7. června 2006

Oběti Pohraniční stráže v 80. letech

Nechť mluví prameny.

22 komentářů:

 1. S tou peticí poslanou v 80-tých létech mohu souhlasit i já.
  Myslím, že příslušníkům PS ČSSR nebylo příjemné jít do výkonu služby s tím,že možná budou muset použít zbraň.
  Pokud by tak neučinili, byli by sami postaveni před soud a uvězněni.

  Použití zbraně po narušiteli státních hranic na území sousedního státu však bylo zakázáno,zakázáno bylo překročit státní hranice, stejně, jako vést palbu tak, aby střely dopadaly na území sousedního státu.
  Viz předpis OSH-I-1 a další, na ně navazující, všichni příslušníci PS byli takto proškolováni.

  OdpovědětVymazat
 2. No ano. Jedna věc je forma (zákon byl hrůzný) a druhá věc je praxe (ta byla ještě horší). Proto si myslím, že ten kdo sloužil u PS ČSSR by měl zpytovat svědomí, zda nesloužil něčemu nemravnému.

  OdpovědětVymazat
 3. Predpokladam, ze mohly byt pripady, ze u zakladaku kluk nemel na vyber kam ho poslali. A pokud po nikom nikdy nevystrelil, pak by to melo byt v poradku. Jina otazka je, pokud skutecne po nekom vystrelil a nebo pokud byl Pohranicni straz coby vojak z povolani. Takovi by se sebekriticky meli dobrovolne obesit.

  OdpovědětVymazat
 4. Částečně s Vámi souhlasím: původním účelem Pohraniční stráže měla být ochrana státních hranic proti narušitelům zvenší, tzn. ze zahraničí.

  Bohužel, praxe byla taková,že PS později sloužila spíše k tomu, aby zabránila útěkům občanů jak ČSSR tak i občanům z dalších zemí tzv.Východního bloku na Západ.
  Sloužil jsem na státní hranici a vím, že nejvíce pokusů o útěk bylo mezi občany tehdejší Německé demokratické republiky. U nás totiž měli větší šanci přejít hranici. Státní hranice NDR/NSR byla totiž zabezpečena důkladě: miny, samostříly, širší hraniční pásmo s vykáceným porostem apod, na internetu se dá najít spousta odkazů.

  Budu mluvit za sebe: zažil jsem spoustu pokusů o přechod, některé vydařené, některé ne, většinou hlídky zadržely tzv.narušitele už v hraničním pásmu, když např. aktivoval nástražnou světlici.
  Naštěstí se to vždy obešlo bez použití zbraně, jen jednou se u naší jednotky střílelo - narušitel nebyl zasažen a šťastně se dostal do obce Fassmansreuth (myslím, že se tak jmenovala).
  V té době jsem byl přesvědčen, že existence Pohraniční stráže je v pořádku,že na druhé straně je nepřítel apod.

  Po listopadu 1989, kdy jsem měl možnost cestovat na Západ, došlo mě, že i na druhé straně hranice žijou obyčejní lidé, jako u nás a nikdo nehodlá Československo napadnout. A že Ti sudeťáci a revanšisté, kterými nás strašili, jsou jen spolek křiklounů, které nikdo moc nebere vážně.
  Došlo i na setkávání s bývalým "nepřítelem" tzn. policisty od Bundesgrenzschutz či Bayerische Grenzpolizei nebo ZOLL, kteří vykonávali ostrahu SH na druhé straně železné opony. To jsem také musel spoustu svých názorů přehodnotit...
  Dneska už vím, že nic není černobílé
  a že spousta věcí je jinak.
  Víte, jak to je: tehdy mě bylo 19 let, když jsem nastoupil k PS - a svět byl bipolárně rozdělen.
  Dnes je mě o 20 let více a věřte,že už to vidím také jinak.
  Jen - neodpustím si poznámku nakonec: nemáte strach, že o tu svobodu, co lidé získali - na Východě, na Západě ji měli, zase přicházíme? Tentokrát lhostejno kde, svět se globalizuje. Začíná éra "Velkého bratra", sledování, odposlechů, pomalé potlačování svobody slova - teď už ne kvůli Cold War,ale kvůli tzv.boji proti terorismu.
  Abychom se jednoho dne nevzbudili a všichni nezjistili, že žijeme v jednom velkém koncetráku.
  *Z.

  OdpovědětVymazat
 5. Tragický případ z 18. září 1986, kdy byl na území BRD zastřelen čsl. pohraničníky něm. turista Johann Dick, popsal Luděk Navara v článku »Muž, který si vylosoval vlastní smrt« v CS-magazin z ledna 05.

