20. června 2006

Ruský terror

Bolševici mají na svědomí nejvíce lidských životů v dějinách (v absolutních číslech). Podívejme se, zda měli nějaké předchůdce, nějaký vzor.

Národ, který na sousedství s Ruskem nejvíce doplatil, byli Poláci. Ačkoliv se uvádí, že Polsko přestalo existovat po třetím dělení (1795), není to úplná pravda. Brzy bylo obnoveno; nejprve jako Varšavské vévodství, později jako Polské království.

Polské království bylo v personální unii s Ruskem a velmoci mu garantovaly staré svobody. Nicméně starý despota, ruský car, je prakticky okamžitě (od roku 1819) porušoval. Když Polákům došla trpělivost, zahájili Listopadové povstání 1830. Ačkoliv na straně povstalců byly sympathie celé pokrokové Evropy (např. Karla Hynka Máchy), ruská přesila povstání rozdrtila. Do povstání byla zapojena téměř celá polská armáda a téměř všichni polští politici. Jako výsledek porážky bylo z Polska vyhnáno 6 000 předáků povstání a jejich statky konfiskovány. Byla rozpuštěna varšavská a vilenská universita. Řeckokatholická církev byla zakázána a věřící byli prohlášeni za pravoslavné (inspirace pro kommunistické Československo v roce 1950). Polská ústava byla nahrazena carovým organickým statutem.

Když hrabě Wielopolski, "polský Emanuel Moravec", ruský kollaborant od roku 1846, hodlal poslat buřičskou mládež do ruské armády, vypuklo zoufalé Lednové povstání 1863. Do dubna 1864 bylo zcela rozdrceno. Rusové účast v něm potrestalali řadou poprav (obětí byli vůdcové povstání Romuald Traugutt, Rafał Krajewski, Józef Toczyski, Roman Żuliński a Jan Jeziorański) a konfiskací, v nichž se proslavili zejména Teodor Berg a generální guvernér Muravjov (Михаи́л Никола́евич Муравьёв), "vilenský kat". Polské království bylo zrušeno a Polsko bylo prohlášeno za pouhou "Vistulskou zemi". Češi se opět vyznamenali. Tak jako František Kožík putoval za druhé světové války do Katyně, tak v roce 1867 Palacký a spol. putovali do Moskvy na národopisnou výstavu. V ovzduší genocidy polského národa to bylo chápáno jako gesto na podporu ruských snah: Mezi lety 1869–1874 byly zrušeny všechny polské střední školy, po roce 1885 všechny obecní základní školy. Cílem Rusů byla maximalisace negramotnosti. V roce 1905 tak v bývalém Polsku bylo méně škol a studentů než v roce 1815. Bylo extrémně těžké získat licenci na soukromou školu; všechny společenské a politické aktivity byly zakázány. Pro spravedlnost je nutno dodat, že podobná politika byla v Prusku.

Polsko bylo obnoveno rozhodnutím rakousko-uherského a německého císaře 5. listopadu 1916, přes protest Ruska, Francie i Británie. Teprve carova abdikace umožnila uznání polské nezávislosti i ze strany Ruska.

56 komentářů:

 1. Většina Poláků také Rusy odjakživa nenávidí. Ani se jim nedivím.

  OdpovědětSmazat
 2. Pozoruhodný myšlenkový skok od (nepravdivého) údaje o nejvyšším počtu obětí jedné zájmové skupiny v dějinách, k historii Polska pod vládou cara.

  OdpovědětSmazat
 3. Bolševici mají na svědomí cca 100 000 000 lidí, nicméně přesně to nikdo neví. Víte o někom, kdo má na svědomí více obětí?

  Bolševici nespadli z nebe jako nějací Marťani. Něčím se inspirovat museli. Tak hledám kde.

