11. ledna 2009

Proč se tomu říká umění?

via Kapitán. ČTK: Češi darují EU dílo útočící na Klause. Proč ne? Ale nechápu, proč se konceptuálnímu umění říká umění, když je to obyčejná provokace.

21 komentářů:

 1. To je přece hluboce pokleslé. David Černý není žádný "natěrač tanků" ale světově nejproslulejší český sochař. Ach ta hrozná česká malost a pohrdání těmi, kteří se dokázali povznést nad rybníček a zamávat křídly.

  OdpovědětVymazat
 2. Zajímalo by mě, jak by ve Vašem milovaném Israeli ocenili výtvarné dílo, kde dvě postavy chčijí na mapu Israele. Možná by těm postavám umělec, který se dokázal povznést nad rybníček a zamávat křídly, mohl vytesat palestinské šátky nebo turbany. :-\

  OdpovědětVymazat
 3. Nemyslím, že by tam ty Klausovi výroky Klause nějak poškozovaly, byť si to možná židovský umělec Černý myslí. Mnohé z nich jsou docela fajn.

  OdpovědětVymazat
 4. To je právě to velkolepé a nejpokrokovější v Česku a svět to obdivuje, že takové pitomosti jako nacionalismus, klerikalismus a podobně u nás nemají místo. Začínáme se stávat obdivovanými Holanďany východu. Oni totiž na západě (východě, severu i jihu) nevědí, jakým pohrdavým útokům je tento umělec vystaven českou malostí. Oni vidí jen Davida Černého, geniálního a vtipného umělce z Česka.

  OdpovědětVymazat
 5. Pan Černý je Žid? To je zajímavé. Nedávno jsem pro něj (on to ani neví) překládal asi třicetistránkový portrét, který o něm vyšel v Polsku, a věřili byste, že jsem se tam tuto důležitou, dehonestující, informaci nedočetl? To je strašné. No, chválabohu, že není Eskymák. To by se muselo na celém světě odstranit jeho instalace.

  OdpovědětVymazat
 6. Což o to, David Černý je zajímavý umělec, ale obávám se, že není tím, koho by v něm mnozí rádi viděli - jakýmsi skorodisidentem vůči démonům minulosti, ovládajícím českou duši.

  Je totiž strašně snadné napadat "zaprděný český nacionalismus" ve společnosti, které jsou jakékoli jiné než materiální hodnoty vesměs cizí. Klerikalismus je naprosté pasé, jestli v něj v Česku věří 0,3% lidí, je to obrovsky mnoho. Těmito svými politicko-rádobyuměleckými eskapádami typu panáček čurající na českou vlajku snižuje svou tvorbu. Ale nevím, co má společného kritika nacionalismu s urážkou země jako celku - v té České republice, na kterou panáček dělá "piss" žijí i nenacionalisté a odpůrci Klause. Pokud jsem nepochopil "hloubku" a úžasný čtvrtý dopad takové alegorie, tak se omlouvám, ale nechápu to stejně jako kupř. anal, nebo vaginal painting. Vodník měl velice trefnou poznámku k paralelám s Izraelem.

  Já osobně mám velkou slabost pro nonkonformisty. Boccacio, Zola, Nietzsche, Verlaine, dada, futuristé, beatnici. . .

  Ale co nám nabízí David Černý? Snaží se provětrat "zaprděné Česko" a proto v rozhovorech prohlašuje že je Klaus na OSN konferencích stejná anomálie jako Ahmadínežád, chlubí se tím, jak podepsal iniciiativu PRO, říká, že "na Rusko si musíme dát pozor", ostentativně nosí trička "Fuck off Ksčm". Tohle všechno se dočteme v masmédiích, to mi tedy nonkonformismus jako prase.

  OdpovědětVymazat
 7. Doufám, OS, že vy jezdíte močit a kadit do Polska! Protože něco zobrazovat a něco skutečně dělat, to jsou dvě odlišné věci! Takže přísámbůh a moje vlast, jestli se dozvím, že nám močíte na posvátnou půdu, osobně a vlastnoručně vám toho vašeho mrňouse uříznu!

  OdpovědětVymazat
 8. ostentativně nosí trička "Fuck off Ksčm"
  (asi před týdnem jsem seděl u vedlejšího stolu na Kampě, nevšiml jsem si...)
  Tento druh občanské statečnosti a angažovanosti mi připomíná ten starý totalitní vtip:
  Američan: "U nás je svoboda. Já mohu nadávat na Ameriku jak chci!"
  Čech: "U nás taky. Já mohu taky nadávat na Ameriku jak chci!"

