jen jak mediální bublina ..

  OdpovědětVymazat
 4. Ve skutečnosti to je takhle

  http://www.terrorismawareness.org/what-really-happened/

  OdpovědětVymazat
 5. Ještě dodávám, že nejsem proti ostré polemice, ale opravdu si nedokážu představit, že bychom se s vámi nebo s Vodníkem častovali podobnými osobními útoky, jakkoli spolu nesouhlasíme. Proč děláte ze svého blogu takovou kloaku?

  OdpovědětVymazat
 6. Podívejte, Michaelo, jsem k vám ochoten přistupovat s maximální možnou mírou tolerance a otevřenosti, smazat minulé urážky, ba i odpustit komolení jména a výroky o sviních, jichž horší jste nepotkala, ale nebudu přehlížet osobní útoky. Vyjadřujte se, prosím, k názoru, ne k osobě.

  OdpovědětVymazat
 7. http://www.terrorismawareness.org/what-really-happened/

  Ale it to je propaganda. Např. je pravda, že Arabové v Israeli mají relativně více práv než kdekoli jinde, ale nemají stejná práva jako Židé. Tedy přesně stejná zhoubná argumentace, kterou používala Masarykova a Benešova klika ve vztahu k sudetským Němcům.

  OdpovědětVymazat
 8. Tomáši, to odpuštění by bylo od vás "milé". Zvlášť pokud vůbec můžeme mluvit o odpuštětí v případě, kdy jsem k tomuto ojedinělému výroku přistoupila po řadě urážek od vás vůči mne (na které jsem věinou jen mlčela.) Opravdu nemůžete očekávat, když někoho opakovaně nazvete stokou, odpadem lidské společnosti apod., mažete šmahem běžné příspěvky s odkazem na neexistující trollování, že na vás dotyčný, celý rozechvělý, napíše Ódu na radost.
  Ad vyjadřování se k osobě. To opravdu není hezké, ale přestanu to dělat až budu mít pocit, že jsem jediná, kdo tady tímto způsobem diskutuje. Jinak nevidím důvod, proč by pro mne měla platit nějaká zvláštní pravidla.

  OdpovědětVymazat
 9. Podle mne stačí dát odkaz jen jednou.

  Propagandu nemá cenu seriosně diskutovat. Je to ztráta času. Některé výmysly (např. ty o poušti) už byly stokrát vyvrácené.

  OdpovědětVymazat
 10. Re: T. Pecina

  Nevím, ale opravdu mají Arabové v Israeli víc práv, než třeba v Libanonu? V čem se ta práva liší?

  Ptám se proto, že Libanon měl demokratické instituce myslím ještě před Israelem a z větší části si je snad zachoval až dodnes...

  Zdůrazňuji, že jde pouze o technickou otázku, nemám zájem se přít. Opravdu nevím.

  OdpovědětVymazat
 11. "Propagandu nemá cenu seriosně diskutovat."

  Takovou, jaká byla předložena v odkazu asi opravdu ne, to je exemplární příklad chucpe přeložené do HTML.

  Nevidím ale důvodu, proč bychom si zde nemohli rozdílné názory slušně vyříkat, ovšem především vlastními slovy, na základě vlastních zkušeností, apd.

  (Předchozí komentář jsem vymazal, jelikož v něm byl překlep...)

  OdpovědětVymazat
 12. Nevím, ale opravdu mají Arabové v Israeli víc práv, než třeba v Libanonu? V čem se ta práva liší?

  Existuje v Libanonu legální proisraelská politická strana?

  OdpovědětVymazat
 13. Nevím, zda tam ještě stále jsou, ale napadají mě Falangisté, spojenci Israele během okupace r. 1978.

  I kdyby tam ale žádná taková strana nebyla, neznamená to, že by byla zakázána. Zajímá mě, zda jsou ta práva v Libanonu nějak ústavně omezana (na rozdíl od Israele).

  Na oplátku se zeptám, existuje v Israeli nějaká legální antisionistická politická strana?

  OdpovědětVymazat
 14. Nevím, zda tam ještě stále jsou, ale napadají mě Falangisté, spojenci Israele během okupace r. 1978.

  Nejsou.

  I kdyby tam ale žádná taková strana nebyla, neznamená to, že by byla zakázána. Zajímá mě, zda jsou ta práva v Libanonu nějak ústavně omezana (na rozdíl od Israele).