  OdpovědětSmazat
 4. Myslím, že je naprosto nezpochybnitelné, že se bolševici inspirovali cele u genocidální carské monarchie 19.stol. Tento režim nemá ve své ukrutnosti a bestiální brutalite obdoby ve známých ani neznámých děinách lidstva.

  Vaše poslední věta: "Pro spravedlnost je nutno dodat, že podobná politika byla v Prusku." je dokladem Vašeho vrozeného a živelného antiprusismu. Neboť žádného soudného člověka dnes nenapadne srovnávat nehoráznou bestialitu zrůdného ruského samoděržaví s jakýmkoli režimem, který kdy na této planetě existoval.

  OdpovědětSmazat
 5. Co na to říci? Snad jen, že mi ruské chování nepřijde normální.

  OdpovědětSmazat
 6. A jaké chování Vám přijde normální? Anglické v Indii? Španělské v Mexiku a Peru? Anglické v USA? Holandské v obchodu s otroky? Americké v Iráku? Israelské na okupovaných územích?...

  Nezmínil jste se o tom, co se navyváděli Poláci na Ukrajině, o vzniku uniátské církve a o tom, že dnešní Ukrajinci, navzdory všemu, preferují Rusy před Poláky.

  OdpovědětSmazat
 7. Podívejme se, zda měli nějaké předchůdce, nějaký vzor. Bolševici nespadli z nebe jako nějací Marťani. Něčím se inspirovat museli. Tak hledám kde.

  Clovek se tady doopravdy dozvi spoustu pitomosti.


  Psychopaticti darebaci typu Lenina a Trockeho nepotrebovali zazadnou inspiraci. Na to jim stacila touha po moci a trochu financni pomoci od svetovych bankeru.

  Imperialisticke Rusko nebylo o nic horsi nez dalsi svetove imperialisticke mocnosti.

  Kolik myslite, ze zahynulo lidi pri kolonizaci Asie? Vy jste neslysel o opiovych valkach?

  Nebo kolik lidi zahynulo pri kolonizaci Americkeho kontinentu ci Afriky?

  Je pravda, ze komunisticke rezimy mají na svědomí sta miliony lidských životů ale je docela moznzne, ze toto cislo brzo prekonaji zionisto-americti imperialiste.

  Pro Polsko bych ale moc neplakal. Tem se dnes dobre lebedi na Pruskem uzemi a nikdo po Prusku jiz ani nevzdychne :-)))))

  OdpovědětSmazat
 8. No. Bavíme se o 19. století a o civilisovaných státech. Zrušili ještě někde veškeré národní školství (Polsko) a zakázali národní řeč (Litva)? Tak daleko nešli ani nacisté.

  OdpovědětSmazat
 9. No. Bavíme se o 19. století a o civilisovaných státech.

  Podle vas neni Anglie civilisovany stat?

  Opiove valky prece byly v 19. století a cinane byli o stupen nize nez psi.

  A co USA?
  Otroctvi, to podle vas v USA nebylo v 19. století. A co vyhlazovani indianu?

  Zrušili ještě někde veškeré národní školství (Polsko) a zakázali národní řeč (Litva)?

  A co udelali Polaci a Cesi ve 20. stoleti? Nejen zrusili nemcinu ve skolach ale ty nemecky mluvici spoluobcany,ty ktere nezavrazdili, okradli o veskery majetek a vyhnali/odsunuli je.


  Tak podle vas byli polaci chudaci, nebot se museli ucit rusky :-)))


  Hodni slovansti bratri polaci Ceskoslovensku take jako Hitler, ukradli kus uzemi, ktere na rozdil od Sudet nebylo nikdy vraceno :-)))

  OdpovědětSmazat
 10. Genocida severoamerických Indiánů Vámi tolik obdivovanými západoevropany proběhla v 19.stol.

  Búrská válka (=vznik koncentračních táborů) proběhla v 19.stol.

  Kolik mrtvých, zmrzačených, osiřelých a ovdověných stály Evropu napoleonské války přeosvícené Francie?

