9. června 2006

Veřejnoprávní televise v USA

Provozuje ji CPB a jmenuje se PBS. Jistě není náhoda, že byla založena za nejvíce levicového presidenta USA, LBJ, v roce 1969. Nechtěl by někdo, kdo s ní má zkušenost, napsat, jaká je a v čem se liší od CBS, NBC a ABC?

14 komentářů:

 1. V zdejších končinách se PBS jmenuje WNED. Je údajně napůl americká (Buffalo) a napůl kanadská (Toronto). Kanadských programů je tam velmi málo a tak se mi jeví stanice jako téměř výlučně americká. Má mnohé přednosti před komerčními americkými či kanadskými stanicemi, zajímavé dějepisné pořady s americkou tématikou, kvalitní politické interviews, tu a tam i zajímavé kulturní pořady. Co nesnáším, je jejich velmi monotonní a únavné žebrání o příspěvky spojené s prodejem všelijakých DVDs a CDs. Je to však jen jedna stanice na kterou se dívám a má svojí konkurenci, která je často zajímavější.

  OdpovědětSmazat
 2. Díky. Wiki píše: "Disruptive fundraising: Most stations solicit individual donations by methods including pledge drives or telethons which can disrupt regularly scheduled programming. Although many viewers find it useful to raise funds, others think this is a source of annoyance since they replace the normal programs with specials aimed at a wider audience[1], while some find the commercial stations' ads even more annoying."

  OdpovědětSmazat
 3. Uvedený citát o "pledge drives or telethons" dobře vyjadřuje moje pocity. Jsou zejména únavné svou délkou a mnohonásobným opakováním stejné žádosti o finanční příspěvek. Zvuk při nich vypínám, tak jako během mnohem kratších reklam na komerčních stanicích.

  OdpovědětSmazat
 4. Musím Vás zklamat p. Zvánovče, televizi jsem před časem úplně zrušil, z mého hlediska je tam jen velmi málo zajímavých věcí. Občas ale shlédnu DVD s výběrem zpráv, apd., které mi čas od času vypálí kamarád z oficiálních médií, což jsou věci, které stejně na TV neukazují.

  Žádosti o příspěvky, jakkoliv otravné, jsou nutné, jak u televize, tak rozhlasu, jelikož federální příspěvky na tyto stanice byly v poslední době značně omezeny. V případě rozhlasu se rovněž změnila dramaturgie, která se posunula mnohem více směrem k 'vyrovnaným' reportážím - což je současná metoda tzv. objektivního žurnalismu, kdy jsou zprávy, či rozhovory neustálým relativisováním a zahrnutím obou pohledů, často 'za každou cenu' rozmělněny v nezáživné a nicneříkající nic...

  Veřejný rozhlas se ale přes uvedené výhrady IMhO dá ještě celkem poslouchat, iTunes (Apple) mi nabízí 57 veřejných stanic, které mohu přes internet živě poslouchat (skutečný počet je o něco menší, neboť číslo zahrnuje i několik stejných stanic vysílaných v různé kvalite, podle rychlosti spojení...). Jelikož je hudba bezdrátově přenášena z počítače do hlavního 'sterea', neliší se to od poslouchání skutečného rádia, které bych si mohl na tuneru naladit, tedy liší - kvalita je v případě internetu lepší...

  Je zajímavé sledovat, jak se v různých amerických městech liší dramaturgie, výběr hudby, poměr zpráv vs. jiných pořadů, apd.

  OdpovědětSmazat
 5. Díky za kommentáře. Situace je v Evropě, tedy i v ČR, úplně jiná, takže je zajímá pozorovat, jak to funguje někde jinde.

  OdpovědětSmazat
 6. v USA si v podstatě veřejné stanice musí značnou část svých zdrojů samy 'vydělat', není to tak, že dostanou od vlády šek, který pokryje jejich veškeré, nebo většinové náklady...

  OdpovědětSmazat
 7. Ještě k progamům zdejší WNED. Podívejte se třeba na dnešní večerní program od 6 p.m., který začíná zprávami BBC. Rozhodně nehodlám vidět vše, ale něco mi připadá zajímavé a tak je to podobně i v jiné dny.

  Myslím, že jak americká, tak i kanadská veřejnoprávní TV (CBC) by potřebovaly štědřejší finanční podporu, aby se vyrovnaly BBC či francouzské TV5, které vysílají kvalitní pořady bez žádostí o finanční sponsoring. Např. zde dost lidí si přeje, aby CBC přestala s vysíláním profesionálních sportů (zejména hokeje a baseballu), což je však pro CBC důležitým zdrojem příjmu. Rozhodně nejsem fandou CBC v její dnešní podobě, spíše nostalgicky vzpomínám na její staré zlaté časy, kdy byla podstatně kvalitnější.

  OdpovědětSmazat
 8. Asi je to trochu OT,ale chtel bych se zeptat: kolik TV programu je mozne mit od vaseho poskytovatele kabelove TV - nemyslim, jen verejnopravni, ale vsechny TV stanice, tedy i komercni, filmove kanaly ci hudebni TV > mam na mysli v USA, pripadne v Kanade. A pokud muzete uvest i kolik za tyto TV programy mesicne platite.

