13. června 2006

K čemu jsou dobré TV seriály?

Podle Tomáše Peciny není TV seriál nic jiného než nosič reklamy. S tím si dovolím hluboce nesouhlasit. Stejně jako film není pouze nosičem reklamy, ačkoliv každý film není Andrej Rublev nebo Andaluský pes, ale hlavně zábavou, tak i seriál je hlavně zábavou. Jinak by na to lidé nekoukali.

Nemocnice na kraji města nebyl produkt régimu o nic více než zmiňovaní Cimrmani. Jaký je rozdíl mezi Dietlem a Svěrákem? Oba dva jsou tvůrci.

M.A.S.H. je sice legenda, ale dosti neoprávněná. Stejně tak Red Dwarf. Jestli něco označit na nosiče reklamy, tak je to právě Červený trpaslík, byť BBC reklamu nevysílá. Ale možná jsem předpojatý proti sitcomům. Osobně bych za seriály s vyššími ambicemi považoval Twin Peaks či Monty Python's Flying Circus.

Jinak se Tomáš Pecina ve své analyse nemýlí: "Komunisté chtěli pomocí seriálů dosáhnout konkrétních cílů: vysvětlovat a zlidšťovat svou politiku (Okres na severu), vyložit po svém soudobé dějimy (Major Zeman) . . . omlouvat barbarské zásahy do historických center měst (Muž na radnici)". Merkura neznám, tudíž neposoudím.

Régime však nesponsoroval pouze Nemocnici, ale i ony zmíněné Cimrmany. Narážíte-li na censuru, jsem si jist, že jí podléhala i Nemocnice, ba i Sequensův Major Zeman.

19 komentářů:

 1. !!! bizzarrnosstt stupnuje !!!

  OdpovědětSmazat
 2. Kde se tam vzalo to druhé z? En français on ecrit donc bizarre...

  Jen jestli vénérable L'Academie française není též prošpikována komunistickými brusiči de la langue romane parlée en France.

  OdpovědětSmazat
 3. Dvojité -zz- je tam z italštiny, patrně s aplikací právnické zásady superfluum non nocet (volně parafrásováno: souhláska navíc neškodí).

  OdpovědětSmazat
 4. Žádné umění se nedá (dlouhodobě) tvořit bez přihlédnutí na požadavek ekonomického přežití tvůrce, ale s tímto přístupem brzy označíte za nosič reklamy (náboženské) Bachovu Toccatu a fugu D moll...

  Twin Peaks je vynikající příklad (a výborný seriál), ale právě to je seriál, který určité přesažné poselství má - není to mechanické plnění seriálového formátu jako Esmeralda.

  OdpovědětSmazat
 5. è vero, bizzarro, grazie mille...

  OdpovědětSmazat
 6. Jaký je rozdíl mezi Dietlem a Svěrákem? Oba dva jsou byvali clenove KSC...

  OdpovědětSmazat
 7. Jaky je vas nazor na byvale cleny Svazarmu, Mr.Hedvicek?

  OdpovědětSmazat
 8. i kdyz byli Cesi?

  Jaky je presny klic organizaci, podle kterych rozdelujete sve charakterove posudky? Mne prijde SVAZ pro spolupraci s ARMadou - zejmena tou, jez byla zbrani diktatury proletariatu - docela kolaborantska organizace. Ze z ni v malych vyjimkach cesti Svejkove udelali neco trochu necestne jineho neni obranou. Jde o princip, ne? Co kdyz prijely tetky na nakup do Vidne ve Svazarmovskych autobusech? To abyste ted sehnal v Cechach albance, aby se jim sli omluvit, ne?

  OdpovědětSmazat
 9. Nesmysl. Svazarm byl apolitická organisace. To by podle Vás byl kolaborantským hnízdem i oddíl šachistů.

  OdpovědětSmazat
 10. Tot nic noveho.

  Programy komercnich televizi slouzi pouze k vyplneni prazdneho prostoru mezi reklamama.

  OdpovědětSmazat
 11. Apoliticka organizace zalozena v roce 1951 nazyvana SVAZ pro spolupraci s ARMadou? Jeste tu o Snehurce, pane Pecino.
  Organizace jez hbite zmenila stanovy po roce 1989? Proc by to apoliticka organizace cinila?

  O tom, co se ve skutecnosti ve Svazarmu delo vubec nejde. Rostik nemusi hloubat, co se skryva pod jim bohate rozhazovanymi nalepkami, tak jsem jenom nadhodil nalepku jinou. Vypada to, ze spisovatel kategorie C ma mezery ve cteni.

  OdpovědětSmazat
 12. Svazarm byl míněn jako organisace, která měla připravovat technické specialisty pro potřeby armády, ale nefungoval tak. Nebyl jsem nikdy členem, ale to je spíš náhoda - klidně bych být mohl.

  OdpovědětSmazat
 13. Já jsem jako dítě (od 12 let tuším, ale pod Svazarmem jsem fungoval už dřív) členem byl, zabývali jsme se závodně morseovou telegrafií, orientačním během, navazováním radiového spojení v terénu (tzv. Moderní víceboj telegrafistů), bastlením elektroniky apod. Ta příprava pro armádu seděla, armáda mě pak chtěla na vojenskou střední školu natolik, že mě přijel nějaký major přemlouvat i k nám domů.

  Úplně šílené byly ale zkoušky pro získání HAM licence - nejdůležitější byla zkouška politické uvědomělosti. To znám naštěstí jenom z doslechu - byl jsem oprávněn vysílat jenom pod dozorem, OK ani OL značku jsem neměl.

  OdpovědětSmazat
 14. Otázka je, jestli jste někdy spolupracoval s armádou, jak to měl Svazarm v názvu. O tom pochybuji.

  OdpovědětSmazat
 15. Ano, jistě. Ale nelze dávat Esmeraldu (unifikovaný produkt bez chuti a zápachu) na stejnou úroveň s Nemocnicí (geniální naplnění definice zábavy à la Fantom Opery či Drakula).

  OdpovědětSmazat
 16. O TV seriálu »30 případů majora Zemana« je obsáhlé pojednání na
  Zeman .

  Svazarm se skutečně zabýval i přípravou branců. Např. radioklub, sport. potápěči, střelci, autoklub ... Porovnávat ale členství v této organizaci s členstvím v KSČ, KSS, SČSP atp. mi připadá dost hloupé.

  OdpovědětSmazat
 17. Nutno zmínit i 11-tidílný seriál "Nejmladší z rodu Hamrů", kterého ztvárnil Jaroslav Satoranský.

  Některé TV seriály si lze připomenout na Totalita

  OdpovědětSmazat
 18. Pane Pecino, s armádou jsem nespolupracoval, alespoň ne přímo. Někdy si ale říkám, že jsem na tu vojenskou průmyslovku jít mohl - kdyby člověk věděl, že se režim do maturity sesype...

  Jinak alespoň na vesnicích byl Svazarm často docela švejkárna, často navíc jedno z mála míst, kde se venkovské dítě mohlo věnovat aspoň trochu užitečnému koníčku.

  OdpovědětSmazat

Kursiva: <i></i>
Tučné písmo: <b></b>
Uvozovky: „“
Odkaz: <a href = ""></a>