22. června 2006

Dobrá zpráva pro Českou republiku

České mužstvo prohrálo s Itálií 2:0, takže na mistrovství světa končí. Je to dobrá zpráva pro Českou republiku, protože zůstaneme ušetřeni chauvinistických orgií, které by jinak následovaly.

36 komentářů:

 1. Nejlepší by bylo rozbourat Hradčany.

  OdpovědětSmazat
 2. Proč ne? Nemají žádnou architektonickou hodnotu.

  OdpovědětSmazat
 3. Cesi jsou miiistriii!!! Cesi jsou svetoviii!!!! Koller na Hrad!!!

  A nebo ne?

  OdpovědětSmazat
 4. Jasně. A p. Fuku dáme do musea. Jak říká p. Hedvíček, je to odbytá veličina.

  OdpovědětSmazat
 5. Hradčany nemají žádnou architektonickou hodnotu??? To mi nedochází nějaký vtip nebo se Vít dočista zbláznil???

  OdpovědětSmazat
 6. Z r.1929 je kus chrámu sv.Víta. Hradčany, i pokud se jimi míní jen Pražský hrad, mají stavby od 10. stol. (basilika sv.Jiří) až do výjimečně skvostných ukázek moderní architektury (Plečnik), které jinak také nejsem velkým zastáncem.

  OdpovědětSmazat
 7. Tak to se Víťovi povedlo a pod jeho článek bych se sám podepsal.

  OdpovědětSmazat
 8. ad Hradčany. Basiliku sv. Jiří: "Hlavní barokní fasáda pochází z let 1671-1691, v letech 1897-1907 dostal kostel při opravách románský vzhled."

  OdpovědětSmazat
 9. No, z Vyvolených jsem dohromady viděl tak 5 dílů. Zajímalo mne, oč jde. Nejsem z rodu těch intelektuálů, kteří si myslí, že si nikdy nemohou zapnout komerční TV.

  Skupinové třeštění je vždy odsouzeníhodné. Je to primitivní dav: Kdo neskáče, není Čech.

  OdpovědětSmazat
 10. To je otázka, jestli by šli do bitvy. Všimněte si ale, že příslušníci nejbojovnějších národů jsou nejvíce nadšenými fanoušky.

  OdpovědětSmazat
 11. Také z toho mám upřímnou radost

  OdpovědětSmazat
 12. V basilice sv. Jiří jsou celé úseky původní stavby, dále je tam gotická kaple sv.Ludmily, renaissanční portál z Jiřské ulice a to barokní průčelí s kaplí sv.Jana Nepomuckého.

  OdpovědětSmazat
 13. Víťo, každý z nás má v sobě kus primitiva a já si nemyslím, že to je nutně špatné a že by se to mělo za každou cenu potlačovat.

  Kolikrát jste se díval na VV, to samozřejmě nevím, pamatuju si kdysi, že jste pořad (nebo jeho sledování) obhajoval a nedávno jste Pajouta přirovnal k nějakému Pelánovi a já jsem ex post zjistil, o koho se jedná. Každopádně si myslím, že by bylo snad lepší, kdyby se hrálo permanentní mistrovství světa ve fotbale, než aby se opakovaly ty příšerné "reality shows", kde jde (jestli to dobře chápu) o to, kdo je větší hovado, podrazák či štětka. Koller, Nedvěd nebo Baroš jsou oproti nim pro mládež dokonalými vzory. Proti VV ani jiným RS jste dosud žádnou filipiku nenapsal. Můžete to napravit. ;-)

  OdpovědětSmazat
 14. cele tohle odsuzovani fotbalu mi prijde zabavne.
  Ja se klidne priznam, ze mne treba boj ceskych fotbalistu zaujal, kdyz jsem mel prilezitost, tak jsem se podival. Je to svetova udalost, asi si udelam cas se mrknout i na nejaka dalsi kola, pozorovat hru Brazilskeho tymu je poteseni velmi lidske.
  Nechapu skodolibou mentalitu, jez se raduje nad tim, ze se nekomu nedari splnit cil, jehoz dosazeni byla venovana energie (aniz by dosazeni onoho cile nejak omezovalo skodolibce). Rekl bych, ze je to vytecny priklad onoho casto zminovaneho "cechackovstvi".
  Svymi jedovatymi komentari nechtene priznavaji, ze jim na tom nenavidenem fotbale zalezi vic, nez nejakemu skakajicimu opilci, ktery si druhy den v kocovine nic pamatovat nebude ;-))

  OdpovědětSmazat
 15. S předchozím názorem víceméně souhlasím. Sport sám o sobě je positivní lidská aktivita, a negativní průvodní projevy (komercionalisace, výlevy nacionalistických vášní apod.) tento jeho základní charakter nemohou - na individuální úrovni - změnit.