  Odporný obchod s otroky provozovali Vámi obdivovaní osvícení západoevropané v 19.stol.

  Ve 20. stol pak různým bolševismům vydatně konkuroval Hitler, Franco, Pinochet a pár dalších pacholků, v jižní Americe za podpory Ronalda Reagana, "největšího Američana všech dob".

  Jak napsal chang, ruský imperialismus se rozhodně nijak nevyznačoval krutostí a už vůbec ne rozpínavostí nad imperialismy západních osvícenců, o odporných režimech 20. stol na východě i na západě nemluvě.

  OdpovědětSmazat
 11. Anglie byla civilisovaný stát, Čína ne: to byla orientální despocie.

  Ano, v USA bylo otroctví. Bylo to smutné dědictví dřívějších dob a bylo zrušeno.

  Vyhlazování Indiánů je mýthus.

  Ano, vyhnání Němců byla odporná genocida.

  OdpovědětSmazat
 12. Koncentrační tábory sice byly smutné, ale jaké jiné řešení partisánské války byste si představoval?

  Napoleon přinášel do dobytých států pokrok.

  Obchod s otroky byl všeobecně zakázán od počátku 19. století, v UK např. v roce 1807. (Ve Francii bylo otroctví zrušeno již v roce 1794.) Za to v Rusku se s nevolníky (= otroky) obchodovalo až do konce nevolnictví.

  Hitler, Franco, Pinochet - to je jiná story. Zejména druhé dva bych do jednoho pytle s chováním Rusů nedával.

  Rozpínavost Ruska je dobře zmapována.

  OdpovědětSmazat
 13. Zeptal bych se těch vdov a sirotků - a že jich bylo! - zda jim ten "pokrok" zato stál. Američani teď ostatně taky šíří v Iráku a Afghánistánu pokrok. To žádné barbarství nemůže omlouvat, ani těch francouzských ani těch amerických rambů.

  To, že mnohem víc Indiánů než se myslelo zemřelo nemocemi, neznamená, že jejich vyhlazování je mythus. Viz i Cortéz, Pissaro...

  Nevolník ≠ otrok

  Do jednoho pytle nedávám nic. Jen vedle sebe.

  Rozpínavost Ruska jsem nepopíral úplně. Jen tvrdím, že a) vedla z velké části do oblastí mocenského vakua b) šířila se kontinuálně (i na Aljašku), žádné zámořské kolonie, c) oblasti pod ruskou mocí byly nárazníkové, neovládalo-li je Rusko, ovládal je někdo jiný. Stř.Asii nesrovantelně hůře poničila sovětisace než nějaká evt. rusifikace (já o žádné nevím, Islám potlačován nebyl, jazyky, kultura apod. rovněž ne). Rusko (téměř?) nezná expanse toho typu, jehož se stalo tolikrát obětí - Tataři, křižáci, Švédi, Poláci, Napoleon, Hitler.

  OdpovědětSmazat
 14. Velkým lidumilem byl pak ruský panovník, jako první s titulem cara, Ivan IV. Hrozný, který je pokládán za tvůrce despotického samoděržaví. Za jeho vlády začala expanze do Povolží a za Ural, takže se vlastně stal zakladatelem ruské koloniální říše. Pokusil se také o expanzi na západ, ale v krvavé a pustošivé livonské válce byl Poláky a Švédy odražen. Ivan Hrozný se neštítil vcelku ničeho. Ani masového vraždění svých odpůrců, násilných transferů obyvatelstva, vlastnoručního ubití vlastního syna a dalších příbuzných či neobyčejně krutého vedení válek. Neříkám, že jiné státy a jiné režimy se nepyšní podobnými krutovládci.

  OdpovědětSmazat
 15. Vyhlazování Indiánů je mýthus.

  Once upon a time, we elbowed our way onto and into this continent by giving small pox infected blankets to native Americans.