  O události mi před lety vyprávěl můj známý - tehdy voják zákl. služby u PS - velmi čestný člověk z nekomunistické rodiny. Je jediným z pohraničníků co znám, který nikdy nebyl v KSČ a k útvaru PS se dostal zřejmě omylem.

  Vojáci prý chtěli těžce raněného Němce ošetřit, ale přítomný důstojník jim to zakázal. Vyšetřování po "Velkém listopadu" šlo (jako obvykle) do ztracena a svědkům bylo vyhrožováno.

  OdpovědětVymazat
 6. O jiných zvěrstvech těchto "obránců vlasti" se lze dočíst napr. v článku Františka Šulce »Na hranicích ČSSR bylo zastřeleno 145 lidí« ve stejném vydání cs-magazinu.

  Zajímavý článek je i na »aktuálně.cz« - včetně diskuze a hlasování.

  OdpovědětVymazat
 7. Na tenhle incident na statni hranici si pamatuji.
  Stalo se to v úseku 9.rPS, nebo 10.rPS, na Chebsku,uz nevim zcela presne.
  Na nasi 1.rPS - Trojmezi jsme meli na radiostanicich stejnou frekvenci (nejak kolem 44 MHz-pro radioamatery) jako ta jednotka,kde se to stalo. Vim, ze tam byl v eteru hodne velky "cvrkot", pak uz pohranicnici ani nepouzivali kody,ale jelo se otevrenou reci. Mluvilo se o pronasledovani dvou narusitelu, patrne Polaků, kteri se pobybovali mezi SiS (signalni stěna) a demarkací - tedy, statni hranici (pro tu se pouzival myslim kod: 200).
  Slyseli jsme jen vysilačku SkP - skupina prekryti,coz byli vojaci rozmisteni podel statni hranice a meli vysilacku s vetsim vykonem, vozidlove radiostanice a zakladnu. Ti, kdo pronasledovali,tedy PchH - poplachova hlidka slyset nebyli.
  Akce trvala docela dlouho, ale poslechem relaci jsem se nedozvedel,ze nekoho zastrelili.
  Ani nam to pozdeji nikdo z nadrizenych nerekl,az po case se to "rozneslo".
  Ja osobne jsem se dostal k informacim az ze sledovani zapadonemecke TV, na ARD/ZDF/BR3 to bylo porad ve zpravach a take jsem se s diskuzniho poradu na ZDF dozvedel, ze byl zastrelen obcan Spolkove republiky, podplukovnik Bundeswehru.
  Jeste jedna "perlicka" na zaver: druhy den, nebo za dva dny prisel i k nam na rotu rozkaz, ze pohranicni hlidky nesmi strezit z pozorovatelen (tzv.špačkáren), ale být dole - někdo v Praze na HS PS OSH mel obavu, aby nekdo z Nemecka odplatou neodbachnul vojaka na pozorovatelne. Neprovadela se ani tzv.demarkace statni hranice, tzn.kontrola hranicnich mezniku.
  Opatreni bylo zanedlouho zruseno.
  *Z.

  OdpovědětVymazat
 8. O únosu autobusu 23. května 1978 píše Luděk Navara v CS-MAGAZIN leden 06 -

  Medaile pro mrtvého řidiče Nováka

  Odměna za smrt řidiče

  Policie stíhá 6 pohraničníků

  A ještě jeden článek od stejného autora v březnovém vydání 06 -

  Horká hranice studené války

  Co k tomu dodat? S lidmi od Pohraniční stráže nemá smysl diskutovat.

  OdpovědětVymazat
 9. Domnivam se, ze je nemoralni byt jen diskutovat s lidmi jako je tenhle "pohranicnik" a uz jen tim jim davat zdani legitimnosti. Byt lampasakem u Pohranicni straze bylo neco co vyzadovalo bezcharakternost reznickeho psa a inteligenci dozorce ve vezeni - a to vsechno s plnym vedomim, ze slouzi komunistickemu rezimu. Ostatne clenstvi v KSC bylo pro vojaky z povolani u Pohranicni straze povinne. A ty soucasne komentare, lingo a kydy ("ostraha", "narusitel") jen svedci o tom, ze nas soudruh pohranicnik porad jeste nevystrizlivel. Rad bych ho doporucil coby spravce ceske Wikipedie - ma k tomu kvalifikacni a ideologicke predpoklady.

  OdpovědětVymazat
 10. No vždyť jo. Nevím také, co svými komentáři vlastně sleduje.

  Všichni přece víme, kdo a proč vstupoval do KSČ (KSS). Po r. 1968 už se totiž nikdo nemohl vymlouvat, že nic nevěděl o komunistických svinstvech.

  Takový člověk se halt dobrovolně přidal k zločincům.