  To je nesmyslný pohled, omezení politické soutěže de iure neexistovalo ani v ČSSR (byť vedoucí silou měla být podle Ústavy KSČ; co kdyby volby prohrála, Ústava neřešila).

  Na oplátku se zeptám, existuje v Israeli nějaká legální antisionistická politická strana?

  Ano, některé jsou v Knessetu: UAL-Ta'al, Hadaš, Balad.

  OdpovědětVymazat
 15. Myslím, že o postavení arabských Izraelců nejlépe hovoří to, že většina z nich chce zůstat Izrelci a ne občany případné "Palestiny".

  OdpovědětVymazat
 16. Nesmyslný pohled? Byli Falangisté zakázáni a nebo prostě ztratili po israelské okupaci vliv?

  A nejsou tedy povolené israelské strany pouze do počtu, tak jak tomu bylo v ČSSR (a proč je tedy v Evropě antisionismus trestný)? Před několika dny zakázali nějaké israelské straně kandidovat ve volbách, prý za podporu nepřítele... : )

  OdpovědětVymazat
 17. Myslím, že o postavení arabských Izraelců nejlépe hovoří to, že většina z nich chce zůstat Izrelci a ne občany případné "Palestiny".

  - víte, to postavení je dost mizerné, samozřejmě, že ti lidé jsou velmi opatrní, vědí, že jim hrozí, že budou vyhnáni ze svých domovů sionistickým státem jako naprostá většina jejich krajanů, a tak se o tom, co by opravdu chtěli, příliš nevyslovují

  OdpovědětVymazat
 18. No, to ale není pravda. Strašně Izrael démonizujete. Pokud Israel někoho vyhání z domovů, tak jsou to samotní židé.

  Ale prostudujte si třeba toto http://www.jpost.com/servlet/Satellite?cid=1198517266741&pagename=JPost/JPArticle/ShowFull


  Poměrně známé úsdaje o tomto tvrdí "62% of Israeli Arabs would choose to remain Israeli citizens rather than join a future Palestinian State. Only 14% of the respondents would choose to join a future Palestinian State and 24% did not express an opinion or refused to answer." To naprosto odporuje tomu co tvrdíte.

  OdpovědětVymazat
 19. To přece nemůžete myslet vážně, jako důkaz jste mi poslala odkaz na článek v izraelských novinách. Opakuji, ti lidé mají obrovský strach, někdo se dotazuje lidí, kteří žijí ve fašistickém státě, jestli jsou k němu loajální - to přece nikdo soudný nemůže myslet vážně.

  Pokud Izrael vyhnal nějaké židy z okupovaných území, udělal jenom to, co byla jeho povinnost. Své povinnosti ale porušuje tím, že je odtud nevyžene všechny.

  OdpovědětVymazat
 20. A má to ještě další aspekt - palestinský politický život je strašně destabilizovaný, samozřejmě se ti lidé bojí i různých palestinských bojovníků a v Izraeli pro ně je paradoxně bezpečněji - to je, jako byste srovnávala stabilní, klidný a bezpečný život v Berlíně pod Hitlerem se situací v bosenské vesnici, kterou každou chvíli obsadí jiná skupina povstalců - také by se vesničané rozhodli pro Adolfa.

  OdpovědětVymazat
 21. "To přece nemůžete myslet vážně, jako důkaz jste mi poslala odkaz na článek v izraelských novinách."

  Hmmm. To snad nemyslíte vážně vy, když píšete bez uzardění o Israeli jako o fašistickém státě a není to nějaký emoční zkrat, ale východisko k argumentaci.

  Nebylo to, že se někdo (byla to seriózní agentura) ptal na loajalitu ke státu. Otázka k více než 500 respondentů starším 18 let zněla takto
  "There has been a lot of talk lately about the formation of a new Palestinian State. It has been suggested by some that Israeli Arabs could continue to live in Israel, but change their citizenship to the new Palestinian State. Given the choice, and continuing to live where you presently live today, would you prefer to be a citizen of Israel or of a new Palestinian State?"

  OdpovědětVymazat
 22. Falanga existuje pořád. Jsou to socialisté, stejně jako Otevření.