  OdpovědětSmazat
 16. Petře, to já jsem taky někdy nepřejícná sketa, pokud jde třeba o noční oslavování pod mými okny, když se chystám ráno do práce. Dvakrát týdně brzo ráno popeláři (občas už před šestou hodinou), sem tam nějaký nadržený Cikán, který fakt nedokáže pochopit, že na něj Eržika nemá v úterý ve tři ráno náladu, tak na ni řve hodinu pod oknem, obden mladiství cizinci na tahu a zbytek dokážou vyplnit fanoušci. To se to pak špatně přeje.

  OdpovědětSmazat
 17. Ale možná pokud vyřeším popeláře pomocí mobilu a některé jiné domluvou či bejsbolkou, začnu fandit taky. ;-)

  OdpovědětSmazat
 18. no jo, to je ale severely misplaced hnev, nehodny tve inteligence. To nech juchelkovi ;-)

  Fotbalisti za sve ozrale fanousky, kteri te nenechaji odpocinout pred smenou v Kolbence, nemuzou. Za cizince taky nevinis aerolinky nebo celniky na letisti ;-)
  Jooo Praha je matka mest, kazdy mesto s jinym ma...tak se nediv, ze je v ni hlucno.
  Ja moc nefandim, postup ci nepostup kohokoliv je mi vcelku sumak, ale nevidim duvod k nadseni nad porazkou. Jak rikam je to pro mne stejne jako zapricene fandeni. Odezdikezdi, na vsechno soud a nazor, pokud mozno zasadni! To je pro mne zosobnenim cechackovstvi.

  OdpovědětSmazat
 19. Má někdo ponětí, proč se o mě nechvalně známý předřečník Petr Maule zmiňuje v diskusi u článku, který jsem nenapsal, jehož téma se mě netýká a u něhož nediskutuji?

  Zdá se, že ožralé fanoušky mají nejen fotbalisté...

  OdpovědětSmazat
 20. Petře, nevím, jak se umí hněvat pan Juchelka, ale já se obyčejně na nikoho dlouho nehněvám. Fotbalisty ani fanoušky jako skupinu samozřejmě neviním, spousta mých příbuzných fandí, pár jich i závodně kopalo a jeden můj dobrý známý se fotbalem dokonce nějaký ten rok živil (1. a 2. liga). Zrovna tak se nemůžu zlobit na zedníky, ikdyž v sousedním baráku řádí s "kangem" přesně v den, kdy jsem si vzal volno a potřebuju v klidu studovat. Ale netěší to.

  OdpovědětSmazat
 21. To jsem rad, jezetpe, ze se na fotbalisty nehnevas. Z letmeho shlednuti ruznych for to vypada, ze aby se radeji snad ani nevraceli. Narod je rozezlen, nemuze skakat ;-)
  U nas je na hluk vyhrazeny cas. Pred a po povolenem hlukocasu muzes volat polis. Ale to je asi v CR taky, tuhle jsem nekde cetl, jak vadil hluk z te kazdorocni akce v Bohnicich.

  OdpovědětSmazat
 22. No, z Karlštejna také hodně zbylo, ale přesto větší hodnotu nemá.

  OdpovědětSmazat
 23. Vidím, že jsem byl nepochopen. Když by Baroš a spol. hráli fotbal sami pro sebe, jako to dělají účastníci mistrovství světa v kuličkách, tak bych jim úspěch přál, stejně jako přeji úspěch v podnikání třeba Kukačkovi.

  Problém je v něčem úplně jiném. Baroš a spol. nehrají sami za sebe. Representují Českou republiku. Už to samo o sobě je podezřelé. Ale ani to by tolik nevadilo. Hrozné jsou až ty "národní" orgie při úspěchu hokejistů či fotbalistů. Jiným sportům, pokud vím, se to vyhýbá. Ptám se proč? A je opravdu nutné to chauvinistické třeštění? Poprvé jsme to zažili v roce 1969, podruhé v Naganu. Od té doby se bohužel opakuje.

  OdpovědětSmazat
 24. ad JzP. Tak dobře. Povolíme zeblít náměstí. Co dál, aby se primitiv v nás ukojil?

  Ano, VV obahuji pořád, protože je to zajímavý sociologický experiment. Samozřejmě, že hlavní účel je komerce - nosič reklamy. Ale kromě toho se z reality show člověk o sobě leccos dozví. Co se dozví z fotbalu?

