6. června 2006

Kdo rozhodl volby?

V dnešní době těsných volbebních výsledků (USA, Německo, Itálie) rozhoduje každý hlas. Podle Bohumila Doležala to byli voliči ze zahraničí:
"Rozhodlo o tom ovšem pouhých 338 voličů v Jihočeském kraji, kam se přičítaly i hlasy českých občanů, kteří volili v zahraničí (ti se rozhodli většinou pro ODS). Nebýt těch 338 hlasů, nebyl by „pravostředu“ jeho dvousettisícový náskok ve voličích stačil, volby by vyhráli rudí."
A ještě:
"dnes volíme poněkud jinak, než bezprostředně po roce 1992. Úprava mírně zvýhodňuje silné a znevýhodňuje slabé strany. Paradoxně na ni teď doplatili malí potenciální souputníci ODS, jednoho z iniciátorů někdejší změny. Ačkoli součtem hlasů získali víc než KSČM, KSČM díky své větší síle a tomu, že její podpora je rovnoměrně rozložena po celé republice, má teď o 7 mandátů více, než činí součet mandátů KDU-ČSL a Zelených."
Updated: Bohumil Doležal provedl i podrobný propočet.

1 komentář:

  1. No, on pan Doležal docela rád a často ulítává, když neví která bije, ale o to raději k takovým tématům zaujímá suverénní a pevný názor.

    Tak především, současná úprava zvýhodňuje silné nikoli mírně, ale velmi výrazně. A to hlavně fragmentací rozdělování mandátů do krajů, nikoli samotným d'Hondovým přepočtem, jak se oblíbeně a chybně uvádí - ten je totiž pouze sofistikovaným ekvivalentem zaokrouhlování dolů a zároveň prostředkem, jak bez dalších iterací generovat vždy přesně požadovaný počet mandátů.

    Nízký počet volebních mandátů v kraji naopak dokáže zázraky - v Karlovarském kraji například efektivně zvyšuje volební kvorum někam kolem 20%, ač jinak volební zákon požaduje pouhých 5%.

    Druhý omyl pana Doležala s tím těsně souvisí a logicky plyne z předešlého - současný systém zvýhodňuje naopak strany s teritoriálně vyhraněnou podporou oproti stranám s podporou rozptýlenou, což je přesně případ dvojnásobného zisku KDU (hlavní elektorát soustředěn ve čtyřech až pěti krajích) proti SZ se srovnatelným procentem hlasů, ale rozděleným difúzně po celém území státu.

    OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>