  OdpovědětVymazat
 23. Co se týká antisionistických stran v Israeli: Arabskému hnutí obnovy bylo nepravomocně zakázáno kandidovat ve volbách 10. února 2009. Jeho přeseda, Ahmed Tibi, je israelským státem neustále obtěžován a chicanován.

  To samé platí pro Národní demokratické shromáždění, jehož bývalý předseda, Azmi Bišara, byl obtěžován rovněž. NDS bylo nepravomocně zakázáno zúčastnit se voleb v roce 2003, protože neuznávalo židovský charakter Israele. Stejně jako AHO bylo NDS nepravomocně zakázáno kandidovat ve volbách 10. února 2009.

  Hadaš jsou komouši a nelze je označit za arabskou stranu.

  Spojené arabské kandidátce bylo nepravomocně zakázáno kandidovat ve volbách 10. února 2009.

  OdpovědětVymazat
 24. Jinak Falanga se rozpadla v 80. letech za občanské války. Tím ztratila vliv.

  OdpovědětVymazat
 25. V Evropě není trestný antisionism, ba ani antisemitism. Trestné je popírání holocaustu.

  OdpovědětVymazat
 26. Účelem bylo dokázat, že Arabové v Israeli mají více politických práv než kdekoli jinde, což se podařilo.

  O zákazu vím, uvidíme, zda ho potvrdí soud.

  OdpovědětVymazat
 27. Osobně si myslím, že vyhnání Israelců z Gazy bylo kolosálním nesmyslem. Ti Israelci, kteří tam chtějí žít, nechť tam žijí. Aspoň by nedosázelo k takovým massakrům, jakých jsme dnes svědky.

  OdpovědětVymazat
 28. "Účelem bylo dokázat, že Arabové v Israeli mají více politických práv..."

  Myslím, že už jenom tím, že můžeme říct "Arabové v Israeli" je vidět ta nereciprocita. Naopak to většinou říct nelze ani v souvislosti s prostou fyzickou přítomností a o nějakých právech ani nemusí být řeč.

  OdpovědětVymazat
 29. Hadaš jsou komouši a nelze je označit za arabskou stranu.

  O Arabech nebyla řeč, AJ se ptal na antisionistické strany.

  OdpovědětVymazat
 30. Myslím, že už jenom tím, že můžeme říct "Arabové v Israeli" je vidět ta nereciprocita.

  Ani o reciprocitě řeč nebyla, naopak o důkaz, že Arabové v židovském Israeli mají více práv než Arabové v arabských zemích. Právy Židů v arabské zemi se skutečně zabývat nelze z důvodu absence jejich nositelů.

  OdpovědětVymazat
 31. Ano, jistě. Vím, že jste o reciprocitě nemluvil. To byla jen poznámka.

  OdpovědětVymazat
 32. Myslím, že už jenom tím, že můžeme říct "Arabové v Israeli" je vidět ta nereciprocita.
  Nikoliv. Na Západním břehu Israelci jsou, a to nelegálně; z Gazy je vyhnal sám Israel.

  OdpovědětVymazat
 33. "Nikoliv. Na Západním břehu Israelci jsou, a to nelegálně; z Gazy je vyhnal sám Israel."

  ???????? Nějak nechápu souvislost

  OdpovědětVymazat
 34. Podle israelského propagandistického webu je v Tunisku 1 500 Židů, což je srovnatelné s ČR.

  V jiných arabských státech je to jinak, což se nelze divit, když Israel prováděl akce typu Operace Susanna.

  OdpovědětVymazat
 35. ???????? Nějak nechápu souvislost
  No, že stejně jako existují Arabové v Israeli, tak existují Židé v Palestině.

  OdpovědětVymazat
 36. Právy Židů v arabské zemi se skutečně zabývat nelze z důvodu absence jejich nositelů.
  Kromě Tuniska je značná kommunita i v Maroku, kde mají stejná práva jako ostatní (jestli jsou větší než v Israeli, nevím). V nearabských muslimských zemích jsou jistě v Íránu a v Turecku, předpokládám i v Pákistánu nebo Malajsii.

  OdpovědětVymazat
 37. Tunisko je tradičně liberální země, a daleko od "blízkovýchodní vřavy". Tam se Arabové obecně dělí na ty, kteří mají ropu, a na ty, kteří mají Israel.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>