  Umyslne davat indianum deky nakazene nestovicema je etnicke cisteni!
  Genocide in Texas
  REDLAND, Texas - It is a history that the United States buried, along with the Indian women and children. But there is an invoice for the smallpox blankets given to Indians to eradicate them and a printed record of the scalp laws with payments of 10 pounds of silver for the scalp of an Indian child.

  Steve Melendez, Pyramid Lake Paiute and president of the American Indian Genocide Museum in Houston, said the genocide of American Indians is a fact of history that must be recorded accurately in history so Indian nations can heal and racism in America can be countered.

  Melendez said the invaders of this continent carried out systematic genocide to eradicate Indians and it continues today, with the recent theft of Western Shoshone land in Nevada by the United States government.

  OdpovědětSmazat
 16. Vdovy a sirotci po vojácích? Těch zase tolik nebylo.

  Ano, Irák je na tom lépe než za Saddáma, Afghánistán je na tom lépe než za Talibanu.

  Cortéz a Pissaro byli Španělé. Ale ani oni nikoho nevyhlazovali.

  Nevolník je otok. Není mezi nimi žádný podstatný rozdíl.

  ČR je také v mocenském vakuu? Hitler nevyužil mocenského vakua? To není omluva pro imperialismus.

  To, že kolonií je sousední stát má být nějak pro ty porobené národy lepší? Kdyby nás v roce 1968 místo SSSR okupovala Francie, myslím, že bychom to ocenili více. :-)

  Rusko zná expanse toho typu, jehož se stalo tolikrát obětí - Tataři, křižáci, Švédi, Poláci, Napoleon, Hitler - jinak by si nepodmanilo tolik národů: Poláky, Finy, Rumuny, Ukrajince, Bělorusy, Kazachy, Uzbeky, Gruzíny, Ázery, Tatary, Číňany; a to jsem jich ještě strašnou spoustu vynechal.

  OdpovědětSmazat
 17. Pizzaro, nikoli Pissaro, pánové...

  OdpovědětSmazat
 18. No, z jednoho isolovaného skutku v roce 1763 nelze činit přílišné závěry.

  OdpovědětSmazat
 19. A, díky za opravu. Neměl jsem to bezmyšlenkovitě kopírovat.

  OdpovědětSmazat
 20. Ono je, Neználku, snadné kritisovat. Jak jinak byste partisánskou válku řešil Vy? Búrové vojensky válku prohráli, ale nesmířili se s tím. Co měli Britové jiného dělat?

  Ano, trvám na tom, že Indiány, až na výjimečné excesy, nikdo nevyvražďoval.

  Od kdy měli Skoti zakázáno mluvit keltsky?

  Ano, irský hladomor byl způsoben katastrofální neúrodou brambor. Na Ukrajině Stalin hladomor způsobil úmyslně. Jestli Vy nevidíte rozdíl, já tedy ano.

  Iroskotští statkáři svou půdu dále pronajímali.

  OdpovědětSmazat
 21. Jak jinak byste partisánskou válku řešil Vy?

  Kdybych si chtěl hrát na ideologa okupantů, tak bych navrhl zavřít mužskou část populace.

  Ano, trvám na tom, že Indiány, až na výjimečné excesy, nikdo nevyvražďoval.

  Máte na mysli takový případ, jakým byla vražedná výprava do indiáské vesnice za účasti Abe Lincolna?

  Od kdy měli Skoti zakázáno mluvit keltsky?

  Mezi léty 1746 a 1782 nesměla být galština vyučována. Dvě generace Skotů se místo toho učili anglicky.

  Irský hladomor byl způsoben úmyslnou nevšímavostí, zapříčiněnou nepřátelstvím k jeho obětem. Nevím, koho máte na mysli irskoskotskými statkáři, ale velcí vlastníci půdy v Irsku prodali obilí do Anglie.

