13. června 2006

K čemu jsou dobré TV seriály?

Podle Tomáše Peciny není TV seriál nic jiného než nosič reklamy. S tím si dovolím hluboce nesouhlasit. Stejně jako film není pouze nosičem reklamy, ačkoliv každý film není Andrej Rublev nebo Andaluský pes, ale hlavně zábavou, tak i seriál je hlavně zábavou. Jinak by na to lidé nekoukali.

Nemocnice na kraji města nebyl produkt régimu o nic více než zmiňovaní Cimrmani. Jaký je rozdíl mezi Dietlem a Svěrákem? Oba dva jsou tvůrci.

M.A.S.H. je sice legenda, ale dosti neoprávněná. Stejně tak Red Dwarf. Jestli něco označit na nosiče reklamy, tak je to právě Červený trpaslík, byť BBC reklamu nevysílá. Ale možná jsem předpojatý proti sitcomům. Osobně bych za seriály s vyššími ambicemi považoval Twin Peaks či Monty Python's Flying Circus.

Jinak se Tomáš Pecina ve své analyse nemýlí: "Komunisté chtěli pomocí seriálů dosáhnout konkrétních cílů: vysvětlovat a zlidšťovat svou politiku (Okres na severu), vyložit po svém soudobé dějimy (Major Zeman) . . . omlouvat barbarské zásahy do historických center měst (Muž na radnici)". Merkura neznám, tudíž neposoudím.

Régime však nesponsoroval pouze Nemocnici, ale i ony zmíněné Cimrmany. Narážíte-li na censuru, jsem si jist, že jí podléhala i Nemocnice, ba i Sequensův Major Zeman.

10 komentářů:

 1. Dvojité -zz- je tam z italštiny, patrně s aplikací právnické zásady superfluum non nocet (volně parafrásováno: souhláska navíc neškodí).

  OdpovědětVymazat
 2. Žádné umění se nedá (dlouhodobě) tvořit bez přihlédnutí na požadavek ekonomického přežití tvůrce, ale s tímto přístupem brzy označíte za nosič reklamy (náboženské) Bachovu Toccatu a fugu D moll...

  Twin Peaks je vynikající příklad (a výborný seriál), ale právě to je seriál, který určité přesažné poselství má - není to mechanické plnění seriálového formátu jako Esmeralda.

  OdpovědětVymazat
 3. Jaký je rozdíl mezi Dietlem a Svěrákem? Oba dva jsou byvali clenove KSC...

  OdpovědětVymazat
 4. Nesmysl. Svazarm byl apolitická organisace. To by podle Vás byl kolaborantským hnízdem i oddíl šachistů.

  OdpovědětVymazat
 5. Svazarm byl míněn jako organisace, která měla připravovat technické specialisty pro potřeby armády, ale nefungoval tak. Nebyl jsem nikdy členem, ale to je spíš náhoda - klidně bych být mohl.

  OdpovědětVymazat
 6. Otázka je, jestli jste někdy spolupracoval s armádou, jak to měl Svazarm v názvu. O tom pochybuji.

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, jistě. Ale nelze dávat Esmeraldu (unifikovaný produkt bez chuti a zápachu) na stejnou úroveň s Nemocnicí (geniální naplnění definice zábavy à la Fantom Opery či Drakula).

  OdpovědětVymazat
 8. O TV seriálu »30 případů majora Zemana« je obsáhlé pojednání na
  Zeman .

  Svazarm se skutečně zabýval i přípravou branců. Např. radioklub, sport. potápěči, střelci, autoklub ... Porovnávat ale členství v této organizaci s členstvím v KSČ, KSS, SČSP atp. mi připadá dost hloupé.

  OdpovědětVymazat
 9. Nutno zmínit i 11-tidílný seriál "Nejmladší z rodu Hamrů", kterého ztvárnil Jaroslav Satoranský.

  Některé TV seriály si lze připomenout na Totalita

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>