  Pro srovnani uvadim situaci napr. u me doma: mam 43 TV stanic. U me se jedna o rozsirenou nabidku, tzn. mistni televize, slovenska, polska, + tematicke kanaly (Discovery, National Geographic, hudební, dětské) + filmové kanály HBO, HBO 2

  Platim za to CATV společnosti cca 700,-kc/mesicne.

  Pokud bych chtel jen zakladni, levnou nabidku, je to myslim 14 TV programu za 130,- kc.

  S rozvojem digitalni televize se asi nabidka bude rozsirovat.

  Dekuji!

  *Z.

  OdpovědětSmazat
 9. Tady existují všelijaké nabídky klasické a digitální TV. My to platíme spolu s připojením na internet a myslím, že cifra obnáší asi 45 Can$ měsíčně za základní nabídku, což zhruba přepočteno je 900 Kč měsíčně. Nemá to však smysl přepočítávat, protože příjmy a vydání jsou zde značně odlišné od Česka. Digitální TV je dražší. Místní poskytovatel služeb se jmenuje COGECO a na jeho stránkách si můžete najít detaily, kdyby Vás to zajímalo. Jsme s jejich službami spokojeni.

  OdpovědětSmazat
 10. Nejsem žádným televissním fandou, takže moje informace nebudou zcela jistě úplné, ale abyste si udělal aspoň jakous, takous představu - především neexistuje nějaká universální celo-USA nabídka, vše se liší podle místa/trhu, způsobu připojení (cable/satelit), apd. Totéž platí o cenách, které jsou určovány jendotlivými firmami na základě balíčků programů, tedy ne a la carte (i když i to již bylo v některých místech vyzkoušeno a uvažuje se o tom i do budoucna).

  Běžná nabídka, tzn. směs komerčních a veřejných kanálů, sport, zprávy, děti, příroda, filmy se dala pořídit za zhruba $50.00 měsíčně, kdybyste k tomu chtěl přidat HBO nebo nějaký podobný filmový kanál je to dalších $10.00, za HDTV (v současnosti pouze jen malá část programů, ale počet se zvyšuje...) další příplatek, apd. Existují marketingové strategie, kdy, jako nový předplatitel, platíte třeba pár měsíců, nebo až rok sníženou cenu - dejme tomu $20.00 a po uplynulé lhůtě se poplatky zvednou... Ve všech výše uvedených případech dostanete od firmy zároveň (opět podle typu připojení) digitální/HDTV tuner, který po zrušení předplatného musíte vrátit.
  Můžete si samozřejmě pořídit svůj vlastní tuner, ale myslím, že ne všechny trhy nabízejí způsob předplatného, který by se takové situaci přizpůsoboval.

  Větší města mají víc mezinárodních kanálů, na některé mezinárodní kanály potřebujete další satelit, apd., apd. Je to poměrně nepřehledné...

  Když jsem ještě měl televizi (digitální HDTV) platil jsem asi $70.00 měsíčně, počet kanálů šel do stovek, ne tisíců, ale dívat se dalo možná tak na 20 (a to jsem hodně schovívavý...)

  Jediné, co jsem u digitální televize oceňoval, byla možnost individuálního výběru filmů, koncertů a sportovních akcí, apd. z menu (něco zadarmo, většina za poplatek, srovnatelný s půjčením DVD)... Nabídka byla ale omezená a třeba filmy byly v TV k vidění o něco později, než v půjčovnách... Kvalita byla většinou velmi dobrá, což se dá u digitální HDTV očekávat, někdy ale docházelo k náhodné pixelizaci obrazovky ('vypadlo' pár pixelů), apd.

  Doufám, že si z toho nějaký obrázek učiníte... : )

  OdpovědětSmazat
 11. Ještě dodatek. Zapůjčené digitální tunery často nejsou zcela na poslední technické 'výši' a neposkytují digitální spojení přes HDMI interface (záruka nejkvalitnějšího signálu), takže můžete použít buď component video (lepší) a nebo S-video (horší). Způsob zapojení má zásadní vliv na kvalitu obrazu a barev...

  OdpovědětSmazat
 12. Moc dekuji za vycerpavajici odpovedi, neni nad mistni zkusenost.

  My tady v Cesku si budeme muset jeste na takovou nabidku programu, vcetne HDTV standartu pockat.

  Tady se mluvi jen o zavadeni digitalni TV, vypinani analogovych vysilacu do horizontu roku 2010. Myslim, ze jeste neni ani jasno v tom, zda je lepe si poridit Set Top Box na standart MPEG2, nebo MPEG4.

  HDTV je daleka budoucnost, jak jsem psal. Zatim se tu delali nejake pokusy s normou PAL plus (myslím německá ARD),ale, moc se to neujalo.

  Jeste jednou dekuji.
  *Z.

  OdpovědětSmazat
 13. PBS sice obcas otravuje s jejich prosbou o penize. V tu dobu je dobre se divat na nejake DVD a vratit se jind.
  Na rozdil od komercni televize, kdyz maji program ktery nas zajima, pohoda bez debilnich reklam je nenahraditelna.
  Osobne cim jsem starsi, tim mene snasim reklamy. To jiste take protoze americke jsou nejubozejsi.
  Radio je stejne a take unikam do stanice ktera spada do PBS, kde se mluvi kldne a nerusi hlasitejsi reklamou.
  Nevim jak na ostatni posluchace ale na me ma reklama negativni efekt do takove miry, ze cim casteji slysim to same, tim vice se vyhybam jejich vyrobku.

  OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>