  OdpovědětSmazat
 22. Poslední věta mi ujela: je to leda důkazem toho, že nebyly dostatečně genocidální (já se domnívám, že nebyly vůbec, resp. méně než kolonisační řádění osvícených západoevropanů).

  OdpovědětSmazat
 23. Ad Vodník:

  Sorry, ale myslím, žes přecenil ambice mé poznámky, které se nesnažila zabývat kritikou či apologetikou ruské kultury a tuto srovnávat s kulturami jinými. To by zajisté potřebovalo úplně jiný přístup. Asi bych začal s pohledem na Masarykův trojdílný spis "Rusko a Evropa", který byl nedávno znovu vydán.

  Zmínil jsem se o Ivanu Hrozném, neb Vítův článeček je nazván "Ruský terror". Tak jsem se domníval, že právě on by v panoptiku ruského teroru scházet neměl. Ale snad nám Vít objasní, čeho se touto debatou chce dopracovat. Budou následovat i "terrory" jiných národů? Šlo by to celkem snadno.

  OdpovědětSmazat
 24. Ad A.Zeman: má reakce poukazovala na to, že terror Ivana Hrozného je sice velmi známá, nikoli však běžná (neřku-li charakteristická) stránka ruského samoděržaví. Že když se řekne "car" nebo "samoděržaví", tak tolika západoevropanům vyskočí jako asociace Ivan Hrozný, tomu můžeme děkovat staleté urputné perpetuaci antiruských sentimentů v našem kulturním okruhu.

  Čeho se Vít chtěl dopracovat je nad slunce jasnější: Vít obhajuje stanovisko svého guru Bohumila Doležala, že sovětská imperiální říše zla je ve všem všudy prodloužením ruské pravoslavné monarchie a že mluvit o sovětských zločinech jako o "ruských" je zcela v pořádku. Tento názor považuji buď za projev hrubé nevzdělanosti nebo za odpudivou demagogii.

  OdpovědětSmazat
 25. Ty koncentráky měly představovat vězení. Pro tisíce lidí najednou budovy nepostavíte.

  Která vražedná výprava do indiánské vesnice za účasti Abe Lincolna?

  Inu, bylo to o 100 let dříve než v Rusku. A odvolali to dobrovolně.

  Irové jedli hlavně brambory. Export obilí na to neměl vliv. Kdyby ho neprodali do Anglie, zase by měli hladomor tam.

  OdpovědětSmazat
 26. Taky to mohlo znamenat dostat trafiku. A Invalidovnu nenechal Napoleon postavit pro nic za nic.

  A já zase o opaku.

  Jsou. Ale žili na počátku novověku - zhruba v době Ivana Hrozného. :-)

  Rusové jsou horší než Španělé.

  Ani otroka nebylo možné jen tak zabít. Theoreticky sice ano, ale Římané to dost omezovali. A ve středověku už vůbec. Servus je víceméně služebník a nevolník je anglicky serf.

  Jak se liší vakuum a nárazníkový stát?

  Aha, takže car nepotlačoval Napoleona? Takže car nepotlačoval maďarskou revoluci? Takže car neanektoval Polsko?

  Do Čech se cpát nemohl, protože Rusko s Čechami nesousedilo. Tehdy ještě letadla nebyla.

  RSFSR existovala od roku 1922. To nebylo Rusko?

  Polsko bylo vždy vyspělejší než Rusko. A o Číně bych to rovněž tvrdil.

  Aha. Takže uniaté se stali pravoslavnými dobrovolně.

  To, že o primitivních národech Ruska nemáme doklady, neznamená, že žádné nezmizely.

  OdpovědětSmazat
 27. Můj text neměl být vyčerpávájícím pohledem na ruské dějiny. Studoval jsem nyní dějiny Polska v 19. století, tak jsem se chtěl podělit s několika poznámkami.

  Terrory jiných národů se zabývat nebudu. Ani genocidou starověrců.