  OdpovědětVymazat
 9. Aha, z "světově nejproslulejšího českého sochaře" si prostě srandu nemohu dělat. Skoro mi to připomíná, jak jsem na gymplu při referátu z Jiráskova Bratrstva řekl, že klasik byl nemožný škrabal, který byl placen od kila a také, že jsem prostřední díl vynechal bez narušení dějové linie. Jestli je něco typicky české, tak tohle:)

  >obdivovanými Holanďany východu

  :)) Ale vždyť už jsme. Zkratka NL totiž znamená "Nur Limonade", což přibližně odpovídá označení "paštičkáři". Rozdíl je jen v motivaci, zatím co u holanďanů je to drobné škudlilství u nás holá prdel:)

  OdpovědětVymazat
 10. Legraci proč ne? Kritiku proč ne? Ale z tamtoho postu prostě kape jen závist, zaprděnost a touha plivnout výš, než kam autor doplivne. A je to škaredý plivanec. Takový zelenohnědý, fuj.

  OdpovědětVymazat
 11. Proboha co bych měl tomu pánovi závidět? Růžový tank? :))

  Navíc o natěrače vůbec nejde, spíš o soudnost politiků, zda takové dílo patří do Bruselu jako prezentace ČR.

  Kape závist, zelenohnědý plivanec... Co všechno jste v tom článku našel je překvapující. Není to spíš autosugesce?

  OdpovědětVymazat
 12. Černého nadávání na zaprděné Česko a nálepkování Čechů jako nevábné knedlíkovité hmoty je jen hloupoučké klišé.

  OdpovědětVymazat
 13. Soukromé letadlo Cessna, výstavy po celém světě, čtrnáctitunovou instalaci Methamorphosis v hodnotě milionu dolarů v USA dálkově ovládanou přes internet, milenky, peníze, respekt, zakázky od EU.

  OdpovědětVymazat
 14. To byl jen výčet malé části toho, co nemo ukturně zeleně závidí našemu nejslavnějšímu sochaři dneška.

  OdpovědětVymazat
 15. Nevědomost hříchu nečiní, nikdy jsem se o nějaké Černého nezajímal, natož abych se zajímal o jeho majetkové poměry:) Těžko jsem mu co mohl závidět. Profil pachatele díla jsem si poprvé přečetl před napsáním článku jen pro úplnost. To téma je přece o něčem jiném. Bohužel jste to nezaznamenal ale zato do toho promítl své utkvělé představy.

  OdpovědětVymazat
 16. Promítání svých utkvělých představ do kommentářů a vydávání těchto dojmů za realitu se zdá býti pohříchu páně Sklenářovou charakteristikou. Ani 105 kommentářů nestačilo k tomu, aby prozřel svou chybu a omluvil se.

  OdpovědětVymazat
 17. Promiňte, ale mluvíte-li o žijící osobě v kritickém, až pomlouvačném duchu, tu hle! - nevědomost hříchu nejen, že činí, ale ona je velmi ostudná. Takže tak to je, milý pane. Samozřejmě dospělý člověk nebude psát o Havlovi, že je to "jakýsi elektrikář" a o Černém, že je to "natěrač tanků", stejně jako Barack Obama není "ňákej negr z pampy". Všichni tito lidé něco dokázali a mají nějaký respekt na celosvětové úrovni. Že. Když člověk plive do velké výšky, dycinky mu ten hlen přistane zpátky na tváři, tak už to, milej nemo, prostě na světě chodí. Plivat se dá bez rizika pouze směrem dolů. :)

  OdpovědětVymazat
 18. Jo a pane Vodník. Já se vám nemám za co omlouvat. Já pouze - a to jsem k vám mimořádně shovívavý z ohledu na Peterse - můžu vzít na vědomí, že se poněkud neobratně vyjadřujete tak, že to neúmyslně působí jako otevřená podpora terorismu a šíření nenávisti k židovskému etniku. To je maximum, které pro vás mohu udělat.

  OdpovědětVymazat
 19. Můj pocit je, že Černý jen napodobuje Damiena Hirsta a moc se mu to nedaří.

  OdpovědětVymazat
 20. Ale máte, pane Sklenáři! Protože to, jak na Vás něco působí, neznamená, že to tak je a že to můžete po internetu vyhlašovat za skutečnost. Peters Nepeters. Vy píšete výslovně, že si "přeju", "ospravedlňuju", "schvaluju" atd. Jedna lež vedle druhé, protože z toho mého kommentáře nic takového nutně nevyplývá. Máte potíže s implikacemi, ale logiku si zopakujte u někoho povolanějšího.

  OdpovědětVymazat
 21. Na odsouzení israelské aggresse v Gaze není vůbec nic kriminálního. Kolik mrtvol civilistů, včetně nemluvňat, nás ještě čeká? 300, aby se vyrovnalo skóre s Libanonem? Nebo ještě víc? Naopak nechápu, jak se někdo na ta jatka může dívat s pochopením a ještě klidně spát.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>