23. června 2006

Slovníček

Pokud rozumím anglickým pojmům dobře, tak
 1. Nationality je občanství, přesněji státní příslušnost,
 2. Domicile je trvalý pobyt a
 3. Habitual residence je bydliště.

7 komentářů:

 1. "Nationality" je v pořádku; používá se při vyplňování všelijakých formulářů. U pasů a viz je to však "citizenship". Druhé dva termíny, které jste uvedl jsou jistě srozumitelné, ale zde se nepoužívají. V Kanadě je to "home address" (ve francouzštině "adresse au domicile"), popřípadě ještě "business address" (ve francouzštině "travail"). Jiný kraj, jiný mrav, tak to téměř jistě bude jinde jinak.

  OdpovědětVymazat
 2. Ditto, jen bych ještě doplnil, že permanent resident je člověk s trvalým pobytem v USA (většinou vlastník tzv. zelené karty). Nárok na 'trvalý pobyt' je implicitní součástí vyšší kategorie občanství...

  OdpovědětVymazat
 3. "Permanent resident" se používá nyní i v Kanadě, myslím od r. 2002. Před tím to bylo "landed immigrant", kterýžto termín se natolik vžil, že se stále ještě vyskytuje ve všelijakých formulářích a tiskovinách.

  OdpovědětVymazat
 4. "Nationality" muze byt oboje - jak ceska "narodnost" tak i ceske obcanstvi. "What nationality are you?" se nepta na tve obcanstvi, ale ktere naronosti je tvuj funny accent. V USA clovek musi byt napred "permanenent resident" (drzitel zelene karty), aby po peti a vice letech mohl byt "citizen" (obcan, ktery muze volit a ma americky pas). Totez plati v Kanade.

  OdpovědětVymazat
 5. Díky za upřesnění. Citizenship (občanství) se projevuje v státní příslušnosti (nationality). Občan má politická práva, zejména právo volit. Státní přílušník je mít nemusí, zejména pokud je pozbyde jako trest.

  Trvalý pobyt má význam i cizineckém právu, to je pravda.

  Zkrátka a dobře: Šlo mi o to vyjádřit, že bydliště je místo, kde máte domov.

  OdpovědětVymazat
 6. ...bydliště je místo, kde máte domov.

  Tedy něco trvalého, kdežto na chatě, či v baráku na Floridě bydlíte jen přechodně. To beru. Takže jsme se vlastně domluvili...

  OdpovědětVymazat
 7. Ano, bydliště je místo, kde se hodláte trvale zdržovat.

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>