  OdpovědětSmazat
 28. Ono, Ivan Hrozný. Choval se Petr Veliký jinak? Nebo Kateřina Veliká? Kolik mužiků stála stavba Petrohradu v bažině? Jak zatočili s děkabristy?

  Zřejmě přišel čas, abych napsal článek o ruských kommunistech. KSČ byla rovněž česká. Gottwald nebyl Žid, nýbrž čistý Čech.

  OdpovědětSmazat
 29. Vyhlazování Indiánů je mýthus.

  No, z jednoho isolovaného skutku v roce 1763 nelze činit přílišné závěry.


  Tak co to je, mýthus nebo isolovaný skutek?

  Ja bych rekl, ze vyhlazeni 100-200 milionu lidi je genocida.

  OdpovědětSmazat
 30. Teď co jste zajásal nad porážkou Brücknerova a Nedvědova týmu italským týmem Forza Azzurra, mohl byste mi laskavě objasnit Vaší větu:

  Aha, takže car nepotlačoval Napoleona?

  Tolstého "Vojnu a mír" jsem četl sice již před lety, ale tam to myslím bylo líčeno opačně. Doporučoval byste Tolstého updejtovat?

  OdpovědětSmazat
 31. Českou KSČ a sovětskou VKS(b) nelze srovnávat, ani sociálně ani etnicky ani kulturně - pouze rétorika byla stejná.

  OdpovědětSmazat
 32. Co tím chtěl básník říci? Tvrdím, že měli zavřít búrské muže a ne jejich ženy s dětmi.

  Vyhledejte si to, máte-li zájem. Někde jsem četl, že se veliký Lincoln zúčastnil takových jedněch Lidic po americku, podle Vás zcela vyjímečných.

  Oni to zrušili, protože už to nebylo třeba. Poangličtění Skotska bylo nevratné. Jinak Rusové jsou přece obvykle o těch sto let pozadu, jak se na asiatské barbary sluší? Tak to berte v úvahu.

  Naprostý nesmysl. Anglie si mohla nakoupit potraviny kde chtěla.

  OdpovědětSmazat
 33. Jedna vlašťovka jaro nedělá. Tak jeden isolovaný skutek nedělá genocidu.

  V Americe nikdy nebylo 100 000 000 Indiánů. A většina jich umřela na nemoci.

  OdpovědětSmazat
 34. Ano, Napoleon se dopustil agresse. Ale když ho z Ruska vyhnali, neměli právo brouzdat po Champs-Elysées.

  OdpovědětSmazat
 35. No, KSČ se od KSSS prakticky vůbec nelišila.

  OdpovědětSmazat
 36. Ale když ho z Ruska vyhnali, neměli právo brouzdat po Champs-Elysées.

  Ruská vojska byla součástí vítězné šesté koalice spojenců, která byla rozhodnuta definitivně porazit Napoleona. Zejména poté, co Napoleon dostal na frak v krvavé Bitvě národů (Völkerschlacht) u Lipska.

  Smysl Vaší poznámky "o právu brouzdat po..." mi bohužel uniká. Měli právo Sověti, Britové a Američané po válce v r. 1945 "brouzdat po" městech Německa?

  OdpovědětSmazat
 37. Napoleon nebyl Hitler. Neměl za sebou totalitní régime. Francouzi si ho přáli, Spojenci neměli právo ho sesazovat.

  OdpovědětSmazat
 38. A kdo by živil ty ženy a děti? Bylo by humánní je oddělit od otců?

  Vyhledání je na Vás. Vy něco tvrdíte.

  Sice nevratné, ale skotsky se tam velice mluvilo ještě celé 19. století.

  Ano, i to je důkaz zaostalosti. :-)

  Ale to by oněm Irům moc nepomohlo, kdyby neměli navíc žádné peníze.