  Mýthus o sportovcích jako vzorech se opakuje už asi 100 let. Sice chápu, kde se vzal, ale překvapuje mne ta úpornost, s níž se stále drží. Přitom typický přístup sportovce k fair play představuje Klaus a Maradona. Doping jasně ukazuje, že sportovci nejsou amateuři v původním slova smyslu, nýbrž novodobí gladiátoři. A to má být nějaký vzor pro mládež?

  A krom toho čestnost není jediná lidská hodnota, jak to redukoval Foglar ve svých textech. To by nám byl vzorem bin Ládin, ten je nepochybně čestný a drží slovo.

  OdpovědětSmazat
 25. Koho byste tedy navrhoval místo sportovců jako vzor pro mládež?

  OdpovědětSmazat
 26. Nevidím důvodu, proč bych měl polemisovat s Vaším prvním odstavcem. Polarisace, kterou takto mezi nás stavíte, je zcela umělá.

  Naopak Váš poslední odstavec nesdílím. Začíná to náměstími, pokračuje to 11. zářím a končí to Osvětimí. Tam vede ta Vaše "určitá bojovnost", kterou není potřeba jednoznačně odsuzovat.

  OdpovědětSmazat
 27. Vzor pro mládež: vědce. Ale mám výrazné pochybnosti, že někdo takový je třeba a že mládež si nějaký vzor vezme. Dokud jsou to nedospělci, tak mají vzor v rodičích. Dospělí nedospělci si už vzory hledají sami; škola na to nemá vliv.

  OdpovědětSmazat
 28. Jsem rád, že nejsme vepři, co se sportovních vzorů týče. Bojovnost je znovu v kursu, různá novopohanská hnutí (vycházející z keltských tradic, z indiánských tradic apod.) kult válečníka znovu přinášejí na světlo. I ten islámský džihád má prý ve své pravé podobě ušlechtilejší cíle a prostředky, než vraždy civilistů v kavárnách.

  Osvětim je podle mě fenomén, který by měl lidi burcovat k akci a nikoliv otupovat hrany. Podobně i další tragédie menšího rozsahu. Namísto toho se staví jenom pomníky nebo se na tragédiích dokonce pasou mrchožrouti.

  OdpovědětSmazat
 29. Neexistuje žádná souvislost mezi jásajícími fotbalovými fanoušky a Osvětimí.

  Vědci jsou špatný vzor pro mládež. Kdyby se všichni stali vědci, tak zemřou hlady. Příkladem musí být někdo s univerzálně dostupnými kvalitami, třeba stachanovec, sportovec nebo komsomolec (Timur).

  OdpovědětSmazat
 30. Existuje. Nebýt německého nacionalismu, na který tak skvěle uměl brnkat Hitler, nebylo by Osvětimi.

  Nemusí být všichni vědci, stejně jako všichni nemusí být fotbalisty. :-)

  Stachanovec byl člověk v kolektivu neoblíbený. Timur je pohádka. To už třeba Rumcajs.

  OdpovědětSmazat
 31. Neexistuje žádná souvislost mezi německým nacionalismem a českými fotbalovými fanoušky.

  OdpovědětSmazat
 32. Souvislost je ta, že obé je nacionalismus. Přívlastek nemá význam.

  OdpovědětSmazat
 33. Vy to máte jednoduché. Přestože se v případě fandů na Staromáku bezpochyby jedná o neškodný nacionalismus, zatímco německý za Hitlera si zaslouží přívlastek fanatický, klidně je ztotožníte tvrzením, že přívlastek nemá význam.

  Chtělo by to trochu uvažovat, než něco plácnete.

  OdpovědětSmazat
 34. Kritisoval jsem Vaše národnostní přívlastky.

  Co se týká rozdílu mezi neškodným a fanatickým nacionalismem, hranice je velice volná a pohyblivá a jeden v druhý přejde velice snadno.

  OdpovědětSmazat
 35. Neškodný nacionalismus snadno přejde ve fanatický. Příklad?

  Opravdu není rozdíl mezi českým a německým nacionalismem? Poláky chtěl zotročit naposledy Břetislav a byla to vlastně odveta.

  OdpovědětSmazat
 36. Příklad je třeba právě Německo: německý nacionalismus byl poměrně neškodný, dokud nepřišel Hitler. Další příklad je český nacionalismus. Byl poměrně neškodný, dokud nepřišel rok 1918. Pak jsme zmasakrovali Němce v Kadani. Pak byl opět poměrně neškodný, dokud nepřišla WW II. Pak jsme masakrovali Němce po tisících.

  Takže v národnosti opravdu rozdíl není.

  OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>