  OdpovědětVymazat
 11. Já si myslím, že diskutovat se má se všemi. Pokud jsou příspěvky slušné (a v posledních Pohraničníkových příspěvcích žádný trolling není), co by tomu mělo bránit? Že má jiný názor, než my? Aspoň se poučíme.

  OdpovědětVymazat
 12. Nevnucuji nikomu sve nazory, nesnazim se nikoho presvedcit o tom,co bylo spravne a co spatne.

  Sve prispevky jsem napsal jen z pozice toho, kdo byl na "druhe strane barikady".

  Jen si myslim,ze urazky a nadavky jsou argumenty toho,kdo uz nema dalsi argumenty.

  Tohle je preci diskuzni blog, ne blog, kde si navzajem pritakavaji ti, kdoz jsou stejnych nazoru.
  Aspon - me tedy nevadi precist si nazory tech, kdo to vidi uplne jinak.

  OdpovědětVymazat
 13. Ano, každý si může diskutovat, s kým sám uzná za vhodné. Na to má samozřejmě plné právo. Co je ale na komentářích nějakého komunistického slouhy tak poučného(?), to opravdu nevím.

  To se mám poučovat od někoho, kdo ještě ani dnes, ve svých 39-ti letech, nemá v mnohém jasno a je na svoji někdejší službu u PS hrdý? Viz komentáře, kde jsem umístil některé z jeho blábolů.

  Poučení je ale nutno si vzít z článků Luďka Navary (viz odkazy výše) i ze studie PDF o Pohraniční stráži, kterou napsal Martin Pulec.

  OdpovědětVymazat
 14. V tom, že můžeme vidět, jak to vidí ONI.

  OdpovědětVymazat
 15. Nechapu proc by bylo nutne videt nebo znat, jak to vidi ONI. Kdyz vidim Charlie Mansona, Adolfa Hitlera a nebo Al-Zarqawiho - tak mne nezajima, jak to vidi oni. To je uplne nepodstatne. Podstatne je, aby dostali co nejdrive co si si zaslouzi.

  OdpovědětVymazat
 16. Správně, pane Hedvičku!

  "Obviňují nás z gestapismu. Ano, soudruzi, bude to gestapismus! A postihne především ty, kteří nás z něho obviňují!"

  Jestlipak víte, kdo to řekl?

  OdpovědětVymazat
 17. Ty muzes obvinovat tak hovno, osle. Prijdi nekam, kde se budes muset podepsat a muzeme si o tom povidat. Zvu zajemce oficialne na CS-CLUB.

  OdpovědětVymazat
 18. "Ty muzes obvinovat tak hovno, osle."
  To mluvíte se mnou??

  "Prijdi nekam, kde se budes muset podepsat "
  Tůdle!...

  Vy tedy nevíte, kdo to řekl?

  OdpovědětVymazat
 19. Pokud nebudeme vědět, proč to Charlie Manson, Adolf Hitler či al-Zarkáví dělají, nemůžeme jim rozumět a dostaneme je leda náhodou. Proto není náhoda, že bin Ládin stále uniká.