  OdpovědětSmazat
 39. Zbytek zahynul v bojích. Nenalhávejme si, že běloši nebyli okupanti.

  OdpovědětSmazat
 40. Spojenecká vojska šesté protinapoleonovské koalice ztratila jen v Bitvě národů u Lipska 55 tisíc vojáků. Krátce poté, 8. března 1814 v Chaumont, se tato koalice rozhodla porazit totálně Napoleona. Kdybyste tenkrát byl u sepisování Chaumontské smlouvy, mohlo to pro Napoleona dopadnout příznivěji. Nemusel by záhy po té smlouvě abdikovat či být definitivně poražen u Waterloo.

  OdpovědětSmazat
 41. No KSSS byla oligarchická mafie v čele Říše zla, ona rozhodovala o tom, co se bude dít jak u nich doma, tak v koloniích. V počátcích se její hnací síla a vedení vůbec neskládalo z Rusů, kterým byl kommunismus zcela cizí, ale postupně se rusifikovala.

  KSČ byla zájmová skupina kollaborantů s kolonisátorskou velmocí. Rozhodovala poměrně omezeně v mantinelech, které jí vytýčila koloniální velmoc. Zastoupení jiného živlu než českého nehrálo žádnou roli.

  Napoleon se od Hitlera lišil jen tím, že neměl spadeno na Židy. O tom jsme už diskutovali před lety pod mým prvním článkem na Sprše:
  http://www.sprcha.com/story/
  2003/1/20/23622/4140

  Rusové se brouzdali po Champs-Elysées, so what? Neokupovali, nekolonisovali, nerusifikovali, neobraceli na pravoslaví. Brouzdali se před tím i po Praze (Suvorov bydlel vedle dnešní Adrie a Pražané mu skládali hold!), brouzdali se, jak si možná vzpomenete, i po Utrechtu. Nikde nebyli vnímáni jako agresoři, kolonisátoři nebo okupanti.

  OdpovědětSmazat
 42. A kdo by živil ty ženy a děti? Bylo by humánní je oddělit od otců?

  Nechal jste se nachytat. V anglických koncentrácích moc mužů nebylo. Ti jezdili na koních a stříleli Brity.

  Skotsky se mluvilo v navzájem čím dál víc izolovaných zapadákovech.

  Samozřejmě, když jim sebrali, co se dalo, tak neměli peníze. Proto taky v důsledku neúrody zemřeli. To už se podmínkám na Ukrajině docela blíží.

  On si někdo mimo USA nalhává, že běloši nebyli okupanti? Samozřejmě nebyli, přesnější termín je vrazi.

  OdpovědětSmazat
 43. Ta Elba by ještě šla. Ale proč ho nenechali na pokoji během 100 dní?

  OdpovědětSmazat
 44. No, v Praze je měli rádi, vždyť to byli Spojenci. Chtěl bych vidět Francouze, kteří je nevnímali jako agresory a okupanty.

  OdpovědětSmazat
 45. Ano, máte pravdu. Britové zajali 28 000 Búrů a vesměs je odeslali pryč z Afriky. Celkem v koncetrácích zahynulo 27 927 Búrů, vesměs dětí, a 14 154 černochů.

  Sebrali? Znovu opakuji, že základem výživy Irů byly brambory. Tu sněť nikdo nečekal.

  Vrazi? To snad ne. Měla Amerika navždy zůstat prázdným kontinentem?

  OdpovědětSmazat
 46. Sebrali? Znovu opakuji, že základem výživy Irů byly brambory. Tu sněť nikdo nečekal.

  No samozřejmě, že sebrali. Britové přes neúrodu trvali na smluvně stanovených dodávkách brambor. Přitom jim muselo být naprosto jasné, co bude následovat. To je nejasné asi jen zlynchovanému.

  OdpovědětSmazat
 47. To trvat sice mohli, ale kde nic není, ani smrt nebere. :-)

  OdpovědětSmazat
 48. V Americe nikdy nebylo 100 000 000 Indiánů.