  OdpovědětVymazat
 20. poprvé jsem se dostal na tyto stránky,zabývající se pohraniční stráží,čtu zde různé komentáře,některé jsou celkem rozumné,některé méně, dostal jsem povolávací rozkaz a nikdo se mi neptal prostě jsem šel,ale nikoho jsem nezastřelil ani nikomu neublížil,mé svědomí je čisté ale ty hrdnivé,co zastřelili kamaráda ve stráži,aby mohli nerušeně utéci,to je jiná kapitola ale zažil jsem to na vlastní kůži,dnes je tam hraniční přechod lísková,okr.domažlice,sloužil jsem u PS brigády domažlice,roty rybník,nemanice,maxov,pak domažlice u zpavodajců,tady se řeší neustále problém,kdo koho chtěl napadnout,proč vznikly dráty a pod.ale už se zde nepíše,že za většinou toho všeho stáli američané,kteří místo po válce,aby se vrátili zpět domů,jsou zde v podstatě do dneska v sousedním německu,po válce měla železná opona,dá se říci své opodstatnění,přes hranice začalo chodit procesí různých existencí,agentů a pod,tomu chtěla naše vláda zabránit,že se to bohužel potom zvrátilo v to,že se spíše bránilo našim občanům v odchodu,je už jiná věc,dnes je běžné,že tuto dobu hodnotí a kritizují lidé,kteří tu dobu pořádně nezažili,mají mylné informace,jsou zaujatí,a pod,když chci něco hodnotit,tak bez zaujetí,a když řeknu á,také musím říci b,a to se dnes moc nenosí,já jsem zažil přelety amerických vrtulníků hluboko do našeho vnitrozemí,a bez postihu,létali se zakrytými imatrikulačními znaky,což je podle mezinárodního práva zakázané,v podstatě si dělali na hranici co chtěli,a já se ptám,jako občan,jak by se tenkrát zachovali v americe,kdyby jim tam přeletěl hranice sovětský,nebo náš nebo jakýkoliv třeba vrtulník?představte si to? a tady si létali beztrestně,jakým právem? mně to vyznívá tak,že oni ohrožovali nás,stačí se dnes podívat do světa,kde jsou všude roztahaní,kde rozpoutali nějaké konflity,to je prostě národ válečníků,a jsou mstiví,jenže u nás tenkrát hřešili na to,že jsme neměli přiměřenou obranu,až když jsme dostali, vrtulníky MI 24,bylo po přeletech,takže mně nikdo nepřesvědčí,že to byli a jsou mírumilovní lidé,třeba na kopci vedle vysílače hoher-bogen byla špionážní centrála CIA,na něměckém ůzemí,kde byly obrovské odposlechy všech hovorů,i civilních cca 50-60 km do vnitrozemí a obrovské infra dalekohledy,jenže oni začali se špiclováním daleko dříve než naše republika,tyto ůdaje a další věci čerpám ze zkušeností,z materiálů,a upozornuji,nebyl jsem komunista,jak tady jeden píšě,nějaký emigrant,že byli všichni komunisté,to je ono,ta nevědomost a pomýlení,komunisté také nebyli žádní svatoušci,ale kdo to byli ti komunisté?většina národa byli normální lidé s normálními starostmi,jako na západ od nás,a to že jsme tam tolik let všichni nemohli,bylo větší měrou díky američanům a jejich zájmům,kdyby se po válce stáhli,tak věřím pevně tomu,že nikdy žádná opona nebyla,naše vláda byla v 50,60,70 tých letech se spolkovou vládou velmi zadobře,ale tyto neustálé konflikty na hranicích,nakonec vedli k ochlazení vztahů a tak jak to nakonec dopadlo,nejsem žádný vědátor,jen člověk,který si to v hlavě srovnal,nikomu nestraním,jen se snažím svými silami to tak nějak vše uvést na pravou míru,vím,že většina lidí mně odsoudí a řekne,že to tak nebylo,a bude přesvědčena o opaku,že komunisté chtěli válku,ale to je velký omyl.dějiny nás o tom neustále přesvědčují,kdo zvyšuje napětí ve světě?to je asi tak můj krátký příspěvek,pokud někdo bude mít zájem o diskuzi,budu rád a nebráním se jí,ale jen na ůrovni a ne nějaké napadání!

  OdpovědětVymazat
 21. chtěl bych jen reagovat na článek od pohraničník,kde píše,že v roce 89,když mohl vycestovat,že viděl obyčejné lidi,kteří nechtěli válku,to je pravda,ani u nás ani u nich ti všelijací sedláci a nikde na světě obyč.lidé válku nechtěli a ani neměli nic společného s těmito akcemi,za vším stáli ůplně jiní,především USA,CIA,a jiné tajné služby,to už je i v dějinách,že válku chtěla jen určitá vrstva lidí,ne ti obyčejní,ale mocnosti,zbrojní společnosti,a v minulosti jen ti mocní kteří rozhodovali o osudech lidí,a ti hnali do válek obyč.lid,a je tomu tak do dnes,ještě k případu zastřel.německého občana na jejich ůzemí,dobře si ten případ pamatuji,bylo to smutné,a naše vláda odškodnila rodinu zastřel. částkou 100 000 DM,tenkrát,ale o tom se také moc neví a oficiálně se omluvila splokové vládě,to můj příspěvek,pro guy peters,nevím,kolik vám je let,ale zpytovat svědomí nebudu,nemám proč,jestli jste tu dobu zažil,a co dnes,jak se vám líbí policejní stát s 40ti tisíci policisty a dalších přisluhovačů městská policie,vojenská policie kontrarozvědka,tajné složky a další a další, za komunistů bylo na 15 mil.obyv.8tis.policistů.armáda dnes zatýká aktivisty proti radaru,ta armáda a policie může jít jednou i proti vám,klidně,žijte si zde v kapitalismu spokojeně,já spokojený nejsem,vůbec.policie si vychovává své lidi,a má je i v různých skupinách,jako každá jiná tajná služba,vidím u nás,kde je policejní škola,jak odtud vychází policisté převlečení za skinheady,kam je asi nastrčí?tot otázka,tady se mluví o svobodě a demokracii,ale já si vůbec svobodný nepřipadám,právě naopak,ale to je na dlouhé psaní,tolik můj příspěvek,

  OdpovědětVymazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>