  Ja mluvim o "Americas" Severni, Stredni a Jizni. Take mluvim o od 1492 do 2006.

  A většina jich umřela na nemoci.

  Nevim proc to je. Kdyz jedna skupina lidi behem WW2 zemrela na tyfus, tak to je podle vas vice nez svaty Holocaust, zatimco o druhe skupine, ktera byla systematicky vyvrazdovana a dost casto umyslne nakazena nemoci od Evropanu, rikate, ze pomalu ani neexistovala.

  OdpovědětSmazat
 49. No, jenže to je pak moc ohromné číslo. Má význam uvažovat pouze o žijící populaci v daném okamžiku.

  Popírání holocaustu je trestný čin.

  OdpovědětSmazat
 50. Podle odhadu (ve skutecnosti presna cisla nikdy nebudou dostupna) se indigenous populace ve vsech amerikach pred prichodem evropanu pohybovala mezi 8.4 az 112.5 milionu. I kdyby nezbyl ani jeden, porad by pocet zmizelych nemohl souhlasit s vysokym koncem chengova rozptylu. Dnes je jen v Latinske americe 40 milionu indianu, v severni se podle scitani lidi v roce 2000 k indianskemu puvodu hlasilo 4.1 milionu lidi.

  Umyslne infikovani indianu chorobami je pohadkovou legendou, doslo k jedinemu dokumentovanemu pripadu, kdy obkliceni Britove dali Indianum dve deky nakazene nestovicemi ve snaze decimovat obklicujici kmeny. V roce 1763 v oblasti Great Lakes.
  Expedice Lewise & Clarka s sebou vezla vakcinu proti nestovicim a v roce 1832 zacal ockovaci program na zastaveni nestovic mezi indianskymi kmeny.
  Nejvetsim vrahem indianu byly nemoce, nikoli vsak umyslne rozsirovane. Nebo chce chang obvinovat indiany z pokusu o genocidu evropanu formou syfilisu?

  Ke skutecne genocide dochazelo na mensim meritku, napr. v Californii po pocatku Zlate Horecky. Legendam o kolonizaci ameriky podlehaji zejmena Evropane, vetsina obyvatel severni ameriky zna svou historii pomerne dobre, vcetne tech neprijemnejsich faktu.

  OdpovědětSmazat
 51. "Legendam o kolonizaci ameriky podlehaji zejmena Evropane, vetsina obyvatel severni ameriky zna svou historii pomerne dobre, vcetne tech neprijemnejsich faktu."

  To je blbost, většina obyvatel Severní Ameriky nezná dobře ani historii svého vlastného města, natož celé země a zdaleka ne všechny zprávy o vyvražďování původních 'Američanů' jsou legendami.

  Native American
  Genocide Still Haunts
  United States


  Population history of American indigenous peoples

  OdpovědětSmazat
 52. "Chtěl bych vidět Francouze, kteří je nevnímali jako agresory a okupanty."
  Nedělejte si srandu. To skutečně chcete srovnávat Napoleonovo tažení do Ruska s ruskou vojenskou přítomností ve Francii??? Vzpamatujte se, člověče!

  OdpovědětSmazat
 53. Ad A.Juchelka "...zdaleka ne všechny zprávy o vyvražďování původních 'Američanů' jsou legendami."
  Z celoamerického hlediska je to ovšem docela jinak a výjimky existují na obou stranách.

  OdpovědětSmazat
 54. Děkuji Petrovi za jeho vynikající příspěvek. Je vidět, že když chce, tak to umí i bez trollingu.

  OdpovědětSmazat
 55. "To skutečně chcete srovnávat Napoleonovo tažení do Ruska s ruskou vojenskou přítomností ve Francii" Jistě. Jak se to liší? Nijak. V obou případech šlo o agresi a okupaci.

  OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>